Reklama

Armia i Służby

Projekt „Merkury”. Brytyjska armia skupiona na robotyce i AI

Fot. British Army (@BritishArmy)/Twitter
Fot. British Army (@BritishArmy)/Twitter

Dowództwo Brytyjskich Sił Zbrojnych oczekuje, że armia zacznie dysponować coraz bardziej rozproszonymi zdolnościami na polu bitwy, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Jeden z przedstawicieli wojska Zjednoczonego Królestwa mówi o powstaniu „bańki systemowej ochrony”.

Brytyjska armia skłania się ku silniejszemu rozwijaniu nowoczesnych technologii, które będą odgrywały znacząca rolę w przyszłych konfliktach. W związku z tym skupia się na robotyce, sztucznej inteligencji oraz rozwiązaniom z zakresu zasilania hybrydowego w ramach projektu „Merkury”.

Płk Christopher Coton, przedstawiciel wojsk lądowych Brytyjskich Sił Zbrojnych (odpowiedzialny za planowanie zamówień), podczas wydarzenia DSEI w Londynie, podkreślił, że aby osiągnąć zakładane cele, armia musi lepiej identyfikować te technologie, które mogą w przyszłości odmienić działania poszczególnych rodzajów wojsk.

Rozproszone zdolności i elektryfikacja pojazdów

W tym kontekście „Merkury” jest jedną z inicjatyw mających na celu zdefiniowanie, jak brytyjskie siły zbrojne będą chronić żołnierzy, pojazdy, infrastrukturę itd. w perspektywie po 2035 roku.

Dowództwo oczekuje, że armia zacznie dysponować coraz bardziej rozproszonymi zdolnościami na polu bitwy. Ponadto, spodziewa się większej elektryfikacji pojazdów wojsk lądowych.

„Bańka systemowej ochrony”

Płk Christopher Coton odniósł się wprost do planów robotyzacji sił zbrojnych, a także rozwijania autonomicznych systemów, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz innych nowatorskich rozwiązań.

Jak stwierdził, w ciągu bieżącej i następnej dekady powstanie „bańka systemowej ochrony”, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Poprzez ich współdziałanie nastąpi zdecydowana poprawa bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że taka „wirtualna sieć systemów” będzie odpowiednio wcześnie uprzedzała i neutralizowała zagrożenia wywołane przez wroga, zanim pociągną za sobą konkretne skutki.

Dopełnieniem „Merkurego” jest wojskowy eksperyment, który ma pomóc brytyjskiej armii przyjrzeć się technologiom i nowym możliwościom, aby przygotować siły zbrojne do wdrożenia konkretnych rozwiązań, mających wpływ na przyszłe działania. Odbędzie się on w przyszłym miesiącu.  


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama