Reklama

Polityka i prawo

Szef BBN rozmawiał z zastępcą sekretarza generalnego NATO o reakcji na cyberatak

Szef BBN Paweł Soloch / Fot. BBN (via Twitter)
Szef BBN Paweł Soloch / Fot. BBN (via Twitter)

- Reakcja NATO - samodzielnie i we współdziałaniu z UE - na ataki cybernetyczne była tematem rozmowy z zastępcą sekretarza generalnego Sojuszu Mirceą Geoaną – poinformował Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Rozmowa z zastępcą sekretarza generalnego NATO odbyła się na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Rozmowa odbyła się po sesji ambasadorów państw NATO, głównym tematem była kwestia cyberataku na Polskę, a właściwie na państwa sojusznicze w ogóle, ponieważ to, co się stało w ostatnich tygodniach, wpisuje się w szerszy kontekst" – powiedział Soloch w TVP Info.

"To jest zagrożenie dla całej wspólnoty państw Zachodu. Nie jesteśmy ani pierwszą, ani niestety zapewne ostatnią ofiarą tego typu działań" – powiedział.

Soloch przekazał, że przedmiotem rozmowy z zastępcą sekretarza generalnego Sojuszu było współdziałanie służb, a także przygotowanie odpowiedzi, ponieważ nie chodzi jedynie o "zapobieganie takim sytuacjom, ale również o znalezienie środków, które odstraszałyby potencjalnego, a w tej chwili rzeczywistego agresora". 

Dodał, że rozmowa dotyczyła także działań mających spowodować, "żeby opinia publiczna nie traktowała manipulacji wykonywanych przez rosyjskie służby jako elementu przekazu równoprawnego z tym, którego dostarczają nam media publiczne czy prywatne". "Chodzi o to, żeby szpiedzy, agresorzy nie byli traktowani przez opinię publiczną tak samo, jak opinia publiczna traktuje normalne, koncesjonowane media działające w wolnym świecie" – skomentował szef BBN. 

Wyrazy poparcia dla Polski

Zaznaczył, że podczas spotkania przedstawicieli państw NATO zaniepokojenie wyraziły Niemcy, które spodziewają się ataków informatycznych ze strony Rosji w związku z jesiennymi wyborami do Bundestagu.

"Wyrazy poparcia dla Polski wyraziły m.in. Dania, Holandia kraje bałtyckie, Rumunia. Również ze strony Departamentu Stanu płyną głosy zaniepokojenia. Dzisiaj z zastępcą sekretarza generalnego rozmawialiśmy – korzystając z łączy natowskich – jakie działania może podjąć NATO, również we współdziałaniu z Unią Europejską" – mówił szef BBN. Zauważył, że UE jest organizacją, która ma narzędzie w postaci sankcji.

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował, że ABW i SKW ustaliły, że na liście celów ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli, w tym 100 należących do polityków, a służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama