Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Szczyt NATO. Litwa: zhakowano radio

litwa wilno
Autor. Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD)/Twitter

W litewskim radiu wyemitowno treści uderzające w NATO i krytykujące niesienie pomocy Ukrainie w postaci uzbrojenia. To efekt działania hakerów. Wojsko naszego sąsiada ostrzega przed wzrostem dezinformacji w związku ze szczytem sojuszu w Wilnie.

Reklama

Hakerzy wyemitowali w litewskim radio antynatowskie programy oraz komunikaty krytykujące dozbrajanie Ukrainy. Siły zbrojne Litwy przyznały, że w kraju - w związku ze szczytem NATO - doszło do wzrostu poziomu dezinformacji - podała w poniedziałek agencja BNS.

Reklama

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Litwy (NKSC) odnotowało dwa przypadki cyberataków, podczas których na falach lokalnych radiostacji wyemitowano treści wymierzone w NATO oraz przesyłanie Ukrainie uzbrojenia.

"Oba incydenty wykryto szybko i zakłócenie nadawania regularnych programów zostało sprawnie przerwane" - poinformowało NKSC.

Reklama

Siły zbrojne Litwy podały również, że przed szczytem NATO w Wilnie w kraju doszło do wzrostu poziomu dezinformacji. W ubiegłym miesiącu zidentyfikowano 190 przypadków skierowanych przeciwko tematom bezpieczeństwa, wojny na Ukrainie, szczytu NATO oraz relacji Sojuszu z Rosją.

Powtarzającym się motywem kampanii dezinformacyjnej jest atakowanie państw NATO i ich wsparcia udzielanego Kijowowi. Państwa te są przede wszystkim fałszywie oskarżane o przedłużanie i promowanie rozpoczętej przez Rosję wojny.

"W ramach dezinformacji rozpowszechnia się również informacje o rzekomym planie wysłania na Ukrainę wojsk litewskich i polskich" - oświadczyła litewska armia.

Czytaj też

Szczyt w Wilnie

Kwestia Ukrainy będzie jednym z kluczowych tematów podczas szczytu sojuszu w Wilnie. W dniach 11-12 lipca br. oczy świata zostaną skierowane na stolicę Litwy, gdzie przybędą przywódcy krajów NATO, aby pochylić się nad najważniejszymi zagadnieniami z perspektywy wspólnoty oraz bezpieczeństwa i stabilności świata.

Inwazja Rosji na Ukrainę jest „najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dziesięcioleci" – ocenia sojusz. Jak informowaliśmy, w czasach wojny na wschodzie Europy istotną rolę odgrywa odstraszanie.

SZP/PAP

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama