Były szef Cambridge Analytica: pozyskaliśmy dane z Facebooka od Kogana

7 czerwca 2018, 16:14
CA_FA
Fot. Book Catalog/Flickr/CC 2.0/www.shopcatalog.com

Były szef kontrowersyjnej firmy Cambridge Analytica Alexander Nix podczas wysłuchania przed komisją brytyjskiego parlamentu przyznał, że jego firma pozyskała dane 87 mln użytkowników Facebooka od naukowca Alaksandra Kogana - podała agencja Reutera.

W poprzednich zeznaniach Nix zaprzeczał, jakoby Cambridge Analytica otrzymała od Kogana dane użytkowników platformy społecznościowej Facebooka.

"Oczywiście, powinienem na to pytanie (o fakt otrzymania danych od Kogana - PAP) odpowiedzieć twierdząco" - powiedział Nix, dodając, iż był wcześniej przekonany, iż pytanie dotyczyło nie sposobu pozyskania danych z Facebooka, ale tego, czy wciąż są one przechowywane przez firmę Cambridge Analytica.

Nix zaprzeczył, jakoby celowo wprowadził brytyjskich parlamentarzystów w błąd swoimi wcześniejszymi zeznaniami. Poinformował również, że jego firma usunęła dane użytkowników Facebooka ze swoich serwerów, gdyż "nie były przydatne w żadnym celu".

Były szef Cambridge Analytica podczas środowego wystąpienia przeprosił także za wyemitowany przez telewizję Channel 4 film, który wywołał skandal w związku z treścią przedstawionych w nim rozmów. Na nagraniach Nix chwalił się wpływem jego firmy na wynik wyborów prezydenckich w USA z 2016 roku.

Według Nixa, firma Cambridge Analytica została jednak niesłusznie oczerniona przez prasę i zdemonizowana w oczach opinii publicznej. 

PAP - mini

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama C24-A1
Reklama
Tweets CyberDefence24