Cyberprzestrzeń polem współpracy USA i Rosji. Prawda czy fałsz?

31 października 2019, 14:14
putin : Trump
Fot. Kremlin.ru

″ ... przywracamy te (dot. cyberbezpieczeństwa) relacje” miał powiedzieć szef FSB, cytowany przez rosyjską agencję, co z kolei podały amerykańskie media. O tym czy słowa te, aby na pewno padły, ma wątpliwości amerykański Politico, powołując się na opinię eksperta ds. stosunków rosyjsko-amerykańskich.

W połowie października przez amerykańskie media przetoczyła się informacja podawana za rosyjską agencją TASS, że Rosja oraz Stany Zjednoczone stopniowo zaczynają wznawiać współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zapowiedział to  Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksander Bortnikow.

W doniesieniach medialnych, które powielały informacje przekazaną przez Reuters przytaczano rzekome słowa Bortnikowa w których miał stwierdzić, że ″ ... przywracamy te (dot. cyberbezpieczeństwa) relacje”. Jednocześnie podkreślając, że stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Rosją nigdy nie były tak napięte, zwłaszcza w kontekście zarzutów kierowanych względem rosyjskiego rządu o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. 

Jednak jak donosi dzisiaj amerykański Politico, powołując się na anonimowego eksperta ds. stosunków amerykańsko-rosyjskich, informacja podana przez agencję TASS stanowi jedynie element rosyjskiej propagandy, a fakt, że informacja pojawiła się jedynie na łamach rosyjskiej agencji powinno być traktowane jako mało wiarygodna informacja. 

Politico nie otrzymało również odpowiedzi od rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie w tej sprawie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Arcetron
piątek, 1 listopada 2019, 01:34

Dla mnie jest to trochę dziwne że tu na ziemi wrogo do siebie nastawieni USA i Rosja a już na orbicie współpraca i to dzieje się od 1976 roku. Widać że oba mocarstwa mają jakiś cichy cel związany pokazywaniem światu agresji militarnej, jako konsekwencje działań obu mocarstw na pewno jest handel bronią ze zbytem dla wszystkich państw. No bo które państwo się nie zaopatrzy w broń jak istnieje zagrożenie wojny USA z Rosją albo odwrotnie. A co będzie jak rynek się nasyci, wojna ?

Andrettoni
sobota, 2 listopada 2019, 20:39

Pokazywanie agresji wspiera wyścig zbrojeń, a to oznacza znaczne zyski z handlu bronią. Cyberprzestrzeń to nowe miejsce zbytu. Najprostszym rozwiązaniem jest odłączenie wojskowej infrastruktury od cywilnej sieci. Tylko po co to robić skoro można się wpiąć do sieci i sprzedawać zabezpieczenia? A dlaczego by po cichu nie sprzedawać programów do łamania zabezpieczeń?

Tweets CyberDefence24