Zamach na Skripala: złamanie reguł cywilizowanego świata i nowe operacje psychologiczne [KOMENTARZ]

14 marca 2018, 19:02
Vladimir Putin kremlin_ru 2
Fot. Kremlin.ru

Próba otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala z wykorzystaniem broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii jest wydarzeniem, które już teraz doprowadziło do poważnego kryzysu dyplomatycznego. Nie można jednak zapominać, że aby sobie z nim poradzić, Kreml sięgnie do sprawdzonego i skutecznego arsenału w swojej dyspozycji – instrumentarium z obszaru wojny informacyjnej i psychologicznej.

Siergiej Skripal przez lata był podwójnym agentem. Pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego (Główny Zarząd Wywiadowczy, GRU), a jednocześnie dla brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6. Skazany w Rosji za zdradę znalazł się w Wielkiej Brytanii dzięki programowi wymiany szpiegów. 

Jego próba otrucia miała miejsce 4 marca br. Siergiej Skripal (66 lat) wraz ze swoją córką Julią (33 lata) udali się z domu na cmentarz, na którym złożyli kwiaty na grobach małżonki i syna Skripala. Stamtąd udali się do restauracji, a następnie do pubu, w którym pojawiły się pierwsze objawy zatrucia. Brytyjska policja i służby są w trakcie analizy nagrań z monitoringu i prowadzenia badań aut, domu, ale i innych przedmiotów, z którymi mogły mieć styczność ofiary, a które zostały wykorzystane do ataku. Oficjalnie mówi się o 240 świadkach oraz o 200 dowodach mogących pomóc w wyjaśnieniu sprawy. Nie wyklucza się, że trująca substancja mogła znajdować się w zabawce, którą przywiozła córka Skripala z Moskwy. 

Cały cmentarz został zamknięty, na ulicach małego miasteczka Salisbury, w którym doszło do zdarzenia pojawiło się wojsko w kombinezonach przeciwchemicznych. W ataku ucierpiał funkcjonariusz policji, który pierwszy dotarł na miejsce zdarzenia. Nie jest jeszcze w stanie siedzieć czy mówić, jednak jego stan lekarze określają jako stabilny. W kontakcie ze środkiem paralityczno-drgawkowym, który został wykorzystany przy próbie zabójstwa, znalazło się 18 innych osób. Ich objawy jednak nie były na tyle poważne. 

Londyn postawił Moskwie ultimatum, aby ta ostatnia szczegółowo odniosła się do całego zajścia. Kreml odmówił, stwierdzając, że musi otrzymać próbki substancji, wykorzystanej do zamachu. Zdementowano jakikolwiek udział Rosjan w całym zajściu, oskarżono o prowokację przeciwko Rosji, a także zagrożono konsekwencjami jakichkolwiek działań gospodarczych, politycznych czy dyplomatycznych. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa posunęła się nawet do stwierdzenia, że „nie powinno się grozić państwu, które dysponuje bronią jądrową”. To jednak dopiero początek ofensywy informacyjnej Kremla. 

Czytaj więcej: Rosja przestrzega Wielką Brytanię przed potencjalną cyberofensywą

Rosja rozpoczęła instalację następujących narracji:
- Wielka Brytania przygotowuje atak cybernetyczny, wymierzony w Federację Rosyjską,
- w sprawę ataku zamieszane są ukraińskie służby specjalne, których celem jest doprowadzenie do eskalacji konfliktu Zachodu z Rosją,
- obecne wydarzenia są próbą dyskredytacji Rosji na arenie międzynarodowej,
- cała sytuacja jest efektem budowania napięcia z Rosją przez Stany Zjednoczone. 

Im sytuacja stawać się będzie bardziej napięta, tym precyzyjniej budowane będą przekazy ofensywne. Ich głównym celem będzie atak na Wielką Brytanię, a w dalszej kolejności na jej sojuszników, w tym Sojusz Północnoatlantycki:
- Wielka Brytania jest źródłem destabilizacji w Europie,
- Londyn jest osamotniony w swoich oskarżeniach i na siłę prze do konfliktu z Moskwą,
- Wielka Brytania realizuje amerykańskie instrukcje / jest amerykańskim koniem trojańskim w Europie,
-  ma miejsce kampania przeciwko Rosji, która nie jest w interesie ani Unii Europejskiej, ani Zachodu,
- Unia Europejska jest niestabilna i zamiast robić interesy z Rosją wciągana jest w sztucznie wykreowane konflikty,
- NATO / USA dążą do konfliktu z Rosją za wszelką cenę. 

Witold Jurasz na portalu Onet.pl porównuje rangę obecnej sytuacji dla brytyjskiej premier Theresy May do tej z 1982 r. dla Margaret Thatcher, tj. wojny o Falklandy. Stwierdza również, że „Rosja ma długą historię mordowania swych byłych agentów. Cel? Dać sygnał, że rosyjskich służb nie wolno zdradzać. Zemsta Kremla dosięga tych, którzy postanowili ujawnić jego tajemnice nieraz po latach, co ma dodatkowo paraliżować strachem. Nikt bowiem nie wie, czy jest bezpieczny i ile życia mu zostało. Co więcej, Rosjanie mordują w wymyślny sposób - tak, by nikt nie miał nadmiernych wątpliwości, kto stoi za zamachami. Do tej pory uchodziło to Moskwie płazem”. 

