Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Będzie dwa razy więcej środków dla ekspertów

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie konferencji Insecon
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie konferencji Insecon
Autor. P. Jaszczuk/ Defence24

Będziemy zwiększali środki finansowe na Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Będzie to o ponad 100 proc. więcej niż za poprzedniej władzy - zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapewnił, że w tej sprawie otrzymał już deklarację premiera.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie konferencji Insecon zapowiedział, że pracuje obecnie nad nową strategią cyfrową RP, która ma wziąć pod uwagę synergię komponentu cywilnego i wojskowego.

W jej tworzeniu ma być brany pod uwagę przede wszystkim fakt, że najważniejszym zagrożeniem są dziś ataki hybrydowe, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie.

Gawkowski w czasie swojego przemówienia dodał, że „cyberprzestrzeń to odpowiedzialność”.

„Cyberprzestrzeń to odpowiedzialność za to, czy umiemy zobaczyć postępującą technikę i to, jak wpływa na społeczeństwo; cyfryzacja to ochrona danych, cyfryzacja to platformy społecznościowe, komputery kwantowe, rekomendacje dla sztucznej inteligencji, odpowiedzialność za samorządy, smart city, algorytmy” - wymieniał polityk.

Reklama

Nowa Strategia cyfryzacji Polski

Jego zdaniem cyfryzacja przenika każdą sferę życia społecznego, w związku z tym powinniśmy wiedzieć, ile zagrożeń rodzi digitalizacja - tak, by „działać prewencyjnie”.

„Dlatego jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem, to konieczność przyjęcia nowego dokumentu Strategii cyfryzacji Polski, który powinien być niczym busola i pokazywać, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie mamy oczekiwania. To nie jest element, który buduje się z niczego” - usłyszeliśmy w czasie przemówienia.

Czytaj też

Reklama

Wysoka pozycja Polski w cyber

Według wicepremiera, w obszarze cyfryzacji już mamy się czym pochwalić, choć oczywistym jest, że trzeba dążyć do zmian i ulepszeń.

„Powinniśmy uczciwie powiedzieć, że w domenie wojskowej i cywilnej, cyber to Polska chwała. Możemy powiedzieć, że jesteśmy bardzo bezpieczni. Podziękowania dla MON i gen. dyw. Karola Molendy za to, że polskie wojska to cybertarcza wśród pięciu najlepszych na świecie. Obok nas są Amerykanie, Brytyjczycy, Chińczycy, Izrael, Polska” - wskazał Krzysztof Gawkowski.

Czytaj też

Reklama

Fundusz Cyberbezpieczeństwa większy o 100 proc.

Podstawą dobrze działającego systemu cyberbezpieczeństwa ma być kwestia wynagradzania ekspertów cywilnych, jak i wojskowych. Dlatego nowy rząd miał zdecydować, aby zwiększyć środki na Fundusz Cyberbezpieczeństwa.

„Zaangażowanie człowieka w cyfryzację ma kluczowe znaczenie, podobnie jak wykształcenie ekspertów. Dlatego będziemy zwiększali środki finansowe na Fundusz Cyberbezpieczeństwa o ponad 100 proc. w porównaniu do poprzedniej władzy” - zadeklarował minister cyfryzacji.

Czytaj też

KSC z opóźnieniem o 4 lata

Problemem do rozwiązania dla nowego Ministerstwa Cyfryzacji ma być także nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Finalnie nie udało się jej przeprowadzić za poprzedniej władzy, choć jest to dokument strategiczny z punktu widzenia całej branży, jak i gwałtownie rozwijającego się świata cyfrowego.

„Krajowy system cyberbezpieczeństwa został odłożony na półkę na 4 lata. To największy grzech, jaki mamy dzisiaj do naprawy. To niezwykła ustawa, która niesie ze sobą odpowiedzialność” - powiedział Gawkowski.

Zadeklarował także, że jeszcze w kwietniu br. mają zostać ogłoszone przez rząd podstawy KSC, a do końca roku projekt nowelizacji ma trafić do Sejmu.

„Nie będzie zwlekania; nie będzie kłaniania się dostawcom. Polski rząd to rząd dumny, który postawi na suwerenność cyfrową, w części hardware, jak i software” - usłyszeliśmy.

Jak pisaliśmy na łamch CyberDefence24.pl, nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, wdrażająca dyrektywę NIS 2, została wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Z punktu widzenia nowego rządu ważną inwestycją ma być także fabryka półprzewodników firmy Intel (ogłoszona już za poprzedniej władzy jako wielki sukces), na którą zostanie przeznaczonych 20 mld złotych.

„Cyfryzacja i cyberprzestrzeń to przekazywanie sztafetowej pałeczki; jesteśmy w dobrym miejscu, ale możemy je wzmocnić. Jeżeli widzicie błędy, wskazujcie je, jeżeli coś nie działa – mówcie o tym głośno; jeśli uważacie, że nie ma pieniędzy – mówcie o tym” - zaapelował na zakończenie wicepremier i szef resortu cyfryzacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama