Cała (nie)prawda o 5G. Fake news czy niedoinformowanie? [KOMENTARZ]

2 września 2019, 09:43
No_5G
fot. Tamanoeconomico / Wikimedia Commons

Budowa sieci 5G budzi spore kontrowersje. Debata toczy się w przestrzeni oficjalnej reprezentowanej przez parlamentarzystów i internetowych „influencerów” (czasami znanych tylko określonej grupie osób). Jednak w jej wypadku nie możemy mówić tylko o grupie za i przeciw 5G, ale należy również pamiętać o sporej grupie osób, których temat najzwyczajniej nie interesuje. Mówi się o wypuszczaniu przez przeciwników fake newsów i prowadzeniu zorganizowanej dezinformacji, ale czy aby na pewno nie powinniśmy mówić o zwyczajnym braku rzetelnego informowania?

Budowa sieci 5G zgromadziła licznych zwolenników szybkiego rozwoju oraz przeciwników, którzy chcieliby, aby technologia ta nigdy nie została wdrożona na naszym globie. Faktem jest, że jeśli pojawia się wątpliwość co do skutków zdrowotnych, ekologicznych czy społecznych, podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie jakiejkolwiek innowacji zobowiązany jest do przedstawienia opinii publicznej całego spektrum zalet i potencjalnych negatywnych skutków. W wypadku 5G takim podmiotem wydaje się być Ministerstwo Cyfryzacji. 

Problem pojawia się, gdy argumenty stosowane przez stronę rządową nie przekonują „wątpiących”. Trudnych dyskusji mieliśmy w Polsce wiele. Nie od dziś wiadomo też, że gdzie dwóch Polaków tam są trzy opinie, jednak debata odnośnie 5G od pewnego czasu wymknęła się spod racjonalnych ram. Faktem jest, że w momencie, w którym pojawiła się wątpliwość, niezbędne było, aby pojawiła się również racjonalna, umotywowana i w miarę satysfakcjonująca odpowiedz władz. Debata społeczna wymknęła się spod kontroli, gdy druga strona zaczęła wykorzystywać argumenty nieposiadające umocowania ani w badaniach ani nawet w racjonalnym myśleniu. Dużą wątpliwością jest natomiast czy powstały „konflikt” interesów wynika z zaniedbań informacyjnych rządu i czy nie jest w żaden sposób podsycany zewnętrznie.

Sieć 5G zdaniem ekspertów wpłynie na rozwój gospodarki. Jednocześnie rządy państwa, Unia Europejska oraz międzynarodowe agendy debatują nad tym nie „czy” wprowadzić, ale „jak” i „kiedy”.  Zastanawiają się zatem w jaki sposób ograniczyć i przezwyciężyć kwestie organizacyjne i problemy związane z bezpieczeństwem. Jednocześnie po drugiej stronie padają mocne słowa, poruszane są argumenty „masowego morderstwa”, czy „świadomej depopulacji”. Wykorzystuje się również motywy skutków zdrowotnych powiązanych z budową sieci 5G gdzie jako argument nieśmiertelnie króluje „rak”. Wokół toczącej się debaty oprócz mitów i nietrafionych argumentów narasta również pewien poziom agresji. 

Raport raportowi nierówny 

Głosów przeciwnych budowie sieci 5G nie brakuje w Polsce również pośród różnego typu organizacji czy ruchów społecznych. Jedną z głównych opcji przeciwnej technologii jest Instytut Spraw Obywatelskich, który w opublikowanym 20 sierpnia raporcie przekonuje o szkodliwym wpływie sieci na zdrowie i życie ludzkie. Raport już na wstępie zarzuca Ministerstwu Cyfryzacji oraz telekomom i producentom sprzętu działania na rzecz manipulacji informacjami odnoszącymi się do kwestii budowy sieci 5G. Autor stawia również zarzut o oddaniu budowy sieci „w ręce komercyjnych podmiotów zagranicznych” oraz oskarżenie skierowane do władz, że będą prowadzić „działania marketingowe na rzecz producentów sprzętu”. Równie trudnym do zrozumienia argumentem jest, że efektem wprowadzenia sieci 5G ma być nabycie, jak czytamy w raporcie, „za własne, ciężko zarobione pieniądze” kosztownych nowych smartfonów 5G, gdzie głównym problemem dla autora raportu jest, że zyski ze smartfonów nie wpłyną do budżetu państwa.  Argumenty budzą nie lada zdziwienie, bo jak w sposób racjonalny odnieść się do tezy, że państwo polskie będzie prowadzić działania marketingowe? Obywatele mają również pełną dowolność, jeśli chodzi o zakup sprzętu, więc nie istnieje tutaj żaden nakaz wydawania „ciężko zarobionych pieniędzy”. Nie pozbawiajmy również obywateli umiejętności samodzielnego myślenia – wprowadzenie sieci 5G z pewnością nie spowoduje, że cała populacja naszego kraju zdecyduje się na wydanie setek złotych na nowe smartfony na sygnał Ministerstwa. Warto zastanowić się również nad rzetelnością raportu, którego autorem jest właściciel sklepu internetowego EMF3 zajmującego się sprzedażą rozwiązań mających chronić przed promieniowaniem.  Trudno nie oprzeć się myśleniu, że dochodzi tutaj do pewnej sprzeczności interesów. Jednocześnie raport zawierający taką argumentację z całą pewnością nie przyczyni się do poważnego traktowania przeciwników budowy sieci 5G i stawia całą tą społeczność w nieprzychylnym świetle.

Argumentów do dyskusji dostarczają jednak same instytucje państwowe. Trudno jest budować zaufanie obywatela do rządu, w kwestii wdrożenia nowej innowacji w momencie, kiedy Najwyższa Izba Kontroli wykazuje, że organy powołane do kontroli pola elektromagnetycznego – Organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie posiadają zdolności organizacyjnej ani technicznej do jej przeprowadzania. Taka informacja powinna budzić wątpliwości nawet u pozytywnie nastawionego do budowy sieci obywatela, natomiast temu nastawionemu negatywnie daje tylko kolejny argument do podkopania zaufania do rządu.

Pośród przeciwników technologii 5G dość częste jest podważanie tzw. Białej Księgi 5G. Twierdząc, że dokument został przygotowany w sposób nierzetelny i stronniczy a także nie zawiera ekspertów ze wszystkich dziedzin powiązanych z problematyką 5G. Trudno się dziwić - pośród autorów dokumentu nie widnieje ani jeden lekarz natomiast w przeważającej większości, bo aż 14 na 19 autorów tekstu są osoby związane z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. Pozostałymi autorami są przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ministerstwa Cyfryzacji. Absolutnie nie można podważać kompetencji któregokolwiek autora zespołu przygotowującego dokument jednak czy taki skład autorski nie jest podstawą do stawiania pytań przez przeciwników o rzetelność promowanego przez ministerstwo dokumentu zwłaszcza w kontekście problemu braku zaufania tej grupy obywateli do dobrych zamiarów władzy?

Uwaga Beata Szydło jedzie!

W mediach społecznościowych również funkcjonują liczne grupy poświęcone szkodliwości technologii 5G. Jednak podobne grupy „dyskusyjne” powstają niemal wokół każdego tematu – od tych poważnych po te prześmiewcze. Media społecznościowe rządzą się swoimi prawami. Jak dotychczas (o czym pisaliśmy już wcześniej na portalu) króluje tam niemal nieograniczone prawo do hejtowania i krytykowania. Internet to również „naturalne środowisko” memów w tym prześmiewczych obrazków z politykami w roli głównej, podszytych szyderczym „poczuciem humoru”, sporą dozą sarkazmu, wyśmiewających i generalizujących. Memy niemalże z natury są karykaturą przedstawiającą określony skrawek rzeczywistości. O ile nie przekraczają granicy dobrego smaku (pytanie kto ma prawo to oceniać) i nie przekazuje fałszywej informacji sugerującej, że prawda nie ma innego wyjścia jak po prostu podejść do tego „problemu” z dystansem i przymrużeniem oka. Tym bardziej politycy szczególnie narażeni na karykaturalne przedstawienie swojej osoby i działań, jako osoby publiczne muszą przecierpieć „żarciki” internautów. Tak jak z przymrużeniem oka patrzymy na „prawdziwe” alerty RCB ostrzegające przed przejazdem Beaty Szydło przez miasto tak samo powinniśmy patrzeć na „dialogi” wtrącone w obrazki-memy dot. 5G.

Zamkniętych grup Facebokowych zrzeszających przeciwników 5G jest kilka. Od tych małych liczących sobie niemal 30 osób, poprzez te bardziej liczne po ok. 460 osób aż po taką liczącą sobie ponad 5 tys. członków. Jednak czy liczby te są tak imponujące przy liczebności innych grup jak np. „STOP NOP – powikłania poszczepienne i prawo” liczące ponad 58 tysięcy członków, „STOP ABORCJI!” ponad 10 tysięcy użytkowników czy grupa wsparcia Jerzego Zięby (jedna z wielu) ponad 13 tysięcy członków. Z drugiej strony „Warszawski Strajk Kobiet” ponad 11 tysięcy członków, ogólnopolska grupa „Dziewuchy Polskie” ponad 9 tysięcy członków.

Trudno też nazwać skoordynowaną akcją dezinformacyjną powstanie 1 (słownie: jednego) wideo z Anną Streżyńską w roli głównej pokazującą fałszywie byłą Minister jako przeciwniczkę budowy sieci 5G niesłusznie wyrzuconą z rządu za swoje przekonania. Pani Minister z pełną gracją sprawę zdementowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. I warto się na chwilę zatrzymać przy tym oświadczeniu, bo zawiera ono ważne stwierdzenie, które powinno stać u podstaw debaty o budowie sieci następnej generacji „Takie wyzwania przynosi każda rewolucja gospodarcza i technologiczna. Informowanie i dialog to podstawa kreowania zaufania społecznego, bez zaufania nie ma mowy o innowacjach, bez innowacji nie ma mowy o takim naszym miejscu we Wspólnocie Europejskiej, które jest adekwatne do ogromnego kapitału ludzkiego, jaki Polska posiada”. 

A film? Wideo tak szybko jak się pojawiło tak szybko z sieci zniknęło, a większość użytkowników sieci dowiedziała się o jego istnieniu dopiero po oświadczeniu Pani Minister. Fake nagranie jest już niedostępne w przeciwieństwie do całej masy filmów udowadniających teorie spiskowe teorii płaskiej ziemi, istnienia jednego superkontynetu zamiast kontynentów, o których uczymy się na lekcjach geografii czy „udowadniający” zamach terrorystyczny w związku z ostatnią awarią kolektorów w oczyszczalni ścieków „czajka”.  Czy film przygotowany przez jedną osobę lub wąską grupę osób, który zobaczyła równie wąska grupa użytkowników można uznać za grupę prowadzącą zorganizowaną dezinformację? 

Władze państwowe są dla ludzi a nie ludzie dla władzy państwowej

Obywatele mają prawo mieć wątpliwości. Mają również prawo do zadawania pytań i oczekiwania, że dostaną odpowiedzi podane niemal na tacy. Natomiast władze państwowe mają nie prawo a obowiązek na te wątpliwości odpowiadać. Sama Minister Streżyńska podczas przemowy otwierającej Konferencje „Pole elektroenergetyczne i jego wpływ na środowisko” mówiła o zmarnowanych latach, podczas których należało prowadzić rzetelną debatę odnośnie potencjalnej szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego. I trudno oprzeć się wrażeniu, że Pani Minister w 2017 roku mówiła właśnie o tym co rozgrywa się dzisiaj.

Wydaje się, że w całej sprawie wprowadzenia sieci nowej generacji w Polsce zabrakło jednego – rzetelnej debaty.  Na rozmowę podobno nigdy nie jest za późno.  Jednak przy obecnym etapie wprowadzania sieci 5G w Polsce mogłaby ona cokolwiek jeszcze zmienić?

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Funk
środa, 21 października 2020, 15:02

5 G to tylko bajka ! infrastruktura jest tak słaba że na 100% nie będzie to działać bez ogromnych inwestycji ! nawet obecne swiatłowody nie podołają transferu danych ! w latach 60 tych też już się wydawało że samochody będą latać w 2020 i co :) to samo będzie z 5G bo co innego badania laboratoryjne a co innego przekopć Polskę ! sama częstotliwość 5 Ghz na pewno jest szkodliwa jak wszystko w nadmiarze

ursus
wtorek, 3 września 2019, 17:56

W Polsce istnieje jeszcze wiele obszarów ograniczonych pod względem infrastruktury. Uniemożliwia to np. podłączenie się do internetu za pomocą śwatłowodu i skazuje konsumenta na korzystanie z innych, mocno ustępujących rozwiązań. Z moich obserwacji wynika, że na kablach telefonicznych najczęściej oferowany jest internet 10Mb/s i podobnie jak LTE (które swoją drogą też nie jest zbyt szybkie) dobrze sprawdza się jedynie przy dobrej pogodzie. Moim zdaniem rozbudowa architektury powinna iść w parze nie tylko z poprawą szybkości, ale i z całkowitą likwidacją limitowanych pakietów danych, by umożliwić całym rodzinom komfortowy dostęp m.in. do strumieniowej transmisji danych w wysokiej jakości niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Światłowód 1Gb/s (lub szybszy) w każdym domu byłby prawdopodobnie dużo zdrowszym rozwiązaniem, ale 5G jest niewątpliwie dużo wygodniejsze. Co do tzw. internetu rzeczy to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czemu to ma służyć. Z jednej strony jest komfort bo w pewnej perspektywie czasowej roboty mogłyby przejąć większość naszych codziennych obowiązków takich jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów, koszenie trawnika, odśnieżanie, itp., a z drugiej jest zbieranie informacji o nas, monitorowanie stanu zdrowia, etc. W pewnym momencie możemy obudzić się w świecie bez prywatności, w którym jesteśmy zmuszani do przyjmowania narzuconych substancji aplikowanych przez moduły medyczne robotów (a to mogą być zarówno leki, szczepionki, jak i środki otępiające, uśmiercające), czy zachowań i nawet mruczenie pod nosem we własnej sypialni może wiele kosztować np. utratę pracy. Internet rzeczy sam w sobie nie jest jednak zły, bo wszystko zależy jak go wykorzystamy, na co pozwolimy, a zapewne znajdzie się ktoś, kto będzie chciał tą technologię wykorzystać.

dim
wtorek, 3 września 2019, 11:34

Bardzo żałuję, że nie pojawia się mój komentarz główny, o mierniku pola EM, skalowanym na niemieckim uniwersytecie, pod kątem szkodliwości dla zdrowia. Wymieniona tam firma i tak już od dziesięciolecia lub dawniej zrezygnowała z produkcji telefonów komórkowych, zresztą firmę można wyciąć...

nikt ważny
środa, 4 września 2019, 09:13

Tu się dużo rzeczy z zakresu Nauki nie pojawia bo przecież wszyscy co mają inne i udowodnione zdanie to na pewno ludzie Kremla. Teraz psychicznych zatrudniają wszędzie. NIe na darmo ostatnie lata aktywnie rozmywano pojęcie kto jest chory psychicznie a kto nie.

