Bezpieczeństwo środowiska druku

7 grudnia 2017, 14:44

Dzisiejsze zagrożenia wymagają poświęcenia uwagi przesyłanym danym oraz urządzeniom końcowym w sieci. Niestety bezpieczeństwo środowiska druku jest często lekceważone. Z przeprowadzonych przez HP badań wyłania się przerażający obraz: zaledwie 16% firm uważa, że drukarki stanowią wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa danych w firmie. Większość ignoruje ten problem. Drukarki HP mogą powstrzymać atak już na samym początku, a modele HP Enterprise dzięki swoim zabezpieczeniom mogą skorzystać z funkcji samonaprawiania. 

Zagrożenie to nie jest jednak tylko wyimaginowane, a istnieje w rzeczywistości. W przeszłości wielokrotnie ataki przebiegały z wykorzystaniem urządzeń wielofunkcyjnych w tym drukarek. Mogły one się przyczynić do rozprzestrzeniania raonsomwarów taki jak Petya. To jednak nie jedyny tego typu incydent. W Danii jedna firma została zarażona ransomware, a haker, który przejął kontrolę nad systemami IT dostał się do nich właśnie z wykorzystanie niezabezpieczonych drukarek.

Na początku 2017 roku ponad 150 tys. drukarek stało się celem ataku przeprowadzonego przez hakera o pseudonimie Stackoberflowin. Na szczęściem, nie miał on złych zamiarów, chciał tylko zademonstrować jak podatne na hakerskie działania są drukarki. Prezentacja ta powinna jednak uświadomić decydentom fakt, że taka operacja może być powtórzona przez osoby, które będą miały wrogie intencje.

Czytaj więcej: HP Secure pomaga chronić biznes firm i organizacji

Źle zabezpieczone drukarki mogą być również wykorzystane w celach propagandowych. Miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie haker przejął kontrolę nad 29 tys. drukarkami na kampusach studenckich, a następnie wielokrotnie wydrukował ulotki zawierające treści rasistowskie i antysemickie.

Według przeprowadzonych badań 23 % respondentów naraziło swoje dane na możliwość odczytania w przypadku przechwycenia przez hakerów. Rozwiązania HP oferują kompleksową ochronę danych. Dzięki nim jedynie uprawnione osoby i wybrane urządzenia będą mieć dostęp do sieci w firmie oraz zapewnią szyfrowanie danych. HP Access Control Secure Authentication zapobiega nieautoryzowanemu korzystaniu z drukarek oraz monitoruje ich wykorzystanie. Posiada funkcje uwierzytelniania użytkowników poprzez opcje logowania, takie jak kody PIN lub karty elektroniczne. HP Capture and Route bezpiecznie monitoruje i kontroluje dystrybucję zeskanowanych treści. Uniwersalny sterownik druku HP nie tylko zastępuje oddzielne sterowniki poszczególnych drukarek, ale ma także funkcję bezpiecznego drukowania szyfrowanego dokumentów poufnych. HP JetAdvantage Connect pozwala pracownikom drukować z ich smartfonów, tabletów i komputerów przenośnych z zachowaniem reguł bezpieczeństwa oraz zarządza dostępem do drukarek.

HP operuje również rozwiązania do zarządzania środowiskiem druku, które monitorują drukowane dane, tworzą raporty czy rozliczają koszty druku.  HP Access Control Job Accounting pozwala na przejęcie kontroli nad środowiskiem druku i kosztami. Monitoruje, przydziela i zarządza zasobami poprzez śledzenie użycia według urządzeń, użytkowników, projektów, działów lub centrów kosztów. Rozwiązanie HP and Nuance SafeCom pozwala zarządzać kosztami infrastruktury, zachować bezpieczeństwo dokumentów i egzekwować reguły drukowania za pomocą tego zaawansowanego rozwiązania do rozliczania zadań i kontroli dostępu. HP oferuje również usługi zapewaniające bezpieczeństwo danych oraz usunięcie poufnych danych z drukarek wycofywanych z eksploatacji. Usługi doradcze HP pomogą opracować strategię bezpieczeństwa druku, a w zakresie bezpieczeństwa środowiska druku zapewniają praktyczną ocenę istniejącego środowiska, identyfikację zagrożeń oraz przedstawienie zaleć dotyczących zabezpieczeń. Ponadto HP umożliwia bezpieczne wycofanie drukarek z eksploatacji poprzez niszczenie danych na miejscu i recykling zewnętrzny w celu usunięcia poufnych danych i ułatwienia zachowania zgodności z przepisami.

HP oferuje szereg rozwiązań zapewniających ochronę poufnych dokumentów oraz pozwalających zmniejszyć ilość zbędnych wydruków. HP JetAdvantage Private Print to podstawowe rozwiązanie do drukowania z dowolnego miejsca, które umożliwia użytkownikom wysyłanie zadań drukowania do kolejki w bezpiecznej chmurze i zwalnianie ich z kompatybilnych urządzeń HP. HP Access Control Secure Pull Print to serwerowe rozwiązanie drukowania z dowolnego miejsca, które pozwala użytkownikom wysyłać dokumenty do bezpiecznej sieci i uwierzytelniać w drukarce poprzez wprowadzenie kodu PIN, zeskanowanie identyfikatora lub w inny sposób. HP oferuje również łatwe uwierzytelnienie i drukowanie poprzez wykorzystanie czytnika kart zbliżeniowych HP, co pozwala użytkownikom szybko uwierzytelniać i bezpiecznie drukować na drukarce lub urządzeniu wielofunkcyjnym z użyciem istniejącego identyfikatora. Proponowane rozwiązania są dostosowywane do specyfiki poszczególnych sektorów: opieki zdrowotnej, usług finansowych, produkcji oraz sektora publicznego. Rozwiązanie HP and TROY Secure Document Printing Solution wstawia technologie zapobiegania oszustwom do najważniejszych dokumentów, dzięki czemu wydruki nie trafią w niepowołane ręce.

Mając na uwadze fakt, że w 60% przypadków ataków hakerzy wykorzystują drukarkę, aby dostać się do sieci,  która może doprowadzić ich do komputera użytkownika, konieczne jest stosowanie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo zarówno samych urządzeń, jak i procesu druku.

Czytaj więcej: „Wydrukuj wirusa”. Drukarka zagrożeniem dla danych [ANALIZA]

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów HP

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Pawlak
sobota, 9 grudnia 2017, 01:45

Czy to to samo HP ktore mialo problem z bezpieczenstwem poprzez sterowniki? :) A czy to to samo HP ktore mialo problem z serwerami wydruki? Czy to artykul sponsorowany?

Tweets CyberDefence24