Rosyjskie narracje i działania z obszaru wojny informacyjnej i psychologicznej będą intensyfikowane im poważniejsze będą stawać się napięcia pomiędzy Londynem a Moskwą. Kreml zechce z pewnością wykorzystać obecną sytuację do skłócenia zachodnich państw, osłabiania zaufania między partnerami i budowania pacyfistycznego przekazu o miłującej pokój, broniącej wartości chrześcijańskich Rosji, która nieustannie atakowana jest przez „zachodnią propagandę” finansowaną przez Stany Zjednoczone i jest jednocześnie ofiarą kampanii oszczerstw, kłamstw i manipulacji. 

Solidarność z brytyjskim rządem wyraziły najważniejsze państwa Zachodu, w tym Polska. Jest to jeden z najważniejszych sprawdzianów dla społeczności międzynarodowej, ale przede wszystkim dla krajów członkowskich NATO i UE, aby wysłać jasny przekaz do łamiącej wszelkie standardy przyjęte przez społeczność międzynarodową Federacji Rosyjskiej, ale i globalnie – że mówimy jako Zachód jednym głosem, a wobec użycia siły i przemocy na naszym terytorium nie pozostajemy bierni. W tak ważnych momentach różne organy państw europejskich jeszcze uważniej powinny przyglądać się kto i w jaki sposób próbuje instalować niebezpieczne przekazy informacyjne do krajowych odbiorców i podważających fundamenty systemu bezpieczeństwa całej Europy. 

W środę 14 marca w świetle braku rosyjskiej odpowiedzi na ultimatum podjęto pierwsze kroki dyplomatyczne – brytyjska premier oficjalnie zapowiedziała wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów, których uznano za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu. Nie pozostanie to bez odpowiedzi Kremla, na razie trudno jednak prognozować jak ostra ona będzie. W najbliższą niedzielę, tj. 18 marca w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Postawić można otwarte pytanie, jak obecna sytuacja wpłynie na ich przebieg. Jednym z najrealniejszych scenariuszy pozostaje rozpoczęcie prawdziwej eskalacji tego konfliktu, kiedy Władimir Putin po raz kolejny zostanie prezydentem Federacji Rosyjskiej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Ponury Pałkarz
czwartek, 15 marca 2018, 14:44

Bardzo złożone rozważania, można je rozbudowywać w nieskończoność. Tymczasem, przykładowo, wartość rosyjskiego rynku lekarstw to 18 mld USD rocznie, z czego 12 mld., czyli 2/3, to import lekarstw z Zachodu. Całkowite embargo na ten eksport (mechanizm też jest prosty - sprzedajesz w Rosji, nie sprzedajesz w USA) spowodowałoby, że najdalej za 6 miesięcy matuszka zdałaby broń atomową, a Wowa rzucił się na linę. Tyle, że Ronald Reagan, Margaret Thatcher i Jan Paweł II już od dawna nas opuścili, niestety.

sceptyczny piłkarz
poniedziałek, 19 marca 2018, 22:38

Po co z tymi lekarstwami... Wystarczy europejski bojkot mundialu (drużyny z UE nie przyjeżdżają) i w Moskwie i Leningradzie w ciągu roku rozpoczyna się antyputinowska zadyma... Tylko do tego trzeba aby rządy UE oraz UK miały jaja... Niestety nie mają. Mają za to parcie na rosyjskie biznesy. No i będzie ciąg dalszy, chyba że Putin powtórzy ten numer w USA...

bęcki
czwartek, 15 marca 2018, 14:39

Nie.. no git. reguły cywilizowanego świata na razie to rządy \"senatorów\" w \"republikach\" i podatki (nie podlegające referendum?) na sumarycznym poziomie powyżej 80%.

PiotrEl
czwartek, 15 marca 2018, 13:32

Jak na razie to Wielka Brytania łamie podpisane przez siebie porozumienia i prowadzi operacje \"psyops\". Jak im się wydaje ze to było Sarajewo i to był następca tronu to się mylą. Rosja to nie Serbia - tylko chęć wywołania wojny tłumaczy stawianie nierealnych ultimatum. Skutek jednak może być równie tragiczny...

mc.
czwartek, 15 marca 2018, 13:17

No i Rosjanie się doigrali. Wielka Brytania rezygnuje z rosyjskiego gazu. Jeśli inni pójdą za tym przykładem, kiepsko będzie z kasą w Rosji.

VictorVector
piątek, 16 marca 2018, 11:55

Nie szalejmy. UK nie kupuje rosyjskiego gazu bezpośrednio. Kupują go, owszem, bo jest tańszy. Ale nie muszą i zwisa im to.

say69mat
czwartek, 15 marca 2018, 13:16

@def24.pl: Próba otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala z wykorzystaniem broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii jest wydarzeniem, które już teraz doprowadziło do poważnego kryzysu dyplomatycznego. Nie można jednak zapominać, że aby sobie z nim poradzić, Kreml sięgnie do sprawdzonego i skutecznego arsenału w swojej dyspozycji – instrumentarium z obszaru wojny informacyjnej i psychologicznej. @def.24.pl: \"Zakup ręcznego miotacza ulotkowego realizowany jest na potrzeby specjalistycznej jednostki operacji psychologicznych (ang. PSYOPS), której zadaniem jest m.in. rozpowszechnianie produktów oddziaływania psychologicznego w głębi terytorium zajętego przez przeciwnika\" - poinformował wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiadając na zapytanie posła Norberta Obryckiego (PO) w sprawie zakupu ręcznego miotacza ulotkowego pocisków. ###say69mat: Skala różnic w rozumieniu problematyki operacji psychospołecznych musi budzić przerażenie.

Tweets CyberDefence24