dim
wtorek, 3 września 2019, 10:54

Przykład telefonów gsm. Nie ma nawet wymogu podawania wyniku pomiarów promieniowania, stąd część producentów pisze jedynie "spełnia europejskie normy". Otóż dysponowałem niegdyś przenośnym miernikiem szacującym szkodliwość pola EM, skalowanym na jednym z niemieckich uniwersytetów. Z pomiaru wynikało, że zależnie od troski o to producentów, np. AGD, tak samo prezentujące się zewnętrznie, renomowane niemieckie, czy japońskie miały promieniowanie na samym czerwonym końcu skali, szwedzkie na zielonym początku. Różnicy w cenie żadnej, po prostu jedni zadbali, drudzy nie. Było to lato 1996, kupiłem z Ery, z partii pilotażowej, jeszcze przed oficjalnym otwarciem systemu gsm, telefon Siemensa, model bodaj S3. Włożyłem go do jednej saszetki z tym miernikiem... miernik sam włączył się (klawisz ON) telefon zadzwonił, miernik spalił się. Ależ jasne, że według zapewnień oficjalnych... itd...

25G
poniedziałek, 2 września 2019, 23:40

No dobrze - tyle gadania za a nawet przeciw i ani słowa o tym co te 5G maiłoby robić i w jaki sposób. Dorośli wiedzą, że od dość dawna rozwój komputerów osobistych napędzały gry i wideo. Podobnie dzisiejszy internet i sieci komórkowe, przy czym dzisiaj 90 procent ich przepustowości zatyka spam finansowany przez naiwnych zleceniodawców reklam. Ponieważ jest to kopalnia kasy dla firm niemal tożsamych ze świadczącymi usługi telekomunikacyjne, nikłe szanse że ktoś trzeźwy wreszcie odsieje z ruchu telekomunikacyjnego cały ten gadżeciarski chłam, po czym niepotrzebne stanie się mnożenie informacyjnej przepustowości do granic absurdu. No bo kto zdrowy na umyśle potrzebuje porozumiewać się z własną lodówką przez smartfona, do czego usiłują nas przekonywać dystrybutorzy tego typu usług? Polityków nieudolnie poszukujących tożsamości zdaje się już przekonali.

leming
wtorek, 3 września 2019, 14:17

Czytałem w internecie wypowiedzi sugerujące że promieniowanie elektromagnetyczne uszkadza soczewkę oka.Zaćma ? Nie wiem czy to jest fake njus czy informacja prawdziwa ale mówili o tym ludzie z naukowymi tytułami.Sądzę że te sprawy wpływu na zdrowie powinny być dokładnie zbadane, a tak nie jest.Ale G5 będzie też działało na bogaczy mających wille w uroczych zakątkach,pełna demokracja.I właśnie oni,jak już rozpoznają skutki,będą w stanie zablokować to szaleństwo.

dim
wtorek, 3 września 2019, 17:07

Uszkadza, ale to dopiero bardzo silne promieniowanie, nawet stare PRLowskie normy już to uwzględniały. Natomiast już nieporównanie słabsze promieniowanie dewastuje rezonanse komórkowe (zmienia ich częstotoliwości). Czego polskie, ani europejskie normy absolutnie nie brały pod uwagę. Nie wiem jak teraz, ale pewnie bez mian. Gdyż inaczej zakazanoby stosowania komórek w ogóle, jeśli bez bezpiecznego typu hands free. Zauważ, z równań Maxwella wynika, że nadawać o 1 cm od mózgu z mocą 1 wata, to jest to samo, co kilowaty promieniowania danego typu, ale odległe o metr od mózgu. Operator telefonii komórkowej nigdy Ci tego nie powie, prawda ?

dim
wtorek, 3 września 2019, 11:18

Proszę raczej zainteresować się raczej jaką rolę w pracy komórki, podpowiem, że także w wyborze potrzebnych i niewskazanych substancji pobieranych przez komórkę, pełni rezonans elektromagnetyczny. I jakie są skutki jego zakłócania. Dla funkcjonowania komórek i ich prawidłowego rozwoju. A co to jest nowotwór ?

Tweets CyberDefence24