Antypolskie narracje w rosyjskiej polityce. Dezinformacja pisze historię na nowo?

18 października 2019, 11:00
Bundesarchiv_Bild_101I-121-0010-11,_Polen,_deutsch-sowjetische_Verhandlungen
fot. wikipedia.org

Mówi się, że historię piszą zwycięzcy. Historię można również napisać na nowo o czym w polskich warunkach już się przekonywaliśmy nie raz. Teraz rosyjska propaganda kreuje fakty historyczne z okresu II wojny światowej oraz odkrywa tajniki współczesnych stosunków dyplomatycznych. Jak wygląda podręcznik do historii napisany przez propagandę?  

Digital Forensic Research Lab będące częścią Atlantic Council zidentyfikowało cztery główne antypolskie narracje, które dominują w rosyjskich mediach, antyzachodnich polityków oraz rosyjskie misje dyplomatyczne za granicą.  

Kto sprowokował II wojnę światową?

Zdaniem rosyjskich mediów sprawa jest prosta – to właśnie Polska jest odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. Opinia została zaprezentowana w nieprzypadkowym dniu – bo 1 września, dokładnie w 80. rocznicę wkroczenia Niemców do Polski. Fałszywe narracje stwierdzające, że Niemcy zostały sprowokowane do rozpoczęcia działań, miały na celu przedstawienie Rzeczypospolitej jako agresora a nie ofiarę agresji niemiecko-sowieckiej.  

„Polska sama jest winna, że sytuacja geopolityczna tak się rozwinęła. Wydarzenia 1939 roku oraz polskie działania sprowokowały Niemcy do ataku. Ich zdradziecka polityka u progu 1939 r. doprowadziła właśnie do tego, co się stało” stwierdził Frants Klintsevich, członek rosyjskiej Rady Federacji.  „We wszystkich podręcznikach powinno być napisane raz i na zawsze - Polska jest głównym winowajcą wybuchu II wojny światowej. Piłsudski chciał być sprzymierzeńcem Hitlera…Europa wsparła Hitlera przeciwko ZSRR, a Polska znalazła się wśród tych, którzy poparli Hitlera” – wtórował Władimir Żyrinowski, członek Rosyjskiej dumy. 

Narrację tą umacniały finansowane przez Kreml kanały telewizyjne. „To drapieżnik rozpoczął wojnę, ale przeliczył się” stwierdził kanał Rossija 1 w komentarzu do informacji, że to Polska uważa siebie za główną ofiarę IIWŚ. Jak wynika z analizy słów kluczowych przeprowadzonej przez DFRLab „Польша” („Polska”) i „cпровоцировала” („sprowokowany”) tylko od 1 do 3 września pojawiła się aż 1,377 na różnych platformach społecznościowych.

Czy obchody rocznicy 80 rocznicy wybuchu II WŚ były antyrosyjskie?

Fakt, władze rosyjskie nie zostały zaproszone na oficjalne obchody odbywające się w Warszawie, a polskie objaśnienie przyczyn takiego stanu nie spotkało się ze zrozumieniem strony rosyjskiej. Zaraz po tym w prokremlowskich mediach, które bacznie przyglądały się relacjom z wydarzenia, rozpoczęła się wyraźna retoryka podkreślająca, że wydarzenie zostało zorganizowane w wyraźnie antyrosyjskim duchu. Jednocześnie zarzuciły Warszawie fałszowanie historii oraz że za decyzją o wykluczeniu Rosji z uroczystości stało NATO. Wiaczesław Wołodin ogłosił wówczas, że doszło do obrazy pamięci ponad 600 000 żołnierzy radzieckich poległych za wyzwolenie Polski. Rosyjskie ministerstwo pielęgnowało opinię o fałszowaniu historii, okazaniu pogardy oraz „wypaczonej mentalności” polskiego rządu.

Czy Polska jest uważana za znaczącego partnera dla Europy i Stanów Zjednoczonych?

Sygnałem do postawienia takiego stwierdzenia przez rosyjską retorykę było odwołanie wizytę w Polsce przez prezydenta Trumpa z uwagi na nadciągający huragan Dorian. Zdaniem tadżykistańskiego oddziału Sputnika, przytaczanego przez DFR Lab, sytuacja ta postawiła władze Polski w „głupiej pozycji” gdyż ta tylko z uwagi na obecność amerykańskiego prezydenta przeniosła ceremonię z Gdańska do Warszawy. Rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti połączyła fakt nieobecności Donalda Trumpa i Władimira Putina twierdząc, że z uwagi na brak obecności rosyjskiego przywódcy, Trump wstrzymał się w udziale w antyrosyjskim wydarzeniu. Podobnie jak portal informacyjny Vobjektive.ru, który podkreślał, że brak nieobecności francuskiego prezydenta oraz brytyjskiego premiera jest wyrazem bojkotu wydarzenia a także pokazaniem realnej pozycji Polski w Europie. Po prokremlowskich mediach rozlała się informacja, że przywódcy europejscy są już zmęczeni kreowaniem się Polski jako ofiary. Uwypuklali również kwestię  wzrastającego napięcia pomiędzy Warszawą a państwami Europy. 

Czy Związek Sowiecki zaatakował Polskę?

