Reklama

Polityka i prawo

Kolejna wpadka Facebooka

Fot. Maurizio Pesce/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Maurizio Pesce/Wikipedia Commons/CC 2.0

Hasła milionów użytkowników Facebooka były przechowywane w niezabezpieczonym formacie tekstowym. Przedstawiciele amerykańskiej firmy zapewniają, że prywatność użytkowników nie została narażona.

Facebook podał, że wiadomość o możliwym naruszeniu prywatności będzie musiał rozesłać do "setek milionów" użytkowników aplikacji Facebook Lite (okrojona wersja Facebooka na starsze smartfony - PAP), "dziesiątek milionów" pozostałych osób korzystających z serwisu oraz "dziesiątek tysięcy" użytkowników należącego do firmy Instagrama.

Według wiceprezesa firmy ds. inżynierii, bezpieczeństwa i prywatności Pedra Canahuatiego "żadne hasła nie zostały narażone na wyciek zewnętrzny". Firma nie znalazła również "żadnych dowodów na ich niewłaściwe wykorzystanie". Canahuati poinformował również, że problem niewłaściwego przechowywania haseł został już rozwiązany, a firma dowiedziała się o nim w styczniu tego roku podczas rutynowego audytu bezpieczeństwa.

Jak stwierdził przedstawiciel koncernu, system logowania Facebooka jest zaprojektowany tak, by maskować hasła. Podczas przeprowadzanego w styczniu audytu firma sprawdzała, w jaki sposób przechowywane są informacje w jej strukturach, a wykryte problemy były usuwane zaraz po ich zdiagnozowaniu - oświadczył Canahuati.

Informacje o sprawie jako pierwszy podał Brian Krebs na swojej stronie internetowej, powołując się na źródła w Facebooku. Zdaniem badacza sprawa dotyczy od 200 do 600 mln użytkowników i mogła mieć początek w 2012 roku.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama