Reklama

Polityka i prawo

Brytyjski organ ogłasza: Nie ma podstaw do wykluczenia Huawei

Fot. Sundar M/flickr
Fot. Sundar M/flickr

Komisja ds. nauki i technologii Izby Gmin brytyjskiego parlamentu poinformowała ministerstwo ds. cyfrowych, kultury, mediów oraz sportu, że według jej opinii nie ma żadnych podstaw technicznych do wykluczenia urządzeń Huawei z budowy infrastruktury komunikacyjnej. 

Jak podał w poniedziałek serwis Computer Weekly, komisja dostrzegła jednak powody "geopolityczne" bądź "etyczne", które mogą zaowocować zablokowaniem przez rząd użycia sprzętu tego koncernu w brytyjskiej sieci telekomunikacyjnej. W liście do sekretarza ds. kultury Jeremy'ego Wrighta szef komisji Norman Lamb zauważył też, że rząd Wielkiej Brytanii powinien przeanalizować decyzje polityczne kluczowych sojuszników Zjednoczonego Królestwa ws. Huaweia, w tym - Stanów Zjednoczonych, które od dawna utrzymują, iż technologie koncernu mogą zostać wykorzystane przez Pekin jako narzędzia szpiegowskie.

Lamb poinformował, że prowadzone przez jego komisję postępowanie nie znalazło żadnych podstaw do "uzasadnienia decyzji o całkowitym wykluczeniu Huaweia z budowy infrastruktury łączności 5G i sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii". Jak stwierdził "pomijając rzeczywiste ryzyka bezpieczeństwa, które stwarza sprzęt od Huaweia i innych dostawców elementów dla sieci telekomunikacyjnych, te ostatnie zaprojektowane są tak, aby były bezpieczne nawet wówczas, gdy niektóre z ich elementów nie spełniają tego warunku".

Szef parlamentarnej komisji ds. nauki i technologii zauważył też, że globalne łańcuchy dostaw są obecnie bardzo skomplikowane, a wielu producentów sprzętu telekomunikacyjnego wykorzystuje podzespoły wytwarzane w Chinach. "Nałożenie blokady na sprzęt Huaweia nie wykluczy możliwego wpływu Chin na łańcuch dostaw" - podkreślił Lamb. Natomiast jego zdaniem nałożenie na chińską firmę zakazu udziału w budowie brytyjskiej infrastruktury łączności przyczyni się do zmniejszenia konkurencyjności na rynku, a to z kolei odbije się negatywnie na możliwości wyboru odpowiedniego dostawcy sprzętu przez operatorów sieci telekomunikacyjnych.

W liście do ministerstwa Lamb zwrócił uwagę, iż obecnie nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tez o zwiększonym ryzyku dla bezpieczeństwa, jakie mają nieść ze sobą sprzęty Huaweia. Szef komisji przypomniał, że sam ośrodek badawczy Huawei zajmujący się cyberbezpieczeństwem (HCSEC) wykazał znaczące problemy techniczne w procesach produkcji oprogramowania sprzętowego koncernu.

Zdaniem Lamba audyt dostawców sprzętu telekomunikacyjnego prowadzonego przez brytyjski rząd opóźni pełne komercyjne wdrożenie technologii sieci łączności 5G, dlatego wyniki prowadzonej ekspertyzy powinny zostać jak najszybciej opublikowane. Obecnie na terenie Zjednoczonego Królestwa łączność 5G w ograniczonym zakresie udostępnia dwóch operatorów telekomunikacyjnych - sieci EE oraz Vodafone.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama