Reklama

Polityka i prawo

Brytyjskie służby wywiadowcze szukają nowych talentów

  • Ilustracja: ESA/C. Carreau

Brytyjska agencja wywiadu elektronicznego GCHQ (Government Communications Headquarters) opublikowała na swojej stronie informację o możliwości odbycia praktyk w ramach jej działalności skierowaną do wszystkich osób, które posiadają wiedzę techniczną lub umiejętności programistyczne.

Ogłoszenie skierowane jest nie tylko do osób, które swoją przyszłość wiążą bezpośrednio z rynkiem cyberbezpieczeństwa, ale do wszystkich chcących pracować przy rozwoju technologii komputerowych i programistycznych. Co więcej, oferta nie dotyczy tylko agencji GCHQ, ale także brytyjskiego kontrwywiadu MI5 oraz wywiadu MI6.

– Jest to fantastyczna okazja dla osób szukających pracy. Osoby, które zdecydują się na pracę w służbie wywiadu mają możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia. Dodatkowo mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kraju, co czyni ten zawód unikalnym na tle innych. Oferujemy realizowanie praktyk w naszych strukturach już od wielu lat i odbiło się to pozytywnie na działaniu naszych służb – przekazał rzecznik agencji odpowiedzialnej za rekrutacje do służb bezpieczeństwa.

To, co wyróżnia praktyki oferowane przez służby wywiadowcze, to połączenie codziennej pracy ze szkoleniami dla osób zainteresowanych rozwojem w kierunkach technologicznych oraz przy programowaniu. Tak jak w przypadku innych tego typu ofert kandydaci mogą liczyć na dalsze zatrudnienie, jeżeli dobrze wypadną podczas dwuletniego stażu. Program British Intelligence Higher Apprenticeship in IT, Software, Internet and Telecoms realizowany jest w strukturach GCHQ w Cheltenham lub w siedzibie MI5 lub MI6 w Londynie.

Po odbyciu takich praktyk pracownicy mają szansę nie tylko zostać w tych strukturach, ale także zatrudnić się w NCA (National Crime Agency). To wszystko w przypadku ukończenia dwuletniego programu, ale istnieje także możliwość wybrania trzyletnich praktyk zlokalizowanych w rejonie Great Manchester. Tam aplikanci mogą brać udział w budowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Praktyki są płatne, a jednocześnie pozwalają na zdobywanie doświadczenia i wiedzy, których nie da się uzyskać nigdzie indziej.

Płaca, na jaką mogą liczyć kandydaci w obu przypadkach, wynosi prawie 1,5 tys. funtów miesięcznie (około 7 tys. złotych). Jest to trochę ponad 300 funtów więcej niż wynosi miesięczna płaca minimalna w Wielkiej Brytanii (1187 funtów na rok 2015 – wszystkie dane pochodzą z Eurostatu).

Czytaj też: Wielka Brytania: Nowa strategia cyberbezpieczeństwa — zmiana czy kontynuacja?

Kwota do bardzo wysokich nie należy, ale i tak jest wyższa niż np. w Polsce. Trudno jednak porównywać te dwa kraje, bazując na samym wynagrodzeniu. Mimo to za pensję minimalną w Polsce można kupić około 369 litrów paliwa, podczas gdy w Wielkiej Brytanii będzie to około 984 litrów.

Reklama

Komentarze

    Reklama