Pierwsze amerykańskie bazy z siecią 5G już niebawem

25 lutego 2020, 12:53
5G_CYBER1
Fot. U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna

W czterech amerykańskich bazach zostanie niebawem wprowadzona sieć 5G. Jest to  element testów dotyczących wojskowego zastosowania 5G prowadzonych przez Pentagon. Badania są wynikiem silnych nacisków ze strony Waszyngtonu na opracowanie własnych rozwiązań w obszarze tej innowacyjnej sieci. Amerykanie planują przeznaczyć na badania i rozwój prawie 450 milionów dolarów w 2021 roku.

Blisko 300 firm pojawiło się na wydarzeniu „Virtual Industry Day” organizowanego przez Pentagon. Miało ono miejsce w momencie, gdy amerykańskie siły zbrojną starają się zbudować własną sieć 5G. Departament Obrony nie chce pozostać w tyle za komercyjnym wykorzystaniem tej technologii i zamierza być jednym z liderów. Jednocześnie nie może się to wiązać z zostaniem w tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo - informuje serwis Breaking Defense.

Wydarzenie prowadzone przez dyrektora technicznego DoD dla 5G, dr Joe Evansa, było punktem wyjścia do rozpoczęcie większej inicjatywy związanej z przedstawianiem prototypowych rozwiązań.  Jak informuje serwis Breaking Defense, wybrane firmy już wkrótce przeprowadzą serię eksperymentów dotyczących zastosowania sieci 5G w czterech amerykańskich bazach wojskowych położonych w Stanach Zjednoczonych.  

Prowadzone badania mają pomóc poszczególnym jednostkom w doprecyzowaniu, czego potrzebują w zakresie nowoczesnych technologii. W tym miejscu warto przypomnieć, że Pentagon inwestuje setki milionów dolarów na rozwój tej innowacyjnej sieci.

Symulacje i eksperymenty obejmować będą całą paletę zagadnień, od logistyki po wymianę informacji między systemami radarowymi, a każda usługa będzie odgrywać rolę w testowaniu ofert branży. Przechodząc do konkretów należy wskazać, że Hill Air Force Base w Utah opracuje możliwości dynamicznego współdzielenia widma 5G między pokładowymi systemami radarowymi a systemami komórkowymi. Baza logistyczna Marine Corps Albany, Georgia i Naval Base San Diego przetestują koncepcję inteligentnego magazynu, podczas gdy systemy szkoleniowe w wirtualnej rzeczywistości będą analizowane w Joint Base Lewis-McChord w Waszyngtonie.

Inicjatywa jest efektem silnego nacisku ze strony Waszngotu, aby jak najszybciej Stany Zjednoczone opracowały własną technologię 5G. Najwyższy doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa Larry Kudlow, podkreślił, że w kwietniu planuje zorganizować spotkanie dotyczące 5G z największymi firmami technologicznymi w celu opracowania wniosków, których implementacja pozwoli na ograniczenie rynkowej dominacji Huawei – wskazuje Breaking Defense.

Jak informuje serwis, Pentagon planuje przeznaczyć 449 milionów dolarów na badania i rozwój w ramach programu technologii komunikacyjnych nowej generacji 5G w samym 2021 roku. Jednak przewidywane koszty będą o wiele większe i już na obecnym etapie pojawią się obawy czy uda się pozyskać odpowiednie finansowanie. Wynika to z faktu, że podniesienie wydatków na obronę w najbliższym czasie wydaje się mało prawdopodobne.

Ekspert amerykańskiego think-tanku Center for Strategic and International Studies Morgan Dwyer wskazuje, ze dynamiczny rozwój sieci 5G będzie wymagał rezygnacji z innych inwestycji i zależy w dużej mierze od tego jaki priorytet dostanie nowa technologia.

Szymon Palczewski/Andrzej Kozłowski

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
kosmoc
środa, 26 lutego 2020, 18:01

Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie który wprowadza 5G, czy taka jest cena udowodnienia sojusznikom że nie wspuscimy Huawei ? Szwajcaria tym różni się od Polski że w Polsce zwiększono normy emisji pod 5G legalizując przy okazji wcześniejsze samowole operatorów. W Szwajcarii 5G ma się zmieścić w ramach starej normy która teraz jest o wiele mniejsza niż w Polsce. W Polsce Minister Zdrowia mówi że jak będą zachorowania na raka to zareaguje.

poles
środa, 11 marca 2020, 14:30

W Szwajcarii pomiar wygląda nieco inaczej, a nasze normy będą takie jak w innych krajach. Można powiedzieć, że obywatele zagranicznych państw przetestowali te normy od wielu lat i jakoś nie widać, żeby miały one negatywne skutki.

Autro
środa, 26 lutego 2020, 16:20

lol to oni dopiero zaxzynaja to co huawei juz dawno wymyslil?