Nie, twierdzi rosyjska propaganda, no bo przecież nie było wtedy Polski. Co więcej wygłaszane opinie mówią, że nazistowsko-radziecki pakt o nieagresji był pilną i wymuszoną decyzją. Takiego rodzaju narracje zaczęły pojawiać się na Twitterze, gdzie opublikowano film pokazujący, że podzielenie Polski na strefy wpływów było „pilną i niezwykle trudną decyzją dla ZSRR” – podkreśla DFR Lab. Treści przekazane na wideo pokazały, dlaczego Związek Radziecki został zmuszony do podpisania paktu, a samo wideo miało jasny cel – wybielenie historii. Nie dalej jak 17 września rosyjska ambasada w Afryce Południowej wypuściła na Twitterze informację jakoby Polska nie została zaatakowana, a jedynie „wkroczono na ziemie polskie”, zaraz po tym jak siły polskie zostały pokonane przez nazistów a rząd uciekł z kraju. Obecna retoryka zatem ma na celu zmianę historycznego faktu „ataku na Polskę” na „wkroczenie na tereny polskie”, gdyż z uwagi na fakt, że niemiecka agresja położyła kres jej państwowości Związek Radziecki nie mógł jej zaatakować.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Atlantic Council, w historii napisanej na nowo przez rosyjską propagandę Polska to agresor, celowo kreujący się na ofiarę. Jednocześnie jak pokazały zorganizowane obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, Polska jest nieznaczącym państwem dla reszty przywódców światowych. Co więcej kreujący fałszywą narrację o ataku sowieckim na Polskę, pomimo że w opinii rosyjskiej historii nie istniała ona na mapie Europy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 21 października 2019, 21:17

Muszę powiedzieć,ze zasmucony jestem niskim poziomem wiedzy historycznej na tym forum! Czytając kom.mówiace o polskiej propagandzie,zakłamywaniu historii nie wiem czy śmiać się czy płakać? Polska inwazja na zaolzie i współpraca z niemcami to zakrawa na brak minimum wiedzu i wyjątkową złośliwość! Przecież ten wątek był poruszany i osobiscie opisywałem ten temat. Łącznie z tym ,że nie w 38-39 ale grudzień 1918 . I zaczeło się od agresji czechosłowacji. Myślę,że ludzie którzy piszą takie głupoty idealnie wpisują się w narrację kremlowską? Jak kiedyś powiedział lenin pożyteczny idiota z tym pożyteczny bym wykreślił.

Niuniu
poniedziałek, 21 października 2019, 14:50

Rosjanie uprawiają swoją propagandę i dezinformacje a My swoją. Czy był w polskich mediach w ostatnich latach jakiś pozytywny artykuł lub nawet krótka informacja na jakikolwiek temat o Rosji i rosjanch? A Nasze spojrzenie na historię też jest specyficzne. Np. Rosjanie przyłączyli się do agresji niemieckiej na Polskę - zgoda i prawda. Polacy przyłączyli się do niemieckiej agresji na Czechy zajmując zaolzie. Prawda o której zapomnieliśmy. A co ze wspólną polsko-rosyjską komisją historyczną ( tzw. grupa do spraw trudnych). Czy to rosjanie przerwali jej działanie?

Paweł
niedziela, 20 października 2019, 17:36

To nic nowego, propaganda kremlowska, już dawno upatrzyła sobie Polskę jako głównego wroga i na tym polu nie przebiera w środkach. Niedługo usłyszymy,że nie było tajnego załącznika w Pakcie Ribbentrop-Mołotow i wspólnego z Niemcami ataku na Polskę, Katyń sprowokowali sami polscy jeńcy, bo nie chcieli dołączyć do rodziny "miłujących pokój" ludów sowieckich, żołnierzy AK, którzy naiwnie pomagali sowietom w wielu akcjach, później aresztowano,a wielu wymordowano, bo przecież też w ich mniemaniu, polski patriota znaczył to samo,co faszysta, itd., itd. Chociaż zaraz...to już chyba jest lansowane jako ichnia "prawda historyczna".

sża
poniedziałek, 21 października 2019, 13:03

Tylko kraje wschodniej Europy [Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Rosja] żyją historią, bo na zachodzie historią zajmują się tylko historycy. Problem jest w tym, że każdy z tych narodów na wschodzie Europy ma własne spojrzenie na historię, bardzo różniące się od siebie. I szybko się to nie zmieni. Ale czy to powód do wypowiadania wojny?

Jarpako
niedziela, 20 października 2019, 16:22

Rosja zaatakowała Polskę w 1939roku. Nasz kraj nigdy nie podpisał kapitulacji w II wojnie światowej, a struktury i armię odrodził na emigracji. I TYLE!!

w tyle...
poniedziałek, 21 października 2019, 16:09

@jarpako To w takim razie kto, powtarzam pytanie: KTO stawiał słupy graniczne na brzegu Odry czy Nysy Kłodzkiej, słupy w biało czerwone pasy, na których widniał Biały Orzeł??? Mnie uczyli że w 1939 r. był ZSRR, a nie Rosja. Wg. Twojej retoryki mogę napisać, ze Polskę w 1939 r. zaatakował Ukraina. Właśnie o tym jak Ty piszesz historię jest powyższy artykuł. Rosja wyzwalała obóz Auschwitz czy żołnierze ZSRR ? Rosja zdobywała Berlin czy żołnierze ZSRR i Ludowego Wojska Polskiego... @ Gość A po co "ktoś" ma sobie podporządkowywać Polskę ?? Przecież Polska została podporządkowana "Brukseli". Świadomie zrezygnowała z części suwerenności na rzecz Brukselskich "komisarzy". polska jest członkiem NATO, więc skończ pleść o "podporządkowywaniu" i tyle w temacie ...

Gość
niedziela, 20 października 2019, 12:18

W jakim celu rozpowszechniane są takie narracje? W mojej opinii dlatego , że chcą zostawić sobie furtkę do ponownego podporządkowania sobie Polski i liczą, że może wytworzyć się taka sytuacja na świecie ,która da możliwości do takiego działania. Nie miejmy złudzeń ,Polska musi mieć na tyle silną armię, która zniechęci każdego ,kto by nas chciał pozbawić wolności i suwerenności.

Tweets CyberDefence24