Rosja: kolejne restrykcje odnośnie używania urządzeń elektronicznych dla żołnierzy

12 maja 2020, 10:48
1tk7fqrJr76rmiYxK5AO3mnh12AtnUi9
Fot. en.kremlin.ru

Rosyjscy żołnierze zostali objęci zakazem posiadania urządzeń elektronicznych, które mogą rejestrować dane, a następnie je przesyłać. Nowe prawo zostało podpisane przez prezydenta Władimira Putina i stanowi kolejny etap zaostrzania przepisów dotyczących używania sprzętu elektronicznego przez żołnierzy w ramach armii.

6 maja br. Władimir Putin podpisał dekret zakazujący żołnierzom posiadania jakichkolwiek urządzeń elektronicznych zdolnych do nagrywania lub przesyłania geolokalizacji, materiałów fotograficznych i dźwiękowych. „Naruszenie przepisów będzie uważane za rażące przewinienie dyscyplinarne” – stanowi dokument, którego treść przytacza amerykańska firma National Cyber Security (NSC).

Rosyjscy żołnierze nie mogą udostępniać żadnych informacji „światu zewnętrznemu”. Zabronione są również jakiekolwiek rozmowy z reporterami.

Zakaz dotyczący posiadania smartfonów, tabletów lub innych elektronicznych gadżetów przez członków sił zbrojnych stanowi dalsze zaostrzenie przepisów, które zostały wprowadzone rok temu. Wówczas wprowadzono zakaz używania sprzętu posiadającego dostęp do Internetu – przypomina serwis The Barents Observer.

Za zagrożenie uznano również działalność reporterów zainteresowanych rosyjskim wojskiem. W przeszłości pojawiło się wiele doniesień mówiących o operacjach wojskowych prowadzonych przez Kreml. Opierały się one na materiałach zebranych przez dziennikarzy oraz zdjęciach wrzucanych do sieci przez samych żołnierzy.

Decyzja rosyjskich władz to prawdopodobnie pokłosie między innymi sytuacji z 2016 roku, kiedy to na portalu LiveJournal opublikowano szereg fotografii, które zostały udostępnione w Internecie przez żołnierzy służących w 200. Samodzielnej Brygadzie Piechoty Zmotoryzowanej w Pechenga, zlokalizowanej w pobliżu granicy rosyjsko-norweskiej. Działania dziennikarzy pozwoliły na odkrycie tajemnicy działań Moskwy, wskazując jak istotną rolę w operacjach odgrywa piechota oraz pojazdy pancerne – informuje The Barents Observer.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
dywersant
wtorek, 12 maja 2020, 21:34

I Rosjanie mają racje. Smartfonik, czy tablecik powinien zostawać na wartowni i tyle. W jednostce dozwolone używanie aparatów jak Nokia 3310 i koniec tematu ;D. Nawet wojsko samo mogło by wyjść z taką inicjatywą dla żołnierzy, nakupić tanich telefonów z większą wytrzymałością za 100 pln za sztukę u producenta z własnymi wytycznymi bezpieczeństwa. Elektronika to wygoda, ale również zaawansowane możliwości inwigilacji i wywiadu. Czasy nie dają wyboru i trzeba się dostosować. Nawet Izraelczyków zagięli kochasie z Hamasu podszywając się pod samotne dziewczyny na portalach randkowych, a dane wyciekały.

Davien
wtorek, 12 maja 2020, 18:39

Polska ma dziesiątki tysięcy zdolnych studentów (nawet budujemy łaziki marsjańskie) to dlaczego ci studenci nie wezmą i nie zbudują telefonu z chipem na którym nie ma programów od Glegle albo Alppe?

Wojtekus
wtorek, 12 maja 2020, 18:22

Czyli albo poprostu chca zataic obecna sytuacje w wojsku albo przygotowywuja sie na wojne.

Jabadabadu
wtorek, 12 maja 2020, 17:00

Posunięcie oczywiste w dobie totalnej zdalnej inwigilacji i geolokalizacji. Zainteresowani wiedzą o czym mowa. Kiedy w PL ktoś pójdzie po rozum do głowy - choćby cudzej? Uczyć się trzeba choćby od diabła, a najlepiej na cudzych błędach. Wtedy mniej boli.

Tweets CyberDefence24