Kryptografia dla każdego [RECENZJA]

14 września 2018, 10:36
encrypting12
Fot. EFF Photos/Flickr/CC 2.0

Kryptografia dla wielu wydaje się być bardzo skomplikowanym problemem, którego zgłębianie bez zaawansowanej znajomości matematyki jest niemożliwe. Jednocześnie jednak, coraz więcej osób szyfruje własne dane czy używa komunikatorów szyfrujących w technologii end-to-end. Dlatego też poznanie podstaw działania kryptografii wydaje się zasadne. Na polskim rynku przez długi okres czasu brakowało książki, która stanowiła prosty, praktyczny poradnik w tej dziedzinie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie wraz z publikacją książki „Nowoczesna kryptografia. Praktyczne wprowadzenie do szyfrowania” Jeana-Philippe Aumassona wydana nakładem wydawnictwa PWN.

Autor Jean-Philippe Aumasson jest głównym inżynierem ds. badawczych w Kudelski Security, międzynarodowej firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem z siedzibą w Szwajcarii. Książka liczy sobie 304 strony, które składają się z 14 rozdziałów, wprowadzenia, skrótów oraz skorowidzu na samym końcu.

Pierwszy rozdział to w zasadzie wprowadzenie do tematyki. Autor omawia podstawy szyfrowania, sposób ich działania i bezpieczeństwo. To ostatnie szerzej jest poruszone w trzecim rozdziale. Czwarta i piąta część mówi odpowiednio o szyfrach blokowych i strumieniowych. Następne części książki poruszają taką problematyką jak RSA, protokoły Diffiego-Hellmana. Ostatni rozdział omawia tematykę kryptografii kwantowej i postkwantowej.

Książka może idealnie służyć jako podręcznik akademicki. Zawiera ona najważniejsze tematy związane z kryptografią. Do jej zalet zalicza się z pewnością przejrzystość prezentowanych zagadnień, dodatkowo wzbogaconych ilustracjami. Pisanie o tak trudnym temacie jakim jest kryptografia w sposób łatwy i zrozumiały jest wyjątkowo trudne. Aumassonowi to się jednak udaje. Szczególnie interesujący jest rozdział poświęcony kryptografii przyszłości, czyli kryptografii kwantowej i postkwantowej, która jeszcze nie istnieje, ale będzie miała potencjał do złamania całej wdrożonej kryptografii klucza publicznego i standardów.

Podsumowując, książka jest dobrym wprowadzeniem do skomplikowanego tematu kryptografii i robi to w sposób względnie łatwy. Autor nie unika podawania wzorów i równań, ale wyjaśnia ich znaczenie w bardzo przejrzysty sposób. Pracę Aumassona można polecić studentom kierunków informatycznych, osobom zawodowo pracującym z kryptografią na co dzień, jak również wszystkim zainteresowanym tym tematem

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Kali
czwartek, 21 maja 2020, 15:54

Tam-Tamy są lepsze

TowariszczJacho
środa, 10 października 2018, 14:30

O tym że komputer kwantowy powoduje, że większość współczesnych rozwiązań kryptograficznych nie nadaje się jako bezpieczne do użytkowania to jest wiadome o dekady, dopiero zaczyna się to przedzierać do świadomości, ale zanim dotrze do świadomości "gadających głów" to jeszcze z pięć lat

Quark
poniedziałek, 25 marca 2019, 22:29

Wbrew obecnym od lat masowym informacjom, ze komputery kwantowe złamią wszystkie szyfry kody i zabezpieczenia rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Tworzenie algorytmów kwantowych jest bardzo trudne, bo muszą one być opracowywane w oparciu o zasady mechaniki kwantowej. Algorytmy wykonywane przez komputer kwantowy są algorytmami działającymi w oparciu o rachunek prawdopodobieństwa. Oznacza to, że uruchamiając ten sam algorytm na komputerze kwantowym dwukrotnie, można otrzymać różne wyniki ze względu na losowość procesu. Zanim komputery kwantowe staną się szeroko dostępne, kryptologia wypracuje nowe rozwiązania, które z definicji i z teorii będą nie do złamania. Ot choćby taki jak stary dobry one time pad.

Indyk
czwartek, 26 marca 2020, 00:49

To że w przyszłości problemu nie będzie, nie rozwiążę problemu z materiałami zaszyfrowanymi 'starymi metodami' które gromadzą wszystkie wywiady świata, w nadziei że kiedyś je odszyfrują. A taka potężna dawka skrytej wiedzy, może przemodelować cały porządek świata.

Gojan
czwartek, 27 września 2018, 21:41

>>Autor Jean-Philippe Aumasson jest głównym inżynierem ds. badawczych w Kudelski Security<<. === Warto sprawdzić, choćby w Wikipedii, kim był Stefan Kudelski, założyciel firmy. Kiedyś widziałem odbiornik map faksymilowych tej firmy. Książkę kupiłem, spróbuję przeczytać.

Tweets CyberDefence24