Duński MON zaatakowany przez Rosjan

25 kwietnia 2017, 11:14

Duński resort obrony skrytykował "bardzo agresywne podejście" Rosji dzień po opublikowaniu raportu, w którym ujawniono, że zagraniczni hakerzy włamali się do e-maili pracowników resortu. Według mediów chodzi o grupę oskarżaną o ingerowanie w wybory w USA.

Jest to część wojny toczącej się w tej dziedzinie, w której mamy do czynienia z bardzo agresywnym podejściem Rosji. (...) Zhakowane e-maile nie zawierały tajemnic wojskowych, ale to na pewno poważna sprawa.

Minister obrony Claus Hjort Frederiksen

Z niedzielnego raportu duńskiego ośrodka ds. cyberbezpieczeństwa wynika, że grupie zagranicznych hakerów udało się w latach 2015-2016 włamać się do poczty elektronicznej urzędników ministerstwa obrony.

Ośrodek nie podał, z jakiego kraju pochodzili hakerzy, ale szef resortu obrony powiedział dziennikowi "Berlingske", że chodziło o Rosję.

Raport ten opublikowano w czasie, gdy kilka zachodnich krajów, w tym USA, Francja i Wielka Brytania, oskarża Rosję o wykorzystywanie hakerów do wpływania na wynik wyborów. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że oskarżenia te są bezpodstawne.

Według Frederiksena grupa ta jest powiązana ze służbami wywiadowczymi lub głównymi elementami w rosyjskim rządzie. "Ciągłą walką jest ich blokowanie" - dodał.

Czytaj też: Cyberwojna o Baltic Pipe? Ataki rosyjskich służb na Czechy, Polskę i Norwegię [ANALIZA]

Rzeczniczka ministerstwa potwierdziła słowa szefa resortu, ale zastrzegła, że nie będzie on już komentował tej sprawy. Frederiksen wyjaśnił wcześniej, że atak był możliwy z powodu niewystarczających zabezpieczeń poczty elektronicznej. Dodał, że po ataku wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia.

Według "Berlingske" chodzi o grupę nazywaną APT28 lub Fancy Bear, która jest powiązana z rosyjskim rządem i miała stać za włamaniem do e-maili Partii Demokratycznej w USA w ub. roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił duńskie oskarżenia. "Państwo rosyjskie nie przeprowadza ataków hakerskich" - powiedział Pieskow dziennikarzom.

Duński ośrodek ds. cyberbezpieczeństwa poinformował na początku roku o bardzo wysokim "zagrożeniu dotyczącym cyberszpiegostwa wobec duńskich władz i firm".

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
pit
wtorek, 25 kwietnia 2017, 13:43

Mnie już chce się rzygać jak słyszę :Rosja. Ten kraj, ci ludzie, ta polityka, ich działania, straszenie, prowokowanie, knowanie, podsłuchiwanie, hakowanie, imperializm, zbrodniczość, faszyzm, pogarda dla człowieka...jest nie do przyjęcia, to jest jakaś egzemplifikacja zła, które nazywa się Rosja. Nie potrafią nic wygenerować co jest dobre dla człowieka, nawet zwykłego sadu.

Tweets CyberDefence24