Dumi
środa, 26 lutego 2020, 11:56

Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie 5G i będzie prowadziła WŁASNE badania co do jej szkodliwości!!! Polski minister zdrowia "łyka" wyniki badań 5G, że rzekomo 5G jest bezpieczne i w błyskawicznym tempie je wprowadza do Polski... Czy to zachowanie można nazwać odpowiedzialnym? W mojej ocenie zachowanie Szwajcarów określam jako odpowiedzialne a przynajmniej są pozory odpowiedzialności.. Nie przypadkiem w Szwajcarii służba zdrowia jest na najwyższym poziomie i nie przypadkiem polska służba zdrowia jest na jednym z niższych poziomów w Europie... Belgia również odmówiła wdrożenie 5G. Polska " postępowa i nowoczesna" a dokładnie ludzie rządzący narzucają nam 5G bo jest "przebadana i nieszkodliwa"... Bardziej od rządu martwią mnie Polacy, którzy bezwiednie przyjmują co im się zaproponuje. Skoro wiadome jest, że nawet telefon może być szkodliwy. To nie trzeba być Einsteinem, znać inne parametry i jednostki by na logike wiedzieć, że 5G jest mocniejsze od 3G, gdzie nadajników 5G będzie masakrycznie więcej niż obecnych 3G. Bełkot znawców, którzy powołują się na owe badania to jakiś odlot totalny. W trosce o zdrowie człowieka powinno się zachować bardzo dużą ostrożność. Niestety w Polsce pieniądze są ważniejsze i naraża się nas wprowadzając 5G "na zasadzie: wierzymy te badania"... No właśnie tu nie ma miejsca na wiarę - tu się liczy rzetelność. Martwią mnie piszący tu na forum, którzy zajmują się bełkotem a nie istotą problemu...

Dumi
czwartek, 27 lutego 2020, 13:59

Wczoraj ktoś zwrócił mi słusznie uwagę, że temat wycofania 5G przez Szwajcarów okazał się fake newsem w związku z tym przepraszam, za powielanie nieprawdy. Wczoraj już to sprostowałem,ale niestety mój dialog został opublikowany a dzisiaj zniknął z forum... Pozostawiam całą sytuacje do Waszej oceny. Oczywiście w dalszym ciągu twierdze, że wprowadzanie 5G w Polsce przez ministra zdrowa to decyzja nieodpowiedzialna,nie logiczna i nieroztropna. Pozdrawiam.

Ziggi
czwartek, 27 lutego 2020, 10:11

To napisz do ministra zdrowia w tej sprawie. Opisz jak robią to w Szwajcarii. Podeprzyj się dowodową i i źródłami i zażądaj odniesienia się do sprawy w typie pilnym. Do wiadomości prezydenta, premiera i mon.

Dumi
czwartek, 27 lutego 2020, 12:21

Podpisywałem już petycje udzielam się na forach. Jestem przeciwnikiem 5G do momentu przebadania jego wpływu na ludzkie zdrowie, zarodki, rośliny i zwierzęta. Skoro każdy z nas, nawet sceptyk wie, że dziś nie ufa się koncernom, politykom, że 5G jest technologią mocniejszą od 3G, że nasycenie anten 5G będzie znacznie więcej to tylko człowiek nieroztropny wprowadza 5Gna zasadzie wiary w wyniki badań jakiejś tam firmy. Przecież to jawny absurd! Ja kieruje się rozsądkiem -samemu niewiele podołam. A szkoda. Co zasiejemy to zbierzemy @Ziggi...

Dumi
czwartek, 27 lutego 2020, 13:48

Po za tym tutejszy portal cenzuruje wypowiedzi. Wczoraj opublikował moją dyskusje z @Generał Pin - pong co wskazuje, że temat 5G na tym portalu "kogoś wyjątkowo parzy". To żenujące bo nie było tam nic złego. Ale być może moja wypowiedź jest nieobiektywna. Pozdrawiam czytających - sami ocencie.

Generał Ping-Pong
środa, 26 lutego 2020, 17:37

Czemu rozsiewasz kłamstwa? Szwajcarja wcale nie wstrzymała budowy 5G ze względów na obawy zdrowotne tylko po to, aby dać władzom kantonów czas na wskazanie jak najlepszych miejsc pod budowę nadajników 5G. Przedstawiciel samego Bafu (Federalnego Biura ds. Środowiska) zdementował fejk newsy o tym, jakoby rząd Szwajcarii miał "obawy o wpływ 5G na zdrowie obywateli".

