Jarosław Mastalerz: Cyberprzestępcy koncentrują się na ataku na klientów, którzy są najsłabszym ogniwem ekosystemu bezpieczeństwa

9 maja 2018, 12:15

SKANER CYBERDEFENCE24: Gościem odcinka był Jarosław Mastalerz, wspólnik mAccelerator, który opowiedział o zagrożeniach dla sektora finansowego oraz sposobach zabezpieczania się przed atakami w instytucjach finansowych.

System informatyczny dużej instytucji finansowej jest jak potężny zamek. W międzyczasie, przez ostatnie 5 - 10 lat, instytucje finansowe, a szczególnie banki, wydały bardzo dużo pieniędzy na podniesienie całego systemu obronnego. Banki otoczyły się fosami, zasiekami i budkami strażniczymi. Dzisiaj włamać się do banku jest szalenie trudno. Cyberprzestępcy niesamowicie rzadko próbują zaatakować bank. Próbują oni zaatakować klienta banku - jego komputer, telefon i zdobyć kontrolę nad tym urządzaniem, wyłudzić czy w inny sposób zdobyć hasło i wedrzeć się do tego zamku udając klienta.

Jarosław Mastalerz - wspólnik mAccelerator
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
TowariszczJacho
czwartek, 10 maja 2018, 21:36

Przy czym nie jest to do końca prawdą ponieważ zabezpieczenia i usługi oferowane klientom nie są bezpieczne a nawet nie spełniają wymogów bezpieczeństwa chociażby takich jak 2FA z wymaganymi kluczami jednorazowymi ... oraz wiele innych chociażby przeciwdziałających wyłudzeniom, między innymi BlockChain. Banki nie pozwolą również na wgląd w swe rozwiązania i logi systemowe a mają doskonale opanowane procedury wymiaru sprawiedliwości oraz prokuratury czyli Kodeks Postępowania Cywilnego jak również, najchętniej przeniosłyby \"konieczność udowodnienie niewinności na klienta\" podczas gdy dysponent, czyli Bank dokonuje czynności związanych np. z nielegalnymi przelewami w imieniu klienta.

Tweets CyberDefence24