Oczy NATO skierowane na Wschód. „Chiny i Rosja to jedno zagrożenie”

20 października 2021, 07:58
800px-Vladimir_Putin_and_Xi_Jinping_(2019-06-05)_31
Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

„Rosja i Chiny nie powinny być postrzegane jako oddzielne zagrożenia, przede wszystkim dlatego, że ze sobą ściśle współpracują” – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Jak ocenił, wyzwaniem dla kolektywnej obrony sojuszu jest wzrost Państwa Środka, który ma wpływ na bezpieczeństwo państw członkowskich.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, w wywiadzie z „Financial Times” podkreślił, że pomimo że Chiny nie są „adwersarzami”, to wpływają na bezpieczeństwo Europy poprzez swoje cyberzdolności, nowe technologie oraz pociski dalekiego zasięgu.

W jaki sposób sojusz zamierza się przed tymi zagrożeniami bronić? Kwestia ta zostanie dokładnie opisana w nowej doktrynie NATO na najbliższą dekadę. Pojawi się ona na szczycie latem przyszłego roku. W bieżącej wersji (przyjętej w 2010 roku) strategia nie porusza wyzwań związanych z Chinami.

Skupienie na Chinach

W tym miejscu warto podkreślić, że NATO przez dziesięciolecia skupiała swoją uwagę na działaniach prowadzonych przez Rosję. Od 2001 roku istotnym punktem na mapie zagrożeń stał się również terroryzm. Jednak obecnie strategia sojuszu wyraźnie odnosić się będzie także – a może i przede wszystkim – do Chin. Zmiana kursu pojawia się w momencie większej orientacji Stanów Zjednoczonych na geopolityczną rywalizację z Państwem Środka.

W rozmowie z „Financial Times” sekretarz generalny NATO podkreślił, że region Ameryki Północnej i Europy stoi w obliczu globalnych wyzwań, takich jak terroryzm, wrogim działaniom w cyberprzestrzeni, a także rozwój Chin. „W odniesieniu do naszej kolektywnej obrony, chodzi również o to, w jaki sposób zająć się wzrostem Państwa Środka” – zaznaczył Stoltenberg.

Chiny są coraz bliżej nas… Obserwujemy je w Arktyce. Widzimy w cyberprzestrzeni. Patrzymy, jak wiele inwestują w infrastrukturę krytyczną w naszych krajach. Mają również więcej broni dalekiego zasięgu, która może dotrzeć do każdego członka NATO.

powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Rosja i Chiny to jedno zagrożenie

Nie należy jednak spodziewać się, że sojusz odejdzie od kwestii powstrzymywania działań ze strony Rosji, ponieważ takie podejście wiązałoby się ze sprzeciwem państw członkowskich położonych w Europie Wschodniej. Dla nich Moskwa jest kluczowym zagrożeniem, z kolei NATO jedynym parasolem ochronnym.

Jednak jak zauważył Stoltenberg, „Rosja i Chiny nie powinny być postrzegane jako oddzielne zagrożenia”. Wynika to z faktu, że oba kraje ze sobą „ściśle współpracują”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Ech
czwartek, 21 października 2021, 14:12

NATO pownno byc do obry a nie do ataku. POwnno zajmwac sie bezpiczestwem w UE i okolicach a nie atakowac Afgastan, pomagac w okupacji 20 lat tego kraju, Syrli Libi czy jeszcze dalej Chin. Bez wciagania NATO w Amerykanskie awantury i podboje na Morzu Podlnwo CHinskim. Bez wyslania polskich fregat 50km od CHin. My w Europie my w Polsce naciskajmy by NATO bylo do dobrych rzeczy a nie do awantur.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 21 października 2021, 01:03

Jens Stoltenberg w odróżnieniu od polskich generałów z BBN rozumie z czego wynika zagrożenie dla Polski ze strony Rosji. To Chiny i amerykańska konfrontacja z nimi. Tutaj albo Polska stoi po stronie Chin albo USA. Tego zdają się nie rozumieć w Warszawie. W ich umysłach nowy chiński szlak jedwabny to jakaś okazja do skorzystania dla rozwoju gospodarczego Polski. Dokładnie jak rząd Niemiec z NordStream 2. Ani rząd, ani prezydent, ani w MSZ tego nie rozumieją. Jakieś klapki mają na oczy założone i żyją w wyimaginowanym świecie, gdzie Rosja Putina to samotnie konkurujące imperium wobec USA i całego NATO. Związek Sowiecki się skończył i jak Czesi powiadają, se ne vrati.

bender
czwartek, 21 października 2021, 14:42

To jeden z tych nielicznych przypadków, gdzie mamy identyczne zdanie.

No skąd
piątek, 22 października 2021, 11:43

Zdanie jednak mylne

Szept
czwartek, 21 października 2021, 12:58

Mogliśmy korzystać z NS i NS II biorąc pieniądze za tranzyt i kontrolując przesył gazu do Niemiec ale sami się z tego wykreśliliśmy. Teraz postulujesz żebyśmy się wykreślili z "nowego jedwabnego szlaku". Oż ty geniuszu ekonomiczny, więcej takich inicjatyw a na pewno wstaniemy z kolan.

Trzcinq
czwartek, 21 października 2021, 17:09

Zachód pomimo tzw sankcji krytykuje Rosję i.... z Rosją współpracuje podobnie jak z Chinami :) a banda zmanipulowanych pragnie odrzucić jakiekolwiek interesy i z Rosją i z Chinami, tacy Geniusze strategii co widać od lat, jak osiągnięcia naszego MSZ P. S. Ludzie nie dajcie sobie wmówić że Rosja chce nas zaatakować i że Chiny są niedobre! Myślcie trzeźwo

argt
środa, 20 października 2021, 23:52

Taaaaak, a nato to gołabek pokoju, o którym przekonało sie ponad 30 panstw, sam prezydent bush ma krew na rekach 11 milionów ludzi na swiecie, to jest dopiero "pokaz demokracji".

Szept
środa, 20 października 2021, 19:46

Stoltenberg to kosmita, nie lubie Radka ale był by zdecydowanie lepszy.

KAR
środa, 20 października 2021, 18:49

Na każdym kroku widać, że USA chcą resztę krajów NATO (w tym Polskę) wmanewrować w konflikt z Chinami...

Tweets CyberDefence24