Chiny zostawiają Europę i USA daleko w tyle [WIDEO]

10 kwietnia 2019, 09:10

O głównych wyzwaniach rewolucji przemysłowej 4.0 oraz nowej cyfrowej potędze mówi  profesor Rafał Mrówka z Katedry Teorii Zarządzania SGH.

Jednym z głównych wyzwań rewolucji przemysłowej będzie rynek pracy, ponieważ może dojść do takiej sytuacji, że maszyny zaczną wyręczać ludzi tak bardzo, że zacznie brakować miejsc pracy. To oznacza zupełną zmianę redystrybucji dochodu narodowego.

Profesor Rafał Mrówka - Katedra Teorii Zarządzania SGH

Rewolucja przemysłowa 4.0 doprowadzi również do zmiany zachowań społecznych i wpłynie na sposoby pozyskiwania informacji czy formę pracy. Rewolucja cyfrowa jest również rewolucją kulturową.

Profesor Rafał Mrówka - Katedra Teorii Zarządzania SGH

Europa jest zupełnie inna kulturowo niż Chiny. W Europie trudno będzie zaakceptować taką utratę prywatności, jaka ma miejsce w Chinach.

Profesor Rafał Mrówka - Katedra Teorii Zarządzania SGH
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:11

Chinom utrudniano dostęp do amerykańskich i europejskich rynków i powinno się nawet im tego dostępu zabronić. Co dzieje się? Jest wręcz przeciwnie. Co prawda nieśmiało, ale jednak. A prawda jest taka, że chińskie firmy mają potężne, finansowe wsparcie rządu, korzystają z własności intelektualnych innych firm, za dostęp do ich rynku i możliwość budowania tam fabryk żądają haraczu w postaci przekazywania ogromnych pakietów know-how. Chiny fajnie mogą wyglądać dla turysty, tego mniej rozgarniętego. A to bardzo niefajne, niezwykle totalitarne państwo. Cywilizacja? Wystarczy prześledzić jak kończą osoby podejrzewane o współpracę z obcymi wywiadami. Morderstwo za morderstwem. Totalna inwigilacja, punktowanie za posłuszeństwo itd.

Stoltenberg
środa, 10 kwietnia 2019, 13:34

Chinskie firmy sa trzymane w "bance" na wlasnym rynku. Nie sa zagrozone przez konkurencje i maja dostep do szeroko rozumianych pomocy rzadowych. Trudno sie wiec dziwic ze wyprzedzaja zachodnie firmy, ktore oprocz R&D musza sie martwic rowniez konkurencja i roznymi kosztami. Trudno zrozumiec ze te chinskie firmy dumpingowe maja dostep do naszych rynkow.

Kiks
wtorek, 21 maja 2019, 14:52

Już dawno powinno się banować każdą większą chińską firmę.

Tweets CyberDefence24