Kryptografia dla każdego [RECENZJA]

14 września 2018, 10:36
encrypting12
Fot. EFF Photos/Flickr/CC 2.0

Kryptografia dla wielu wydaje się być bardzo skomplikowanym problemem, którego zgłębianie bez zaawansowanej znajomości matematyki jest niemożliwe. Jednocześnie jednak, coraz więcej osób szyfruje własne dane czy używa komunikatorów szyfrujących w technologii end-to-end. Dlatego też poznanie podstaw działania kryptografii wydaje się zasadne. Na polskim rynku przez długi okres czasu brakowało książki, która stanowiła prosty, praktyczny poradnik w tej dziedzinie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie wraz z publikacją książki „Nowoczesna kryptografia. Praktyczne wprowadzenie do szyfrowania” Jeana-Philippe Aumassona wydana nakładem wydawnictwa PWN.

Autor Jean-Philippe Aumasson jest głównym inżynierem ds. badawczych w Kudelski Security, międzynarodowej firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem z siedzibą w Szwajcarii. Książka liczy sobie 304 strony, które składają się z 14 rozdziałów, wprowadzenia, skrótów oraz skorowidzu na samym końcu.

Pierwszy rozdział to w zasadzie wprowadzenie do tematyki. Autor omawia podstawy szyfrowania, sposób ich działania i bezpieczeństwo. To ostatnie szerzej jest poruszone w trzecim rozdziale. Czwarta i piąta część mówi odpowiednio o szyfrach blokowych i strumieniowych. Następne części książki poruszają taką problematyką jak RSA, protokoły Diffiego-Hellmana. Ostatni rozdział omawia tematykę kryptografii kwantowej i postkwantowej.

Książka może idealnie służyć jako podręcznik akademicki. Zawiera ona najważniejsze tematy związane z kryptografią. Do jej zalet zalicza się z pewnością przejrzystość prezentowanych zagadnień, dodatkowo wzbogaconych ilustracjami. Pisanie o tak trudnym temacie jakim jest kryptografia w sposób łatwy i zrozumiały jest wyjątkowo trudne. Aumassonowi to się jednak udaje. Szczególnie interesujący jest rozdział poświęcony kryptografii przyszłości, czyli kryptografii kwantowej i postkwantowej, która jeszcze nie istnieje, ale będzie miała potencjał do złamania całej wdrożonej kryptografii klucza publicznego i standardów.

Podsumowując, książka jest dobrym wprowadzeniem do skomplikowanego tematu kryptografii i robi to w sposób względnie łatwy. Autor nie unika podawania wzorów i równań, ale wyjaśnia ich znaczenie w bardzo przejrzysty sposób. Pracę Aumassona można polecić studentom kierunków informatycznych, osobom zawodowo pracującym z kryptografią na co dzień, jak również wszystkim zainteresowanym tym tematem

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
TowariszczJacho
środa, 10 października 2018, 14:30

O tym że komputer kwantowy powoduje, że większość współczesnych rozwiązań kryptograficznych nie nadaje się jako bezpieczne do użytkowania to jest wiadome o dekady, dopiero zaczyna się to przedzierać do świadomości, ale zanim dotrze do świadomości "gadających głów" to jeszcze z pięć lat

wtorek, 4 czerwca 2019, 12:00

Gojan
czwartek, 27 września 2018, 21:41

>>Autor Jean-Philippe Aumasson jest głównym inżynierem ds. badawczych w Kudelski Security<<. === Warto sprawdzić, choćby w Wikipedii, kim był Stefan Kudelski, założyciel firmy. Kiedyś widziałem odbiornik map faksymilowych tej firmy. Książkę kupiłem, spróbuję przeczytać.