Operacja „Silne wsparcie”. WOT podniesie cyberbezpieczeństwo w strefie objętej stanem wyjątkowym

6 września 2021, 11:29
44949720011_7404e90c73_c
Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Flickr/Domena publiczna

Działania hybrydowe podejmowane przez Białoruś i ćwiczenia Zapad stają się powodem do obaw o polskie bezpieczeństwo. W obliczu zagrożenia najbardziej narażone mogą stać się systemy teleinformatyczne administracji najniższego szczebla, którym WOT obiecuje wsparcie.

W ostatnim czasie dużo mówi się o działaniach wymierzonych w urzędy gmin przez hakerów, którzy próbują manipulować informacjami dotyczącymi sytuacji na wschodniej granicy. 

Jednym z incydentów był atak na Urząd Miasta w Kołobrzegu, na stronie którego pojawiła się informacja o tym, że „na Litwie migranci brutalnie zamordowali księdza. Być może ukrywają się w Polsce”. Takich stuacji może być więcej. 

WOT wspiera administrację

Gminy i powiaty znajdujące się w strefie objętej stanem wyjątkowym nie posiadają wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa, dlatego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej postanowili zaoferować im pomoc.

Operacja pod kryptonimem „Silne wsparcie” ma zapewnić im „szkolenia z zakresu: cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.

„Celem tej operacji jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. W operację na obecnym etapie zaangażowani są żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT” – informuje WOT. 

Zespół Działań Cyberprzestrzennych oraz Wydział Operacji Informacyjnych Dowództwa WOT powołają specjalne zespoły złożone z informatyków wojskowych, które przeprowadzą audyty bezpieczeństwa w placówkach administracji lokalnej.

Trwają spotkania Zespołów Oceny Wsparcia z samorządowcami na Podlasiu i Lubelszczyźnie, żeby sprawdzić, które placówki potrzebują szczególnej pomocy w ramach „Silnego wsparcia”.

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Viktor
wtorek, 7 września 2021, 18:52

Wot pilnuje komputery w 186 gminach To stan wyjątkowy

Zibi
wtorek, 7 września 2021, 15:10

Tam na miejscu zdaje się jest, tylko kila wichur, obrazowo mówiąc, zabitych dechami. Jak oni tam będą te bezpieczeństwo podnosić?

Bylyzmechol
wtorek, 7 września 2021, 13:40

Mogliby wysłać WOTowcow do pilnowania granicy np. w mieszanych patrolach z SG tak jak z policją przy kontroli kwarantanny. W WOT są byli żołnierze zawodowi w tym weterani z misji, byli policjanci, ochroniarze z doświadczeniem w interwencjach, można by zebrać konkretną ekipę i zrobić coś pożytecznego. Jednak zamiast tego wyznaczają im bezsensowne zadania byle by mieć co pokazać w wiadomościach.

sadsadsFDSAFDSAFDSAFDSAF
środa, 8 września 2021, 12:21

To nie jest bezsensowne zadanie, trzeba ogarniać całość, wszystkie domeny, a nie tylko patrole.

Krzys
wtorek, 7 września 2021, 12:47

Dziwne i zastanawiające. Każda broń, urządzenie, maszyna czy proces wymagają specjalistów do pełnego i bezpiecznego ich wykorzystania w walce czy zabezpieczeniu pola walki. Tymczasem 2-3 tygodniwy WOTowiec sprawdzi się zawsze i wszędzie. Zastanawiające...

dfsadfasfdasfsdfsdaf
środa, 8 września 2021, 12:24

Dlatego że, nie tylko w Armii, ale także w cywilu, ZAWSZE znajdzie się robota dla osób z mniejszymi kwalifikacjami. Taki po prostu jest świat.

Czytelnik
wtorek, 7 września 2021, 12:22

W gminach są zatrudnieni inspektorzy ochrony danych, i to są ich kompetencje aby dbać o cyberbezpieczeństwo. Decyzja o wysłaniu WOT to wchodzenie w uprawnienia już zatrudnionych inspektów i Urzędu Ochrony Danych

Wawiak
środa, 8 września 2021, 12:53

Trzeba jeszcze czytać ze zrozumieniem: "(... )ma zapewnić im „szkolenia(!!!!!!) z zakresu: cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”. Gdzie tu widzisz wchodzenie w kompetencje? Przez SZKOLENIE??? Nigdzie nie mam mowy o przejmowaniu obowiązków, czy wypełnianiu zleconych zadań.

Andrew
wtorek, 7 września 2021, 15:43

Raczej pełnomocnicy ochrony informacji niejawnych nadzorujący bezpieczeństwo w zakresie przetwarzania informacji niejawnych

Pucin :0
wtorek, 7 września 2021, 12:51

Brawo rozsądny wpis obnażający nieprofesjonalizm władzy.

Tweets CyberDefence24