Reklama

Biznes i Finanse

Ewolucja systemów IoT w monitoringu wizyjnym

Fot. Pxfuel.com/Domena pubiczna
Fot. Pxfuel.com/Domena pubiczna

Rozwiązania wizyjne mogą korzystać z całej gamy programistycznych i matematycznych możliwości technologii: sztucznej inteligencji, deep learning, itp. Przetwarzanie na krawędzi sieci przyśpiesza procesy biznesowe i wpływa na tworzenie nowych modeli biznesowych

IoT otworzyło nowe możliwości dla użytkowników monitoringu. Oglądanie rejestrowanego obrazu było odtąd możliwe z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem dostępu do Internetu. Jeszcze w latach 90. większość instalacji monitoringu miała charakter analogowy. Rynek zareagował dość szybko – powstały pierwsze enkodery sieciowe, tak aby użytkownicy już dysponujący analogowymi instalacjami (CCTV) mieli dostęp do technologii IP. Wszystko po to, aby zoptymalizować bezpieczeństwo i wydajność, jednocześnie zapewniając maksymalną przyjazność i prostotę użytkowania kamer. Technologie IP, a także budowane dzięki nim sieciowe systemy bezpieczeństwa, oznaczają wiele korzyści związanych z cyfrowym obrazem wideo, takich jak wyższa jakość obrazu, zdalny dostęp, łatwa integracja, skalowalność, zarządzanie zdarzeniami oraz funkcje analizy dostępne wraz z rozwojem sprzętu i infrastruktury.

Choć nawet dzisiaj, często postrzegamy kamery jako urządzenia przeznaczone do nagrywania materiału wideo, są to tak naprawdę małe komputery. W związku z nowymi możliwościami kamer IP rynek zaczął rozwijać się znacznie szybciej, powstało wiele rozwiązań autorskich, zamkniętych, które wymagały dedykowanych zasobów do wprowadzania zmian, np. przyłączania dodatkowych urządzeń. Wtedy też przemysł monitoringu wizyjnego podzielił się – część zdecydowała o otwartym charakterze rozwiązań.  Dziś wiemy już, że tworzenie rozwiązania zamkniętego mnoży koszty urządzeń, energii i skalowania.  Wiele organizacji technologicznych, dostrzegając potencjał IoT zdecydowało o otwartym charakterze urządzeń, rozwiązań oraz biznesu. Łączenie technologii i korzyści z nich wynikających w obszarze IoT jest utrzymującym się od dekady trendem. Dlatego liderzy rynku konsekwentnie edukują rynek i budują partnerstwa. 

Możliwości dla wertykalnych zastosowań w monitoringu wizyjnym są w zasadzie nieograniczone – od telemedycyny, przez kwestie dozoru bezpieczeństwa, na analityce handlowej skończywszy. Mnogość pomysłów zastosowań i rozwiązań programistycznych, które je umożliwiają jest realizowana poprzez otwarte platformy programistyczne. 

Informacja prasowa Axis Communication

Reklama

Komentarze

    Reklama