Reklama

Polityka i prawo

Koronawirus uderza w 5G

Fot. Cody R. Miller/health.mil/domena publiczna
Fot. Cody R. Miller/health.mil/domena publiczna

Epidemia koronawirusa Covid-19 opóźnia wdrażanie infrastruktury 5G w Chinach. Chińskie władze od końca stycznia wstrzymują sześć dużych przetargów na projekty rozwoju sieci piątej generacji - podała agencja Reutera, powołując się na dokumenty rządowe.

Wśród zamrożonych przetargów znalazły się m.in. projekt rozwoju przemysłowej sieci 5G w prowincji Guangdong, inicjatywa rozwoju infrastruktury internetowej dla szpitali w prowincji Jiangxi i projekt na potrzeby policji w prowincji Gansu.

Epidemia koronawirusa Covid-19 znacznie wpłynęła na możliwości rozstrzygnięcia przetargów, ponieważ w epicentrum wybuchu epidemii - nadal objętym kwarantanną mieście Wuhan - mieszczą się kluczowe zakłady i siedziby dwóch czołowych producentów światłowodów. Są to komponenty niezbędne do budowy sieci 5G.

Reuter przypomniał, że Chiny uczyniły rozwój sieci piątej generacji kluczowym celem narodowym. Władze wskazywały, że chcą osiągnąć krajowe pokrycie 5G przed innymi państwami i w ubiegłym roku zaczęły naciskać na operatorów, by przyśpieszyli wdrożenia.

Na początku lutego, już po wybuchu epidemii, prezydent Chin Xi Jinping wskazał, że inwestycje w 5G mogą pomóc redukować ekonomiczne skutki koronawirusa, w tym obniżony poziom wydatków konsumenckich.

W styczniu firma Yangtze Optical Fibre and Cable Joint Stock - jeden z dwóch producentów z siedzibą w Wuhanie - poinformował, że w celu utrzymania produkcji planuje wykorzystywać moce produkcyjne fabryk znajdujących się poza terytorium Chin. W czwartek jeden z menedżerów przedsiębiorstwa powiedział Reuterowi, że fabryki światłowodów firmy w Wuhanie działają obecnie na ok. 50 proc. normy.

Druga firma z Wuhanu - FiberHome Telecommunication Technologies - na oficjalnej stronie ogłosiła, że próbuje utrzymać codzienne funkcjonowanie wykorzystując pracę zdalną.

Inni chińscy dostawcy, jak producent kabli miedzianych i układów drukowanych Shengyi Technology czy dostarczające anteny Tongyu Communication w oficjalnych dokumentach także potwierdzili, że produkcja ucierpiała z powodu koronawirusa.

Pod koniec grudnia i w styczniu budowa stacji bazowych 5G operatora China Mobile postępowała szybko - wskazały w zeszłym tygodniu chińskie media, cytując jednego ze starszych menedżerów przedsiębiorstwa. Obecnie jednak oddział spółki w Pekinie wskazuje, że koronawirus z pewnością spowolni rozwój infrastruktury 5G.

Operatorzy China Telecom i China Unicom nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz do doniesień Reutera.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama