Reklama

Polityka i prawo

W co gra QAnon? Spiskowa teoria podbija Stany Zjednoczone

Fot. Piqsels/Domena publiczna
Fot. Piqsels/Domena publiczna

Spiskowa teoria QAnon zyskuje zwolenników nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Co więcej, teoria w znaczny sposób ewoluuje wciągając również wątki powiązane z innymi teoriami spiskowymi.

Teoria QAnon budzi sporo emocji, nie tylko związanych z głoszonymi przez zwolenników hasłami, ale również z uwagi na działania podjęte przez platformy społecznościowe, które zmierzają do usunięcia treści publikowanych przez zwolenników teorii ze swoich serwisów. Analizą treści od 2017 roku, aż do wzrostu zainteresowania, któremu sprzyjał lockdown wywołany pandemią koronawirusa zajęli się badacze z think tanku Institute for Strategic Dialogue (ISD) w raporcie „The Genesis of a Conspiracy Theory. Key trends in QAnon activity since 2017”. Autorzy raportu poddali analizie dyskusje odnośnie teorii publikowanej na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.

Od początku 2020 roku eksperci ISD odnotowali znaczny wzrost liczby prowadzonych dyskusji wokół teorii QAnon na Facebooku i Instagramie, a także wzrost liczby zaangażowanych użytkowników w rozmowy na Facebooku i Twitterze – czytamy we wnioskach raportu.

Najwyższy wzrost odnotowano w marcu br., kiedy to zaobserwowano nie tylko zwiększenie liczy użytkowników zaangażowanych w dyskusję, ale również wzrost członków w grupach poświęconej tej tematyce na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Czy wzrost tych liczb można powiązać z lockdownem podczas którego użytkownicy spędzają więcej czasu w mediach społecznościowych? Autorzy raportu nie wykluczają takiej możliwości. Jednocześnie wykrywano powiązania pomiędzy wpisami odnoszącymi się do pandemii koronawirusa (w tym do spiskowych teorii), a także ze śmiercią Georgea Floyda.

Z analizy danych przeprowadzonych od 27 października 2017 roku do 17 czerwca 2020 eksperci ISD odnotowali 69,475,451 millionów Tweetów, 487,310 postów na Facebooku oraz 281,554 wzmianek odnoszących się do QAnon tagów lub fraz na Instagramie.

Wydawałoby się, że teoria stanowi problem dla Stanów Zjednoczonych, jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, dyskusje odnośnie QAnon pojawiają się w różnych państwach. Cztery najważniejsze kraje, gdzie toczą się dyskusje to oprócz Stanów Zjednoczonych, również Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Czym jest QAnon?

QAnon, jak wyjaśniono szczegółowo w raporcie, stanowi teorię konspiracyjną w myśl, której światem rządzi elitarna grupa pedofilów handlująca dziećmi, natomiast prezydent Trump posiada sekretny plan, aby pociągnąć tą grupę do odpowiedzialności. Teoria zrodziła się w 2017 roku, kiedy to użytkownik o pseudonimie „Q” opublikował post na witrynie 4chan (amerykański imageboard) opisujący tą teorię oraz twierdząc, że grupa osób działa obecnie przeciwko prezydentowi Trumpowi na rzecz odsunięcia go od władzy.

Na przestrzeni lat, teoria połączyła się również ze spiskowymi twierdzeniami antyszczepionkowymi, anty-5G, antysemickimi i antyimigranckimi, a także dziwacznymi teoriami o składaniu ofiar z dzieci.

W 2019 roku, teoria zyskała tak dużą popularność, że FBI określiło ją jako rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz jako wewnętrzne zagrożenie terrorystyczne.

Jak wskazują autorzy raportu w wyborach do kongresu, które odbędą się w listopadzie 2020 roku, 14 kandydatów wyraża poparcie dla tej teorii.

Reklama

Komentarze

    Reklama