Reklama

Biznes i Finanse

Konkurenci Google'a domagają się, aby uchwałodawcy UE działali zgodnie z nowymi przepisami technicznymi

Fot. Nathana Rebouças/unsplash.com
Fot. Nathana Rebouças/unsplash.com

Komisja Europejska w 2018 roku nałożyła na firmę Google rekordową karę w wysokości 4,24 miliarda euro (5 miliardów dolarów) za nieuczciwe wykorzystywanie Androida w celu umacniania dominacji swojej wyszukiwarki na rynku. Tym samym konkurencyjni właściciele wyszukiwarek domagają się zapewnienia równych szans i polityki antymonopolowej.

Amerykańska wyszukiwarka DuckDuckGo, niemiecka Ecosia i francuscy odpowiednicy Qwant i Lilo powiedzieli, że unijni politycy powinni korzystać z przepisów technologicznych opracowanych przez unijną szefową antymonopolową Margrethe Vestager, zwaną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), aby zapewnić konkurencję - stwierdził Foo Yun Chee na łamach agencji Reutera.

„DMA powinno ustanawiać w prawie wymóg menu preferencji wyszukiwarek, które skutecznie zabroniłoby Google'owi uzyskiwania domyślnych punktów dostępu do wyszukiwania w systemach operacyjnych i przeglądarkach strażników” – stwierdzili właściciele pozostałych przeglądarek.

Google na własnych zasadach?

DuckDuckGo i trzej inni rywale wyszukiwarek Google'a w czwartek wezwali parlamentarzystów Unii Europejskiej do podjęcia działań przeciwko jednostce Alphabet (GOOGL.O), która za pomocą nowych zasad technologicznych umacnia swoją pozycję. Konkurenci twierdzą, że jeszcze nie widzieli pozytywnych wyników z przepisów antymonopolowych orzeczonych przeciwko firmie Google.

Przypomnijmy, że koncern wprowadził zmiany i cztery miesiące wcześniej powiedział, że pozwoli rywalom konkurować za darmo o bycie domyślnymi wyszukiwarkami na urządzeniach z Androidem w Europie.

„Pomimo ostatnich zmian nie sądzimy, aby w znaczący sposób przesunęła się ona pod względem udziału w rynku ze względu na utrzymujące się ograniczenia” – powiedzieli przedstawiciele poszczególnych wyszukiwarek we wspólnym liście do członków Parlamentu Europejskiego.

Menu preferencji, które pozwala użytkownikom wybrać domyślne wyszukiwanie podczas konfigurowania urządzenia z Androidem, nie jest dostępne na pulpicie Chrome ani w innych systemach operacyjnych i jest wyświetlane użytkownikom tylko przy pierwszym logowaniu.

DMA ma wejść w życie w 2023 r., gdy tylko uzyska akceptację od organów decyzyjnych UE i poszczególnych krajów członkowskich.

/Aleksander Mazur 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama