Restrukturyzacja rządu pogrzebie Ministerstwo Cyfryzacji?

24 lipca 2020, 15:53
Ministerstwo_cyfryzacji1
Fot. Kancelaria Premiera/Flickr/Domena publiczna

Restrukturyzacja rządu to moment na wszelkiego rodzaju spekulacje odnośnie stanowisk ministerialnych czy ewentualnych zmian w strukturach resortów. Jedną z plotek, która wraca niczym bumerang jest rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji i wcielenie go do struktur innego resortu.

Jednym z pomysłów, które mają być obecnie rozważane jest wcielenie resortu cyfryzacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz stworzenie w nim sekretarza stanu odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo.

Warto podkreślić, że jest to już kolejny raz, kiedy powracają plotki o rozwiązaniu Ministerstwa Cyfryzacji. Praktycznie przy każdej restrukturyzacji rządu, mówi się, że resort prowadzony przez Marka Zagórskiego miałby zostać zlikwidowany. Jak dotąd plotki okazały się nieprawdziwe, jak będzie tym razem? 

Ewentualna decyzja o przeniesieniu tak licznych kompetencji do MSWiA byłaby dziwna biorąc pod uwagę stale zwiększająca się rolę cyfryzacji nie tylko w życiu każdego obywatela, ale przede wszystkim wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Polska. Ministerstwo poza kwestiami cyberbezpieczeństwa, czuwaniem nad wprowadzaniem sieci 5G do Polski  zajmuję się również sprawami ochrony dzieci w sieci czy tworzeniem cyfrowej administracji.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
decyfryzator
poniedziałek, 27 lipca 2020, 12:17

Szeroko pojęta łączność i informatyzacja administracji to sprawa bezpieczeństwa państwa praktycznie w każdym wymiarze przeto istnienie ministerstwa stworzonego ongi dla cyfrowego dyletanta Boniego nie ma racjonalnego uzasadnienia. Zwracam też uwagę na te informatyczne tuzy, które przewinęły się przez ten stołek, jak Trzaskowski i Halicki. W mojej opinii likwidacja tego ministerstwa i utworzenie w zamian stosownego departamentu w MSWiA byłoby odpowiednią drogą, a w kolejnym kroku może by się ktoś zastanowił, czy bazowanie na komercyjnych rozwiązaniach, czy to sprzętowych, czy programowych, produkcji chińskiej, czy amerykańskiej, to właściwa droga. Świat się zmienia i to, co było kiedyś niemożliwe, teraz jest na wyciągnięcie ręki.

Adam
wtorek, 28 lipca 2020, 14:17

Po przeniesieniu do MSWiA liczba osób, które będą się mogły zastanowić nad bazowaniem na komercyjnych rozwiązaniach […] znacząco wzrośnie. Jak nie będzie to wzrost ilościowy to przynajmniej jakościowy.

Tweets CyberDefence24