Dumi
środa, 26 lutego 2020, 18:38

Faktycznie info dot. Szwajcarii to fake news. Sprawdziłem i przepraszam. Dziękuje za zwrócenie uwagi. Panie Ping - Pong: czy może pan podać jakie są prognozy zachorowalności na nowotwory wśród Polaków??? Będzie więcej chorych czy mniej? Czy w związku z tym minister nie powinien się zająć poszukiwaniem przyczyn i ich eliminowania zamiast bezmyślnie szykować Polakom takie atrakcje co do których jest tak wiele wątpliwości? Ta medialna tzw. informacja rządowa dot. 5G mnie kompletnie nie uspokaja a w ręcz przeciwnie pojawia się coraz więcej pytań. Ale skoro Polacy potulnie się godzą to: co zasiejecie to zbierzecie.

Generał Ping-Pong
środa, 26 lutego 2020, 22:01

Jeżeli coś ma znaczący wpływ na rozwój nowotworów to prędzej napakowana chemią i medykamentami żywność oraz zanieczyszczenie powietrza i gleby niż sieć telekomunikacyjna. Gdyby częstotliwości i moce, na których operuje telefonia komórkowa były szkodliwe to stanięcie pod lampą z żarówką 60W oznaczałoby śmierć na miejscu, a wyjście na dwór w słoneczny dzień to dezintegracja w ułamku sekundy.

Piotrek
wtorek, 25 lutego 2020, 18:51

Czyli kupili już u Huawei-a stacje bazowe 5G i inne potrzebne urządzenia!!!

Th
środa, 26 lutego 2020, 11:31

A do czego im potrzebny Huawei? USA dysponuje własną siecią 5G. Z danych OpenSignal za okres od kwietnia do września 2019 roku wynika, że Stany Zjednoczone dysponują najszybszą siecią 5G na świecie. W ciągu ostatniego miesiąca ogromny wzrost prędkości, bo o 500 Mb/s, zanotowała Australia. Najszybszą siecią 5G w Europie dysponuje Szwajcaria. Dane OpenSignal pokazują najwyższą wartość prędkości pobierania danych w komercyjnej sieci 5G, w normalnych, codziennych warunkach. Stany Zjednoczone są bezapelacyjnym liderem z prędkością 1 815 Mb/s (1,77 Gb/s). Drugie miejsce przypadło Australii, gdzie Internet od czerwca znacznie przyśpieszy. Z 792 Mb/s, do 1 292 Mb/s (1,26 Gb/s). Trzecia jest Szwajcaria z wynikiem 1 240 Mb/s (1,21 Gb/s), a czwarta Korea Południowa - 1 138 Mb/s (1,11 Gb/s). Chin nie widać w ogóle w czołówce więc po co ta aluzja?

Tomasz
środa, 26 lutego 2020, 05:23

Ale wież ze Huawei nie jest jedynym dostawca 5g oprócz Ericsson i Nokii, i ze w Stanach mnóstwo miast już ma pokrycie 5g?

Piotrek
środa, 26 lutego 2020, 10:52

Na początku 2019 roku podawano, że Huawei ma 12 do 18 miesięcy przewagi nad konkurentami. Także pozostaje pytanie, czy w/w firmy mają w pełni działający system 5G!

ncis
środa, 26 lutego 2020, 11:01

oczywiście, że mają, przynajmniej jeśli chodzi o Ericssona. Być może są nieco droższe o chińskich, ale to zależy od konfiguracji i podejścia ofertowego.

Stary zgred
wtorek, 25 lutego 2020, 21:18

A do czego im potrzebny Huawei? USA dysponuje własną siecią 5G. Z danych OpenSignal za okres od kwietnia do września 2019 roku wynika, że Stany Zjednoczone dysponują najszybszą siecią 5G na świecie. W ciągu ostatniego miesiąca ogromny wzrost prędkości, bo o 500 Mb/s, zanotowała Australia. Najszybszą siecią 5G w Europie dysponuje Szwajcaria. Dane OpenSignal pokazują najwyższą wartość prędkości pobierania danych w komercyjnej sieci 5G, w normalnych, codziennych warunkach. Stany Zjednoczone są bezapelacyjnym liderem z prędkością 1 815 Mb/s (1,77 Gb/s). Drugie miejsce przypadło Australii, gdzie Internet od czerwca znacznie przyśpieszy. Z 792 Mb/s, do 1 292 Mb/s (1,26 Gb/s). Trzecia jest Szwajcaria z wynikiem 1 240 Mb/s (1,21 Gb/s), a czwarta Korea Południowa - 1 138 Mb/s (1,11 Gb/s). Chin w ogólenie widać w czołówce więc po co ta aluzja?

Olo
wtorek, 25 lutego 2020, 22:06

Co do prędkości transmisji, to czas pokaże, czy będzie tak różowo. Gdy się wszyscy rzucą na 5G, tak jak kiedyś na LTE, to się może okazać że LTE... działa lepiej, tak jak teraz niekiedy 3G oferuje większą stabilność prędkości transmisji niż LTE. Taka jest cena posiadania przez prawie wszystkich smartfonów, często z mobilnym internetem bez limitu i streamowania wszystkiego co się da w HD.