Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zakończył się Datathon #OtwarteDane. Technologia, która pomaga

Autor. Datathon/ mat. prasowe

Czy Otwarte Dane mogą pomóc w rozwiązaniu bieżących problemów społecznych? Zwycięzcy tegorocznego Datathonu #OtwarteDane, zorganizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów pokazali efekty swojej pracy.

Reklama

Od początku wojny w Ukrainie przyjęliśmy już prawie 2,5 mln uchodźców, którym chcemy nie tylko dać dach nad głową, ale także pomoc w powrocie do normalności. Konieczne wsparcie można zapewnić potrzebującym również przez tworzenie rozwiązań cyfrowych, które mogłyby pomóc Ukraińcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Właśnie takich rozwiązań szukali w tym roku uczestnicy Datathonu #OtwarteDane.

Reklama

2 i 3 kwietnia 2022 r. odbył się Datathon #OtwarteDane. Jego celem było stworzenie prototypu aplikacji, która pomoże rozwiązać bieżące problemy społeczne lub pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce.

Czytaj też

Kategorie konkursowe

Reklama

Jury Datathonu oceniało prace w kategoriach: 1. Wykorzystanie API do bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów. 2. Wykorzystanie API do bazy Rejestry publiczne w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki. 3. Wykorzystanie API do bazy Dziedzinowe Bazy Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego.

Dodatkowo GUS wyróżnił dwa zespoły, których rozwiązania zasługują na szczególną uwagę. Do wygrania były nie tylko nagrody pieniężne - zespół NASK przygotował dla uczestników 3-miesięczny staż, który ma być furtką do przyszłej kariery.

Zwycięzcy Datathonu

W kategorii Wykorzystanie API do bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów wygrała drużyna Data Drivers w składzie: Mateusz Jakubczak, Krzysztof Olipra i Karol Oleszek. Zespół stworzył interaktywny dashboard, który pozwala na kompleksową ocenę kryzysu uchodźczego przez organy administracji publicznej i efektywną alokację pomocy do regionów, które jej najbardziej potrzebują. 5 aspektów, 8 źródeł danych i precyzyjne wizualizacje sprawiają, że podejmowane decyzje znajdą oparcie w twardych danych.

W kategorii Wykorzystanie API do bazy Rejestry publiczne w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki najlepszy okazał się zespół Super team w składzie: Łukasz Laskus, Maciej Szreder, Mateusz Szreder. Zespół stworzył aplikację P.layer bazującą na interaktywnej mapie Polski, którą można wysycać danymi, adekwatnie do zmieniających się potrzeb. Podstawową funkcjonalnością aplikacji jest decentralizacja skupisk uchodźców na terenie Polski, by następnie, wykorzystując aplikację mObywatel, zintegrować ich z lokalną społecznością. Aplikacja, dzięki modularności, może ewoluować, dopasowując funkcje do bieżących problemów populacyjnych oraz zapewniając zweryfikowane i rzetelne informacje użytkownikom.

W kategorii Wykorzystanie API do bazy Dziedzinowe Bazy Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego bezkonkurencyjna okazała się drużyna Object.Object w składzie: Ola Jamróz, Kamil Kowalczyk, Patryk Będkowski, Grzegorz Koperwas oraz Kuba Forczek. Zespół przedstawił pomysł na aplikację łącząca uchodźców z miejscami, w których mogą otrzymać pomoc. Wybór miejsc opiera się na profilu takiej osoby i jej indywidualnych potrzeb takich jak: miejsce pracy, szkoła, ośrodek zdrowia. Dzięki aplikacji uchodźca może otrzymać listę miejsc wraz z danymi teleadresowymi.

Wyróżnienia otrzymały zespoły TBA (Łukasz Janeczko, Tomek Wąs, Stanisław Szufa, Ignacy Janiszewski) i Waciaki (Kinga Arendarska, Bartłomiej Żyła, Emilia Wróblewska, Szymon Grószczyński). Celem projektu grupy TBA było stworzenie aplikacji, która pomogłaby Ukraińcom i Ukrainkom znaleźć miejsce zamieszkania najbardziej dopasowane do ich potrzeb. Aplikacja ma odpowiedzieć na wiele wyzwań i pytań potencjalnych użytkowników np. odnośnie edukacji, opieki zdrowotnej, pracy czy terenów zielonych. Autorski algorytm zespołu tworzy spersonalizowany ranking miejscowości, dopasowany do preferencji konkretnego użytkownika.

Drużyna Waciaki podczas Datathonu podjęła próbę rozwiązania problemu rejestracji dzieci z rodzin uchodźców do szkół. Rodzic otrzymuje do dyspozycji aplikację mobilną, która agreguje dane o szkołach oraz filtruje je automatycznie dostosowując do potrzeb dziecka. Aplikacja dostępna jest w wersji językowej: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Na podstawie zgłoszenia formułowany oraz wysyłany jest e-mail do szkoły. W mailu znajdują się podstawowe informacje w języku polskim wraz z unikalnym linkiem do aplikacji webowej, zawierającej szczegółowe informacje łącznie z możliwością odrzucenia lub akceptacji zgłoszenia oraz umówienia spotkania.

Datathon dla rozwoju kariery

W kategorii „Staż w Nask” zwyciężył zespół Konior Dynamics, którego członkowie skorzystają z ufundowanych przez NASK staży. Staże będą realizowane np. w zespołach zajmujących się cyfryzacją procesów publicznych, wytwarzaniem oprogramowania w oparciu o metodykę Agile, realizujących zadania w obszarze analizy biznesowej, analizy systemowej, uczenia maszynowego, programowania, testów manualnych/automatycznych, analizy danych z zakresu bioinformatyki i informatyki medycznej.

W finale Datathonu #OtwarteDane wzięło udział ponad trzydziestu uczestników w ośmiu zespołach. Wszystkie projekty mają szanse na wdrożenie i pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Redakcja CyberDefence24.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.

/Na podst. informacji prasowej

Reklama

Komentarze

    Reklama