Technologia odmieni siły specjalne. Wyzwania i możliwości

30 lipca 2019, 15:40
11668021215_56e131948d_b
Fot. The U.S. Army/flickr

Oddziały specjalne państw NATO przygotowują się na zmiany, które przyniesie czwarta rewolucja przemysłowa. Wpłynie ona m.in. na sposób pozyskiwania informacji czy prowadzenia działań rozpoznawczych. Elitarne jednostki będą musiał wdrożyć do swojej działalności sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, sieć 5G i w przyszłości 6G czy Internet rzeczy. 

Dowództwo Operacji Specjalnych NATO zlokalizowane w  Kwaterze Głównej Sił Sojuszniczych skupia się na obserwowaniu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu zagrożeń, w szczególności w kontekście rywalizacji z takimi państwami jak Chiny, Iran, Korea Północna czy Rosja. Zdaniem przedstawicieli NATO coraz więcej państw, ale również aktorów niepaństwowych dąży do podkopania obecnie obowiązujących norm prawa międzynarodowego. Podkreślają, że NATO mierzy się dzisiaj z wielowymiarowymi, transregionalnymi zagrożeniami, które coraz częściej trudno jest wykryć oraz zidentyfikować agresora.

Hyper war

Rob de Wijk - dyrektor w Hague Centre for Strategic Studies zaznaczył, że pojawienie się nowoczesnych technologii wymusza opracowanie wielowymiarowej strategii przeciwdziałania dla operacji specjalnych. Powinna ona  obejmować m.in. zbudowanie wysokiej świadomości sytuacyjnej, wykorzystanie systemów antydostępowych (A2/AD) do ochrony siebie i swoich sojuszników, stosowanie autonomicznych systemów samoobrony czy posługiwanie się urządzeniami autonomicznymi.

Zdaniem Roba de Wijka big data oraz sztuczna inteligencja będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w przetwarzaniu informacji dla służb specjalnych. „Działania bazujące na schemacie Observe-Orient-Decide-Act (OODA) staną się wysoce zautomatyzowane ze względu na rozwój inteligentnych broni i narzędzi. Te zmiany mogą radykalnie zmienić oblicze wojny” – zaznaczył ekspert.

„Hyper war” stworzy sytuację, w której sztuczna inteligencja oraz rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego staną się kluczowym elementem procesu podejmowania decyzji, zmniejszając znaczenie człowieka. To z kolei znajdzie odzwierciedlenie w zdecydowanie szybszym działaniu na polu bitwy. Jak wskazuje Rob de Wijk – „państwa, które usuną ludzi z procesu decyzyjnego będą posiadały decydującą przewagę. Kiedy element ludzki zostanie wyeliminowany, schemat OODA zostanie znacznie skrócony. Chiny i Rosja już do tego dążą, w przeciwieństwie do państw zachodnich”.

Konkurencja wymusza zmiany

Głównym konkurentem Stanów Zjednoczonych są Chiny oraz Rosja. W związku z tym każda debata na temat bezpieczeństwa zaczyna się właśnie od nich. „Chiny nie utworzą tradycyjnego bloku, będą wykorzystywały inicjatywę "jednego psa i jednej drogi" (One Belt, One Road) – podkreślił przedstawiciel Hague Centre for Strategic Studies. „Z kolei Rosja spróbuje zbudować blok składający się z byłych republik radzieckich, tworząc równocześnie nowe strefy buforowe w postaci Ukrainy, Gruzji oraz Mołdawii” - dodał Rob de Wijk.

Według eksperta NATO musi być czujne i działać sprytnie, ponieważ rozwija się „nowa globalna walka o władzę”. Specjalista zaznaczył, że nowe technologie ułatwiają Chinom wzrost oraz przewagę militarną przez co działania asymetryczne mogą nie być wystarczające. W rezultacie siły specjalne muszą być przygotowane do zidentyfikowania i zastosowania nowej taktyki działania w celu utrzymania ich skuteczności.

Jan Weuts, przedstawiciel Dutch Army Special Forces Centre of Expertise for Special Operations, podkreślił, że wkrótce będzie można polegać wyłącznie na autonomicznych rozwiązaniach, takich jak np. bezzałogowe statki powietrzne czy bezobsługowe czujniki naziemne. „W ten sposób specjalne wojskowe operacje zyskają na znaczeniu” – zaznaczył Jan Weuts.

Zachód musi działać

Ze względu na działania wrogów Zachód musi skupić się na wykorzystaniu technologii nowej generacji, takich jak np. big data, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, aby skutecznie realizować swoje działania.

„Te możliwości (przyp. red. jakie daje technologia) mogą znacznie poprawić ogólną efektywność siły, jaką dysponujemy” – stwierdziło U.S. Special Operations Command w specjalnym oświadczeniu na temat innowacyjnych rozwiązań. – „Technologie wykorzystujące AI i uczenie maszynowe mogą zmienić sposób, w jaki nasze jednostki działają w obecnym środowisku bezpieczeństwa. Rozwiązania te nie są odległą przyszłością, a wręcz przeciwnie, są już powszechne. Departament Obrony ma potencjał, aby je wykorzystać przeciwko potencjalnym przeciwnikom”.

Źródło: AK/SZP/C4ISRNET

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Andrettoni
sobota, 3 sierpnia 2019, 12:32

Czyli co nas czeka? SkyNet, Terminator i zagłada ludzkości?

Troll i to wredny
piątek, 2 sierpnia 2019, 11:24

Wydaje mi się, że Amerykanie nie rozumieją świata na którym przyszło im żyć...Upraszczam, przerysowuję, spłycam - dzietność pary homoseksualnej wynosi...zero. Dzietność pary z feministką (model ja, ty plus kot) 0,8. Dzietność pary muzułmańskiej 8. Jeśli państwo flankowe NATO zacznie graniczyć z Emiratem Niemiec wspartym przez Sułtanat Francji....to jakie będzie miało zaplecze i wsparcie !? ....a Muzułmanie jako grupa dobrze zorganizowana ,może przejąć władzę w tych krajach w ciągu max 2 dekad. Druga sprawa - jeżeli idziesz na wojnę, to nie udawaj zdziwionego, gdy do ciebie zaczną strzelać. Wojna asymetryczna, to nie jest wojna, którą tylko my prowadzimy. Kto wie gdzie dokładnie leży Brabancja Wolońska ?! Pewnie niewielu. ...a kto wie gdzie leży miasteczko La Hulpe !? W tym miasteczku znajduje się siedziba SWIFT. Czym jest Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ?! Organizacja ta zapewnia łączność 8332 instytucjom finansowym w 208 krajach (domy brokerskie, domy maklerskie, giełdy, banki itd.) Uderzenie w infrastrukturę krytyczną może spowodować na wybranym obszarze straty liczone w ...bilionach. Zmienia się również sam model walki. Po zastosowaniu nowiczoka ) przeciwko cywilom na Wyspach (S. Skripal) zmieniła wszystko. Stosując powszechnie dostępne substancje toksyczne (na portalach chemicznych dostępne za 1-1,5 USD/gram) można zmienić losy narodów, losy władców, losy świata, czyli historię.... Nasi drodzy Amerykanie cały czas są mentalnie w epoce rakiet i lotniskowców, a to już zupełnie inny świat.

Dalej patrzący
piątek, 2 sierpnia 2019, 11:12

Tu nie chodzi tylko o siły specjalne. Tu chodzi o CAŁOŚĆ Sił Zbrojnych - wszystkich domen - połączonych sieciocentrycznie w jedno. Tak wycinkowe spojrzenie i zamykanie się w specjalizacji - to tragedia. Drony, autonomizacja, automatyzacja, AI, broń precyzyjna [głownie pozahoryzontalna], wszystkie sensory, efektory, nosiciele: wszystko spięte sieciocentrycznie w jedno - i pod jednym parasolem tarczy i miecza A2/AD Tarczy Polski i jego jednym C4ISR.

say69mat
środa, 31 lipca 2019, 13:08

Coraz bardziej komplikuje się problem selekcji. Problem polega na tym, że w domenie jednostek specjalnych, przy wykorzystaniu na polu walki zaawansowanych technik informatycznych. Zachodzi konieczność - w odniesieniu do kandydata - dokonania syntezy doskonałej kondycji psychofizycznej, edukacji w sferze nauk ścisłych, triathlonu, strzelania, explosives, oraz technik walki wręcz plus taktyka i strategia, o językach nie wspominając. Odsiew będzie potworny ... co też generuje określone problemy. Jeżeli do jednostek specjalnych mogą ubiegać się - w ramach selekcji - osoby spoza służb mundurowych.