Reklama

Biznes i Finanse

Konfederacja Lewiatan o Polityce Przemysłowej Polski: cyfryzacja została doceniona

Fot featuresrt/pxhere.com/CC0
Fot featuresrt/pxhere.com/CC0

Konfederacja Lewiatan wyraziła pozytywną opinię na temat propozycji dotyczących cyfryzacji zawartych w Polityce Przemysłowej Polski. Wynika to z faktu, że obszar cyfrowy został w dokumencie potraktowany jako jedno z priorytetowych zadań kluczowych dla rozwoju przemysłu. 

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przedstawił w środę nową Politykę Przemysłową Polski, czyli strategiczną wizję rozwoju polskiego przemysłu, która - jak powiedział - została wypracowana przez MRPiT przy udziale środowisk branżowych i eksperckich. Polityka Przemysłowa jest częścią Planu dla Pracy i Rozwoju.

W ocenie Konfederacji Lewiatan cyfryzacja została doceniona w nowej wizji. Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia propozycje dotyczące cyfryzacji, która została potraktowana jako jedno z najważniejszych i priorytetowych zadań mających bezpośredni wpływ na rozwój przemysłu - napisano w oświadczeniu.

Zdaniem ekspertki Lewiatana Aleksandry Musielak, podejście do cyfryzacji zaproponowane w nowej polityce przemysłowej jest spójne z oczekiwaniami rynku, w szczególności wynikami badania Digi Index 2020 oraz 2021, wskazującymi na pilną potrzebę digitalizacji firm produkcyjnych.

Zgadzam się z potrzebą mądrego podejścia do zarządzania danymi w przemyśle. To, czego mi brakuje to zapewnienie gwarancji łatwego dostępu przedsiębiorców do danych i zagwarantowanie ich nieskomplikowanego przetwarzania, w tym m.in. spójnej regulacji Internetu Rzeczy - oceniła Musielak. Dodała, że rozwój w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zapewnienie mu nowych kadr wymaga nakładów, a przedsięwzięcia z tym związane powinny zostać w większym stopniu „sprzężone” z założeniami Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskim Ładem.

Według Jarosława Gowina Polityka Przemysłowa Polski została oparta na pięciu zdefiniowanych osiach rozwojowych, odpowiadających kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoi polska gospodarka. Chodzi o cyfryzację, bezpieczeństwo w obrębie technologii i surowców, lokalizację produkcji przemysłowej, Zielony Ład oraz społeczeństwo wysokich kompetencji.

„W ramach działań horyzontalnych w najbliższym czasie skupimy się na uruchomieniu instrumentów, które po pierwsze wzmocnią zrównoważony, niskoemisyjny, zielony i cyfrowy wzrost przedsiębiorstw przemysłowych. Po drugie stanowią wsparcie dla krajowych inwestycji i krajowego eksportu. Po trzecie wspierają suwerenność technologiczna i surowcowe naszych firm. Oraz wreszcie po czwarte to będą instrumenty, które wesprą polski przemysł w podnoszeniu lub zmianie kompetencji pracowników, jednocześnie budując trwałe relacje przemysłu z systemem szkolnictwa branżowego i wyższego. Działania te będziemy uzupełniać oczekiwanymi przez przemysł systemowymi zmianami w obrębie rynku pracy, m.in. w prawie pracy, zatrudnianiu cudzoziemców, promocji zatrudnienia, czy - mam na myśli - także ustawę o pracy zdalnej” – stwierdził minister rozwoju.

W odniesieniu do cyfryzacji, w planie przewidzianio usprawnienie działalności przemysłowej od projektowania produktów aż po zmianę modeli biznesowych z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama