Silna Wielka Brytania, NATO i Unia Europejska stanowią zagrożenie dla Rosji? Dezinformacyjne działania Kremla

4 lutego 2020, 14:18
597076224_3205e57d03_c
fot. Jon's pics / Flickr / CC BY 2.0
CyberDefence24
CyberDefence24

„Pod wieloma względami Wielka Brytania jest jednym z bardziej odpornych społeczeństw na świecie” - twierdzi Rachel Ellehuus w komentarzu do nowego projektu amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) badającego wpływ rosyjskich i chińskich operacji informacyjnych na demokratyczne państwa. Jak wskazuje autorka komentarza konieczne jest uwzględnienie mentalności Kremla, z którego wynika przeświadczenie, że silna Wielka Brytania, NATO i Unia Europejska stanowią zagrożenie dla Rosji.

Sukces społeczeństwa brytyjskiego, jak czytamy w komentarzu, zawdzięczony został odpowiedzialnym działaniom władzy a także wynika on z zaufania społeczeństwa do mediów, które również zostały ocenione jako solidne i różnorodne. Z drugiej strony CSIS wskazuje, że główny problem może wynikać z polaryzacji  politycznej oraz luk w przepisach prawnych, które jak dotychczas były wykorzystywane do prób wewnętrznego osłabienia Wielkiej Brytanii i zmniejszenia jej pozycji na świecie.

Jak wskazuje autorka, wyniki badań wskazują, że działania podejmowane przez Rosjan mające na celu osłabienie społeczeństwa brytyjskiego skierowane były głównie do grup skrajnie prawicowych, mniejszości muzułmańskiej oraz separatystów ze Szkocji i Irlandii Północnej. Wskazuje również, że instytucje zajmujące się monitorowaniem operacji dezinformacyjnych w Zjednoczonym Królestwie już wcześniej potwierdziły, że wysiłki uzależnione są od występujących zdarzeń – podjęcie ważnej decyzji, głosowanie lub kontrowersyjne wydarzenie. Tego typu zwiększoną aktywność zauważono przed referendum w sprawie Brexitu, po ataku na Siergieja Skripala oraz nalotach amerykańsko-brytyjsko-francuskich w Syrii. Z drugiej strony w komentarzu podkreślono, że szerszym celem działań prokremlowskich trolli jest podważenie roli Wielkiej Brytanii na świecie, poprzez osłabienie roli NATO i UE oraz wzbudzanie sceptycyzmu co do przyszłej umowy pomiędzy USA a Wielką Brytanią.

Wskazuje się również, że działające trolle nie opowiadały się za żadnym ze stanowisk a celem było wprowadzenie zamieszania i wątpliwości w toczonych dyskusjach. Zauważano również, że na mniejszych portalach, dochodziło do rozpowszechniania wielu fałszywych narracji, aby wybrać te które ostatecznie osiągnęły największy sukces.

Jednak brytyjskie władze nie pozostały bierne, w komentarzu zawarto krótkie podsumowanie działań, które zostały podjęte przez rząd do których zaliczono partnerstwa z firmami mediów społecznościowych w celu nakłonienia ich do usunięcia zmanipulowanych treści (podobne działania podejmuje polskie Ministerstwo Cyfryzacji) czy wydanie białej księgi z tego zakresu a także działania mające na celu budowanie odporności społecznej rozumianej jako edukacji społeczeństwa i polityków na temat istnienia dezinformacji w środowisku medialnym.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
:(
piątek, 7 lutego 2020, 21:21

polskie Ministerstwo Cyfryzacji wykonuje w ogóle jakiekolwiek ruchy???? Ciekawe - wystarczy wejść na Wirtualną Paruwę czy Onet (w zasadzie to już dowolny portal), żeby zobaczyć codzienną pracę Olgino... :(

sża
środa, 5 lutego 2020, 14:39

Pan prezydent Trump kilkakrotnie określił UE jako głównego, ekonomicznego wroga USA. A więc komu tu zależy na osłabieniu UE? Inna sprawa z NATO, ale i tu widać, że zaczyna się trochę rozjeżdżać, bo USA zależy przede wszystkim na sprzedaży swojej broni w Europie i na maksymalnym odseparowaniu Rosji od UE i tu pojawiają się sprzeczne interesy.

Polak
środa, 5 lutego 2020, 10:48

Stanowią . A jak ? Po prostu , ogarnięci młodzi rosjanie wola żyć i pracować w Unii , GB a nawet i w Polsce. Więc Putin ma problem.

Natowiec
wtorek, 4 lutego 2020, 20:39

Prawdziwe zagrożenie to korpus europejski poza strukturami NATO

Tadeusz
wtorek, 4 lutego 2020, 20:01

Dwa lata temu Anglia, USA i ich przyjaciele zorganizowali światową sieć dezinformacyjną, skierowaną przeciw Rosji. Grupa miała się składać z trzech osób posiadających wiedzę potrzebną do dezawuowania wszelkich wiadomości pochodzących z Rosji itp. itd. Mieli podszywać się pod Rosyjskie media i podawać błędne informacje, powielać nieprawdziwe komentarze pomawiające Rosję.... Szkoda czasu...

Tweets CyberDefence24