Reklama

Biznes i Finanse

Branża ubezpieczeniowa zyskała standard dla chmury obliczeniowej

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji wypracowała standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej, określający zasady przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia usług chmurowych - poinformowano w opublikowanym w środę komunikacie.

Standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej ma uwzględniać wszystkie wymagania prawne oraz nadzorcze. W pracach nad tym projektem brało udział 27 podmiotów, w tym - dostawcy technologii, zakłady ubezpieczeń oraz kancelarie prawne.

Cytowany w komunikacie szef działu zarządzania informacją ubezpieczeniową w Polskiej Izbie Ubezpieczeń (PIU) Mariusz Kuna przypomniał, że "w ubiegłym roku Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na zakłady ubezpieczeń obowiązek przeprowadzenia audytów i rewizji usług chmurowych, z jakich korzystają, a także raportowania ich wyników".

W roku 2020 nastąpił przełom w drodze do pełnej cyfryzacji polskiej branży ubezpieczeniowej. Chmura obliczeniowa była i nadal jest ważnym elementem tego procesu. Wcześniej ubezpieczyciele traktowali ją wyłącznie jako środowisko testowe bądź rezerwowe. Obecnie jest już trwałą częścią strategii biznesowych. Jestem przekonany, że z czasem firmy ubezpieczeniowe będą korzystać z usług chmurowych w jeszcze większym zakresie.

Mariusz Kuna, szef Działu zarządzania informacją ubezpieczeniową w PIU

 

Zdaniem Kuny "wypracowany wspólnie standard daje gwarancję bezpiecznego, spójnego i właściwego funkcjonowania zakładów ubezpieczeń, korzystających z chmury obliczeniowej".

Według PIU z platform i usług chmurowych korzysta wielu polskich ubezpieczycieli. Wykorzystywane usługi to przede wszystkim narzędzia bazodanowe oraz te służące do analityki big data.

"Chmura obliczeniowa świetnie wpisuje się w digitalizację w zakładach ubezpieczeń, która w 2020 r. znacząco przyspieszyła ze względu na pandemię i lockdown" - czytamy. "Szczególnie przydatne okazały się rozwiązania, które można było uruchomić od razu - bez sprzętu, oprogramowania, instalacji, konfiguracji czy skomplikowanego wdrożenia" - dodano.

Intensywne prace nad zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania chmury obliczeniowej w branży ubezpieczeniowej prowadzimy nie tylko w Polsce, ale także na poziomie Unii Europejskiej.

Iwona Szczęsna, menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

 

Menedżer zespołu ds. współpracy międzynarodowej w PIU Iwona Szczęsna podkreśliła, że prace nad wykorzystaniem chmury obliczeniowej w branży ubezpieczeniowej prowadzone są nie tylko w Polsce, ale i na poziomie Unii Europejskiej. "Naszym celem jest zapewnienie spójności krajowych i europejskich wymogów, gdyż nawet niewielkie różnice mogą wygenerować ogromne koszty dla polskich ubezpieczycieli" - powiedziała.

Standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej wypracowała Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji. Jego zadaniem jest określenie zasad przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia usług chmurowych. 

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama