Rosyjski kontrwywiad ofiarą cyberataku. Ogromny wyciek tajnych danych

22 lipca 2019, 12:14
16916421404_b94452eff8_b
Fot. Larry Koester/flickr

Hakerzy przeprowadzili skuteczny cyberatak na rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).  Cyberprzestępcy wykradli  7,5 terabajta danych dotyczących tajnych projektów FSB, które następnie  przekazali do głównych mediów w celu ich publikacji.

Federalna Służba Bezpieczeństwa jest główną rosyjską agencją kontrwywiadowczą, której kompetencje obejmują m.in. nadzór elektroniczny za granicą, a także gromadzenie danych o charakterze kontrwywiadowczym. Służba jest następcą KGB i podlega bezpośrednio prezydentowi Rosji.

13 lipca grupa hakerska działająca pod nazwą „0v1ru $” włamała się do systemów SyTech, głównego wykonawcy FSB pracującego nad wieloma tajnymi projektami, m.in. w obszarze Internetu. Cyberprzestępcy na stronie głównej firmy umieścili uśmiechniętą twarz Yoba, co miało być dowodem incydentu. Zdobyte dane grupa przekazała hakerom z Digital Revolution, którzy następnie udostępnili pliki mediom.

Skradzione informacje dotyczą tajnych projektów FSB. Wśród nich można wskazać m.in. na ingerencję w media społecznościowe (np. Facebooka czy LinkedIn), deanonimizację użytkowników przeglądarki Tor czy oddzielenie rosyjskiego wewnętrznego Internetu od globalnej sieci. Szacuje się, że jest to największy wyciek danych w historii rosyjskich służb wywiadowczych.

Opublikowane dane dotyczą kwestii, które od dawna były znane zagranicznym służbom. Jednak sam fakt incydentu, jego skali i zauważalnej łatwości stanowi poważny problem dla strony rosyjskiej.

Źródło: Forbes

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
szacun
środa, 24 lipca 2019, 02:12

Bogaci ci ruscy hakerzy. Na same dyski do tylu danych musieli wydać sporo rubli. Do redakcji gazet pewnie ciężarówkami to wozili. To jednak szczególny kraj.

Cienki Bolek
poniedziałek, 22 lipca 2019, 21:56

Istotne jest to, że sprawcą ataku jest prywatna grupa hakerów

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 22 lipca 2019, 19:52

Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka.

X
poniedziałek, 22 lipca 2019, 18:09

No wreszcie

fcuk
poniedziałek, 22 lipca 2019, 17:28

Wyciekły jedynie analizy oparte na researchu. Pytanie czy to nie wyciek kontrolowany, mający dostarczyć "informacji" o rzekomej omnipotencji rosyjskiej bezpieki. Taki cybernetyczny Suworow.