Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Secret Service: chińscy hakerzy ukradli dziesiątki milionów dolarów ze środków pomocy covidowej

keyboard
Autor. Andrew/Flickr/CC BY-SA 2.0

Od 2020 roku chińscy hakerzy ukradli dziesiątki milionów dolarów ze środków przeznaczonych na łagodzenie skutków pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – wskazała amerykańska Secret Service. Ich łupem padły fundusze na pożyczki i zasiłki w kilkunastu stanach.

Reklama

Secret Service nie podała żadnych dodatkowych szczegółów, ale potwierdziła doniesienia NBC, według których kradzieży dokonała chińska grupa hakerska określana jako APT41 lub Winnti – podała agencja Reutera.

Reklama

Według NBC hakerzy ukradli co najmniej 20 mln dolarów z funduszy publicznych przeznaczonych na pomoc dla obywateli USA w radzeniu sobie z gospodarczymi skutkami pandemii. To pierwszy potwierdzony przez rząd USA przypadek wyłudzenia takich funduszy wiązany z zagraniczną grupą przestępczą wspieraną przez państwo – twierdzi amerykańska stacja.

Czytaj też

Pekin: również jesteśmy ofiarą

Chińska ambasada w USA nie odpowiedziała jak dotąd na prośbę o komentarz w tej sprawie. Wcześniej chińskie władze wielokrotnie zaprzeczały oskarżeniom o prowadzenie lub wspieranie ataków hakerskich wymierzonych w instytucje w innych krajach. Pekin utrzymuje, że Chiny również są ofiarą, a nie sprawcą przestępczości w cyberprzestrzeni.

Reklama

Czytaj też

Co to za grupa?

Według Reutera APT41 to grupa cybeprzestępców dokonujących zarówno ataków wspieranych przez państwo, jak i włamań z motywem zarobkowym.

Departament Sprawiedliwości USA w 2020 roku oskarżył kilku członków grupy o szpiegowanie ponad 100 firm, w tym producentów oprogramowania, dostawców usług telekomunikacyjnych i platform społecznościowych.

Ówczesny zastępca prokuratora generalnego USA Jeffrey Rosen oskarżał rządzącą Chinami Komunistyczną Partię Chin (KPCh) o zapewnianie bezpieczeństwa cyberprzestępcom, którzy atakują cele za granicą i przynoszą korzyści Pekinowi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama