Reklama

Giganci branży lotniczej szpiegowani przez Chińczyków

5 listopada 2018, 11:33
observe-3539810_960_720
Fot. mohamed_hassan/Pixabay

Chińscy agenci wywiadu od lat wykradają tajne informacje amerykańskich firm branży lotniczej. Celem są również inni światowi giganci. Departament Sprawiedliwości oficjalnie oskarżył Pekin o działania hakerskie i szpiegostwo.

Dwóch chińskich oficerów wywiadu oraz pięciu hakerów wielokrotnie włamywało się do systemów komputerowych korporacji, w celu kradzieży własność intelektualnej oraz innych informacji na temat przemysłu lotniczego. Od stycznia 2010 do maja 2015 roku zdołali wykraść plany silników turbowentylatorowych oraz inne dane biznesowe 13 przedsiębiorstw. Wśród ofiar znalazło się Capstone Turbine – producent  turbin gazowych z siedzibą w Los Angeles, a także inne zakłady z okolic San Diego, Massachusetts, Arizona, Oregon, Wisconsin czy zagraniczne korporacje pochodzące  m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji i Australii. W tym samym czasie chińska firma lotnicza, będąca spółką państwową, opracowała porównywalny silnik do samolotów komercyjnych.

Chińscy agenci pracowali w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prowincji Jiangsu, głównej agencji wywiadowczej Chin. Ta sama organizacja jest odpowiedzialna za przeprowadzone niedawno dwie inne operacje, w których Pekin starał się wykraść informacje dotyczące innych amerykańskich korporacji.

Chińska kampania kradzieży informacji ma przyczynić się do wzrostu pozycji Pekinu w globalnej gospodarce. Departament Sprawiedliwości stara się sankcjonować nielegalne działania wymierzone w amerykańskie koncerny przemysłowe. Adam L. Braverman, uznany adwokat z Kalifornii, powiedział: „Kradzież, zamiast kupna dostępnych produktów na rynku, obraża każdą firmę, która inwestuje pieniądze, energię i talenty w celu rozwoju siebie i własnego produktu”.

W tym miesiącu oficer chińskiego wywiadu Yanjun Xu, został oskarżony o kradzież niejawnych informacji GE Aviation. Aresztowano go w kwietniu na terytorium Belgii, a następnie postawiono przed sądem federalnym w Stanach Zjednoczonych. Kolejnym zatrzymanym był Ji Chaoqun – rezerwista US Army. Postawiono mu zarzuty potajemnego dostarczania informacji o pracownikach przemysłu lotniczego chińskim oficerom wywiadu w 2013 roku. Podczas dochodzenia Chaogun wskazał na dwóch oficerów wywiadu, Zha Ronga i Chai Menga, którzy współpracując z hakerami wykradli technologię turbowentylatorową, używaną w amerykańskich oraz europejskich komercyjnych liniach lotniczych.

Cyberprzestępcy – Zhang Zhang-Gui, Liu Chunliang, Gao Hong Kun, Zhuang Xiaowei i Ma Zhiqi – infiltrowali firmy, które zajmowały się produkcją części do wspomnianych silników turbowentylatorowych. Wysyłali one spear-phishingowe e-maile do pracowników firmy, następnie infekując złośliwym oprogramowaniem systemy komputerowe korporacji. Wirus znajdował się również na głównych stronach zakładów przez co pojedynczy klienci byli zagrożeni. Zhang Zhang-Gui został dodatkowo oskarżony o wykorzystywanie skradzionych informacji dla własnej korzyści.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Kiks
wtorek, 6 listopada 2018, 14:48

@Mirek Jak ktoś buduje fabrykę na terenie Chin to musi dzielić się know-how. Dlatego tylko głupi to robią. Likwidacja fabryki już nic ci nie da.

Kiks
poniedziałek, 5 listopada 2018, 16:15

Od lat wiadomo, że to robią. 75% ich obecnych technologii bazuje na skradzionych technologiach. W ich kulturze nie ma czegoś takiego jak "kłamstwo".

Mirek
poniedziałek, 5 listopada 2018, 15:27

Logiczne jest by zabrać dobytek i fabryki z terenu Chin

Śmiałek z UK
poniedziałek, 5 listopada 2018, 14:59

To jest przypadek "złodziej ukradł złodziejowi". Kiedyś chińczycy źwigneli troche planów elektroniki i teraz mamy laptopy już za 2000zł a nie za 10 000zł. Poza tym takie informacje ze świata wywiadu same z siebie raczej nie przeciekają do prasy, a są starannie opracowane przez wywiad to co ma "przeciec" i pchnięte w obieg.

Pol
poniedziałek, 5 listopada 2018, 14:21

W polsce rozdaje sie gotowe produkty wojskowe po co kraść wystarczy z egiptu telefon i pare żer na koncie.J co z tego ze firma latami rozwijała produkt.Zero odpowiedzialnosci karnej tylko w polsce.Mało tego w najlepsze siedzi na ciepłej posadzie w chinach normalnie byłby rozstrzelany.