Stiglitz: Bitcoin powinien zostać zdelegalizowany

30 listopada 2017, 19:49
CyberDefence24
CyberDefence24

Bitcoin nie pełni żadnej społecznie użytecznej funkcji i powinien zostać zdelegalizowany - powiedział Bloombergowi laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz. W środę cena kryptowaluty przekroczyła 10 tys. dolarów.

Cenom bitcoina towarzyszą duże wahania. W środę w ciągu dwunastu godzin cena bitcoina wzrosła z 9,9 tys. dolarów do rekordowej wartości 11,3 tys. dol., by w ciągu pięciu godzin spaść do 9,2 tys. dol. Obecnie cena kryptowaluty na różnych wyspecjalizowanych giełdach waha się od niespełna 10 tys. dol. do ponad 10,5 tys. dol. Bitcoin rozpoczął rok 2017 startując od wartości tysiąca dolarów.

"Bitcoin odnosi sukcesy jedynie ze względu na brak nadzoru, potencjał do omijania regulacji" - powiedział Bloombergowi Stiglitz, dodając, że w jego opinii kryptowaluta powinna zostać zdelegalizowana. Ekonomista wyraził poparcie dla innowacji technologicznych w dziedzinie płatności, zastrzegł jednak, że nawet wirtualne waluty powinny być tworzone i kontrolowane przez rządy.

Porzućmy papier i przejdźmy do XXI-wiecznej ekonomii cyfrowe

Joseph Eugene Stiglitz

Wprowadzenie własnej wirtualnej waluty rozważają m.in. Chiny, a także banki takie jak JP Morgan.

Waluty wirtualne mają w USA złą reputację - według badań YouGov blisko jedna trzecia Amerykanów postrzega kryptowaluty przede wszystkim jako narzędzie cyberprzestępców. Podobne zarzut stawiają bitcoinowi również władze chińskie i rosyjskie, obawiające się prania pieniędzy i wyprowadzania funduszy poza granice. O atrakcyjności bitcoina, ethereum i podobnych kryptowalut m.in. wśród hakerów decyduje anonimowość dokonywanych transakcji.

Czytaj więcej: Kryptowaluty narzędziem hakerów do prania brudnych pieniędzy

Niepokój analityków budzą brak nadzoru i gwarancji państw i organizacji finansowych oraz gwałtowne wahania cen kryptowalut. Pomimo kilkukrotnego chwilowego załamania kursu, tegorocznego wzrostu wartości bitcoina nie powstrzymały dotychczas ani próby wprowadzenia regulacji przez rząd Chin, ani ostrzeżenia specjalistów rozpoznających schemat bańki spekulacyjnej. Mimo to wobec rosnącego zainteresowania inwestorów zamiar otwarcia się na kryptowaluty ogłosiły duże giełdy, w tym Nasdaq, CME i CBOE, które chcą oferować dla bitcoina opcje futures - chińskie CME od drugiego tygodnia grudnia, amerykańskie Nasdaq zaś od drugiego kwartału 2018 roku.

Urodzony w 1943 roku Joseph E. Stiglitz od 1997 do 2000 roku pełnił funkcję głównego ekonomisty Banku Światowego; wcześniej jako członek amerykańskiej Rady Doradców Ekonomicznych (CEA) doradzał prezydentowi USA Billowi Clintonowi. Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii Stiglitz otrzymał rok po zakończeniu kadencji w Banku Światowym. Obecnie ekonomista wykłada na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Kiks
wtorek, 5 grudnia 2017, 16:35

Samego Bitcoina łatwo wyśledzić, ale już jego właściciela nie. Bitcoin daje wyjątkową anonimowość w dzisiejszych czasach.

Tweets CyberDefence24