Reklama

Armia i Służby

Gogle dla wojska od Microsoft. Wciąż trwają testy

us army
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Gogle dla amerykańskiej armii, które ma dostarczyć Microsoft, mają zostać ulepszone. Gigant ma je dostarczyć pod koniec lipca, by nadal testować rozwiązanie dla żołnierzy, które – w założeniu – ma wspierać ich na polu bitwy.

Reklama

W styczniu br. pisaliśmy, że amerykańscy żołnierze mają w praktyce wykorzystać wojskowe odpowiedniki popularnych gogli HoloLens od Microsoftu. Pentagon planował dostarczyć siłom zbrojnym 5 tys. gogli w wersji IVAS 1.0 i 5 tys. w wersji IVAS 1.1. Urządzenia mają trafić do jednostek operacyjnych i szkoleniowych.

Reklama

Teraz – jak podaje serwis Engadget nadal trwają testy gogli HoloLens dla armii amerykańskiej. Technologiczny gigant ma dostarczyć ulepszone modele IVAS (Integrated Visual Augmentation System) 1.2 z końcem lipca. Sprzęt ma być „lżejszy”, „bardziej zrównoważony” i „cieńszy”, co przyczyni się bezpośrednio do poprawy wydajności żołnierzy oraz zwiększy ich komfort.

Testy gogli

Pod koniec sierpnia dwa oddziały mają przetestować 20 prototypów i ocenić ich sprawność przy słabym oświetleniu, a przede wszystkim sprawdzić, czy żołnierze – nosząc je – nie czują bólu głowy, zmęczenia oczu lub nudności. Na takie objawy armia miała skarżyć się jeszcze w ubiegłym roku, w czasie testów.

Reklama

Gogle mają natomiast przyczynić się do poprawy świadomości na polu bitwy poprzez lepszą widoczność wzajemnych pozycji, otrzymywanie statystyk dotyczących zdrowia, czy wpływać na lepsze koordynowanie ataków.

Wszystko jednak zależy od sierpniowych testów sprzętu. Następnym krokiem ma być przyznanie kontraktu na kolejne badania terenowe (między lipcem a wrześniem 2024 roku), by potem przejść do testów operacyjnych.

Kontrakt pod znakiem zapytania?

Amerykańskie wojsko może wydać na gogle nawet 21,9 mld dolarów w ciągu 10 lat, choć na razie – w styczniu br. - Kongres zablokował dalsze zamówienia po doniesieniach o problemach ze sprzętem. Ostatecznie jednak armia zawsze może anulować kontrakt, jeśli okaże się, że z HoloLens nie ma przyszłości.

Czytaj też

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku pisaliśmy , iż urządzenia do obsługi mieszanej rzeczywistości były tak niedopracowane, że - według testerów - mogły być zagrożeniem dla życia.

„Te urządzenia mogły nas zabić" – ocenił wtedy jeden z testerów, wypowiadając się na temat dostępnej wersji gogli do obsługi mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości dla wojska. W swojej opinii odwoływał się do emitowanego przez aktywne urządzenie światła.

Czytaj też

Natomiast w kwietniu ub.r. Biuro Generalnego Inspektora (OIG) ostrzegało, że armia amerykańska może „zmarnować” 22 mld dolarów na gogle VR produkcji Microsoft HoloLens, jeśli żołnierze nie będą z nich korzystali lub nie będą one zgodne z ich przeznaczeniem.

Wygląda zatem na to, że jeśli chodzi o gogle dla wojska, czeka nas jeszcze sporo zwrotów akcji.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama