Pułkownik Żuchowski: Polskie środowisko informacyjne jest pełne zagranicznych aktorów [Security Case Study 2018]

17 września 2018, 15:13
Zuchowski1
Fot. Andrzej Kozłowski/Cyberdefence24.pl

Operacje informacyjne w Polsce polegają na docieraniu do decydentów, uderzaniu w proces decyzyjny, korumpowaniu establishmentu politycznego, budowaniu alternatywnych grup społecznych, niszczeniu więzi społecznych oraz podważaniu autorytetu władz - powiedział pułkownik Remigiusz Żuchowski podczas prelekcji zatytułowanej  „Suwerenność krajowego środowiska informacyjnego”.

Swoją prelekcję rozpoczął od przytoczenia pojęcia suwerenności. Suwerenność to supremacja państwa ujmowanego abstrakcyjnie, ludu lub innego piastuna tej władzy (np. monarchy) nad wszelkimi normami prawa wewnętrznego oraz pełna swoboda prowadzenia przez państwo polityki zagranicznej; faktyczna, a postulatywnie także prawna możność podejmowania przez podmiot sprawujący suwerenność decyzji politycznej, od której nie ma prawnej możliwości odwołania się do wyższej instancji.

Suwerenność przejawia się w możliwości wyboru systemu politycznego, społecznego, ekonomicznego i prawnego i zdolności do prowadzenia polityki zewnętrznej. To również suwerenność przestrzeni lądowej, powietrznej, morskiej, kosmicznej i cybernetycznej. Obywatele w suwerennym państwie maja możliwość wybory pomiędzy dobrem a złem oraz pomiędzy rzeczami abstrakcyjnymi i fizycznymi.

Pułkownik Żuchowski w dalszej części swojej prezentacji przedstawił znaczenie środowiska informacyjnego. Jest to przestrzeń fizyczna (infrastruktura, człowiek, organizacja i jej struktura, elementy cyberprzestrzeni, media tradycyjne i ich infrastruktura, ale również skutki działania i zachowania). Środowisko informacyjne to również przestrzeń wirtualna, cyberprzestrzeń (software, hardware, informacja, awatar i człowiek) oraz przestrzeń kognitywna (doświadczenie, poznanie, impulsy, pobudzanie, emocje). Środowisko informacyjne to również przestrzeń wolitatywna (chęć działania, przekonanie, wybory, decyzje także podatność na argumenty, manipulacja, perswazja, kłamstwo jako fake – w tekście, na zdjęciu, audio, video, zrozumienie, interpretacja, emocje wykonawcze).

W dalszej części prezentacji zostały przedstawione wrogie operacje informacyjne w Polsce. Skierowane są na oddziaływanie na wolę (motywację, paradygmaty, zasady, podstawy funkcjonowania), oddziaływanie na zrozumienie sytuacji (podatność na perswazję, manipulację, fake, deepfake, odziaływanie na systemy/bazy danych/software/hardware oraz fizyczne niszczenie infrastruktury. Operacje informacyjne w Polsce polegają również na docieraniu do decydentów, uderzaniu w proces decyzyjny, korumpowaniu establishmentu politycznego, budowaniu alternatywnych grup społecznych, niszczeniu więzi społecznych oraz podważaniu autorytetu władz.

Żuchowski przypomniał również o szczególnych obowiązkach dziennikarzy. Przytoczył ustawę z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. Art. 6.1. mówi, że prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk, a artykuł 10.1, że zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. Jego zdaniem nie jest to przestrzegane i często media świadomie lub nie przenoszą narracje do rosyjską. Pułkownik zwrócił również uwagę na wypełnienie polskiej przestrzeni informacyjnej zagranicznymi mediami, głównie niemieckimi i szwajcarskimi.

Pułkownik wyjaśnił również tzw. zasadę długotrwałego przekazu. Pierwszem etapem jest zakłócenie stanu stabilności paradygmatycznej. Później następuje polaryzacja społeczeństwa. Kolejnym etapem jest odwrócenie znaczenia „interesu państwa”. Przedostatni etap to wpływ na procesy demokratyczne państwa, a ostatnim jest jego samobójstwo.

Zdaniem pułkownika Żuchowskiego kiedy nie ma mamy możliwości analizy informacji obrona przed dezinformacją jest bardzo trudna. W jego opinii bardzo ważna jest wiara, tożsamość narodowa, zrozumienie, ofiarowanie siebie innym, zdolność do poświecenia, wiarygodność i wytrwałość.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
małe be
sobota, 22 września 2018, 03:00

w sumie ma sporo racji. \'dostawcy informacji\' spod znaku RT czy sputnika znajdują wiernych fanów na portalach prawicowych i na fb oraz wykopie. powiela się fake newsy np. o atakach emigrantów zupełnie bez weryfikacji. z drugiej strony media prawicowe czytają tylko bardzo zatwardziali odbiorcy tyle tam \'dyskusyjnych tez\' że ciężko to czytać. to polityka już a nie informacja. czyli jest problem. a na marginesie tego problemu jesteśmy świetnie rozgrywani.

Magda
środa, 19 września 2018, 20:33

zakłócenie stanu stabilności paradygmatycznej - co to w ogole znaczy? Kim jest prelegent i gdzie i kiedy miala miejsce prezentacja?

ananymus
wtorek, 18 września 2018, 16:31

Jakie są przykłady wrogich operacji informacyjnych w Polsce?

midarek
wtorek, 18 września 2018, 09:41

A kto to jest Płk Żuchowski? Możecie pokusić się o przedstawienie go?

Tweets CyberDefence24