Reklama

Armia i Służby

CBZC rozbiło grupę stojącą za oszustwami internetowymi

Akcja Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Akcja Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Autor. polska policja/ CBZC

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali sześcioosobową grupę, która w latach 2019-2020 dokonywała oszustw internetowych. W związku z tym, jeden z międzynarodowych portali sprzedażowych poniósł straty rzędu ponad 250 tys. złotych.

Reklama

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Wydziału w Rzeszowie, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziałów w Poznaniu, Lublinie, Krakowie oraz Kielcach w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, zatrzymali sześcioosobową grupę, która miała stać za szeregiem oszustw internetowych. Działała w oparciu o mechanizm fikcyjnego zwrotu zamówionych w internecie urządzeń elektronicznych.

Reklama

Jak oszukiwali cyberprzestępcy?

Reklama

Grupa w latach 2019-2020 działała na terenie Polski, składając zamówienia na sprzęt elektroniczny w oparciu o nieprawdziwe dane osobowe i adresowe. W ten sposób wprowadzali w błąd platformę handlową - otrzymywali zamówione produkty, jak i zwrot wpłaconych środków pieniężnych.

Skala oszustw mogła opiewać na kwotę ponad 250 tys. złotych, choć niewykluczone, że jeszcze wzrośnie.

Czytaj też

Akcja CBZC

Działania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przebiegały na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zatrzymano 6 osób oraz zabezpieczono szereg urządzeń elektronicznych, karty SIM oraz dokumentację bankową.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie, które dotyczą m.in. dokonania oszustw poprzez wspólne działanie, które było ich źródłem dochodu, a także podrabiania dokumentów.

Wobec pięciu zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy - tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy - podało CBZC.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama