W stronę zrównoważonego rozwoju Grupy Wyszehradzkiej

4 września 2020, 08:15
Forum Ekonomiczne 4_Easy-Resize.com
Fot. Archiwum Forum Ekonomiczne

Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury, Ján Mičovsky – minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Słowacji, szef czeskiego resortu rolnictwa Miroslav Toman oraz europoseł Bogdan Rzońca to osoby, które w czasie Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu dyskutować będą o zrównoważonym rozwoju Grupy Wyszehradzkiej.

W czasie panelu „Grupa Wyszehradzka – w stronę rozwoju zrównoważonego” rozmówcy zastanawiać się będą nad strategią makroregionalną, która ułatwi i przyspieszy zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy naszej części kontynentu.

Panel wpisuje się w trwającą już kilka lat na Forum Ekonomicznym dyskusją nad ideą zrównoważonego rozwoju – w wymiarze Polski (rozwój terytorialnie zrównoważony) i Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w formacie V4. Dwa lata temu, na naszej konferencji, ministrowie transportu grupy oraz ich odpowiednicy z Litwy i Ukrainy podpisali wspólne oświadczenie, dotyczące najważniejszych inicjatyw infrastrukturalnych w naszej części kontynentu. Natomiast w 2019 r. podczas panelu „Korytarze transportowe Trójmorza” Andrzej Adamczyk zapewniał między innymi, że „szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza” są już wytyczone.

- Powinniśmy wziąć pod uwagę zarządzanie zrównoważonym rozwojem, ponieważ oferuje ono dokładnie to, czego potrzebujemy: podejście systemowe, promujące integrację pionową i poziomą, łączenie aspektów środowiskowych, gospodarczych i społecznych w złożony, ale spójny sposób - tłumaczy ubiegłoroczny gość Forum András Volom, przewodniczący Visegrad for Sustainability, organizacji wspierającej współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju w V4.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Powstała w 1991 r., jest więc praktycznie równolatką Forum Ekonomicznego. Ponieważ dotyczy współpracy czterech państw Środkowej Europy – tematyka jej dotycząca była ważnym elementem każdej edycji Forum. Nie mogło jej zabraknąć w roku, w którym trwa polska prezydencja w V4.

Głównym Partnerem Forum Ekonomicznego 2020 jest  Województwo Małopolskie.

Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 8 - 10 września 2020 r. w Karpaczu. Rejestracja: https://www.forum-ekonomiczne.pl/rejestracja/

Informacja prasowa organizatora

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.