Reklama

Biznes i Finanse

BlackFriday - raj dla cyberprzestępców?

Fot. mmi9/Pixabay
Fot. mmi9/Pixabay

Nadchodzący BlackFriday to nie tylko atrakcyjne oferty handlowe, ale również okazja dla cyberprzestępców, żeby oszukać kupujących i wyłudzić od nich pieniądze. Ludzie na całym świecie czekają na ten dzień rozpoczynający przedświąteczne promocje. To również czas podwyższonego ryzyka dla dokonujących zakupów przez Internet. Poniżej kilka porad, co można zrobić żeby skutecznie zabezpieczyć się przed fraudami

Dobry research

Przed dokonaniem zakupu należy upewnić się czy strona sklepu internetowego jest autentyczna. Po pierwsze możemy w Google poszukać opinii na temat danego sklepu albo też skontaktować się z jego obsługą za pomocą mediów społecznościowych. Warto również przejrzeć fora i strony zajmujące się bezpieczeństwem i tam poszukać opinii. Można też samemu sprawdzić jak długo strona jest stroną publiczną oraz czy firma będąca jej właścicielem ma prawdziwy adres fizyczny na stronie https://who.is/.

Właściwa ochrona płatności

Dobrym pomysłem jest również używanie serwisów płatności online, które oferują wszechstronną ochronę oraz zapewniają częściową refundację, jeśli coś pójdzie nie tak, jak np. PayPal. Należy również pamiętać, że karty kredytowe są lepszym rozwiązaniem niż debetowe. Powinno się unikać wysyłania czeków albo przesyłania pieniędzy takimi serwisami jak MoneyGram czy Western Union.

Publiczne WiFi to zły pomysł

Używanie publicznego WiFi do robienia zakupów to kuszenie losu i atrakcyjna oferta dla cyberprzestępców. Praktycznie każdy może podczas transakcji wykraść dane osobowe lub bankowe. Jeżeli ktoś jest zmuszony do kupowania online w miejscu publicznym powinien zaopatrzyć się w VPN.

Hasła i weryfikacja dwuetapowa

O hasłach powiedziano już praktycznie wszystko. Należy pamiętać, że te do kont w sklepach online powinny być przemyślane, unikatowe i przede wszystkim nie powtarzać się. Dobrym pomysłem jest również uruchomienie weryfikacji dwuetapowej na kontach online w sklepach. Nie wszystkie je niestety oferują. Byłaby to kolejna warstwa zabezpieczająca przed atakami. Dodatkowo na komputerze, z którego dokonujemy zakupów należy zainstalować program antywirusowy.

Nie kieruj się emocjami

Widzimy superatrakcyjną ofertę i od razy na nią klikamy, żeby wyprzedzić innych klientów, którzy chcą zakupić ten produkt. Powinniśmy jednak postępować zupełnie inaczej i unikać takiego zachowania. Często za mega-atrakcyjną ofertą kryje się oszustwo. Zanim osoba dokona zakupu powinna dokonać odpowiedniego rozpoznania i porównania z innymi sklepami online.

Uwaga na media społecznościowe i podejrzane maile

W mediach społecznościowych mogą pojawić się linki kierujące do bardzo atrakcyjnych ofert. Część z nich może zostać wysłana przed znajomych na Facebooku lub innej platformie. Klikając w taki link można zostać zarażonym złośliwym oprogramowaniem albo przekierowanym na fałszywą stronę internetową. Należy pamiętać, że takie wiadomości mogą pochodzić od zaufanych znajomych na Fb. Najczęściej oznacza to, że ich konto zostało przejęte.

 W okresie gorączki zakupów jesteśmy zalewani falą e-maili oferujących atrakcyjne okazje. Powinniśmy szczególnie na nie uważać i sprawdzać od kogo zostały wysłane. Większość z nich będzie albo zachęcała do pobrania danej zawartości albo kliknięcia w dany link, co pozwoli na instalację złośliwego oprogramowania.

 To tylko niektóre porady dotyczące robienia bezpiecznych zakupów w Internecie podczas BlackFriday. Należy przede wszystkim być ostrożnym, a nawet czasem wręcz podejrzliwym. Nowe laptopty, smartfony czy telewizory za grosze to najczęściej haczyk, na który chcą nas złowić cyberprzestępcy i zamiast oszczędności na zakupach otrzymamy olbrzymie straty.

Reklama

Komentarze

    Reklama