Dworczyk: Nadal są prowadzone ataki na konta mojej rodziny

12 czerwca 2021, 09:35
Dworczyk44
Michał Dworczyk/ fot. Adam Guz - KPRM

- Według mojej wiedzy nadal prowadzone są ataki na konta mojej rodziny w różnych kanałach komunikacji, nawet w odniesieniu do moich dzieci - stwierdza Michał Dworczyk, szef KPRM w wydanym przez siebie oświadczeniu. 

Jak opisywaliśmy na naszym portalu, we wtorek późnym wieczorem media obiegła informacja o kradzieży informacji niejawnych z konta mailowego Michała Dworczyka, które miały zostać opublikowane na Telegramie. Dodatkowo fałszywy wpis pojawił się w na facebookowym koncie żony szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów. W nocy Dworczyk potwierdził, że doszło do włamania na ich konta w mediach społecznościowych i do skrzynek mailowych.

Według źródeł CyberDefence24.pl, pliki, które były publikowane przez ostatnie dni na Telegramie, pochodzące ze skrzynki ministra Michała Dworczyka prawdopodobnie mogły służyć tylko za przynętę, a prawdziwym celem hakerów mogli być zainteresowani dokumentami politycy i dziennikarze.

Nowe informacje ws. ataku

W piątek wieczorem w opublikowanym w social mediach oświadczeniu szef KPRM ocenił, że „w tej chwili nie można jednoznacznie wskazać, kto stoi za atakiem hakerskim na jego skrzynkę mejlową, ale oczywiste jest, że jego intencją jest podważenie zaufania do niego”.

Jego zdaniem, część z ujawnionych informacji zostało spreparowanych. - Od dwóch dni za pośrednictwem rosyjskiej platformy Telegram do opinii publicznej w Polsce przekazywane są wiadomości i informacje, których część została wykradziona w wyniku ataku hakerskiego przeprowadzonego na skrzynki e-mail i konta w mediach społecznościowych, należące do mnie i do mojej rodziny – napisał. - Już dziś wiadomo, że część z ujawnionych informacji i rzekomych maili została spreparowana. Przejęcie części danych z tych skrzynek oraz informacji niezbędnych do logowania zgłosiłem odpowiednim służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo państwa – zaznaczył.

Dodał, że nie jest w stanie stwierdzić, kiedy doszło do włamania na jego konto pocztowe, ale podkreślił, że „nie używał go do przesyłania jakichkolwiek informacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Ataki na konta rodziny

Zaznaczył, że podobne ataki hakerskie mają miejsce na całym świecie, dotyczą osób publicznych, a ich wspólnym celem jest „szerzenie dezinformacji m.in. poprzez zestawianie informacji prawdziwych z fałszywymi, wręcz celowo preparowanymi na potrzeby tego typu działań”.

- Według mojej wiedzy nadal prowadzone są ataki na konta mojej rodziny w różnych kanałach komunikacji, nawet w odniesieniu do moich dzieci – dodał.

Podkreślił, że do czasu pełnego wyjaśnienia skali ataku oraz jego źródeł odnoszenie się do poszczególnych wiadomości zamieszczanych na rosyjskiej platformie Telegram jest „poważnym błędem”, wyraził też ubolewanie, że poprzez atak mogą zostać ujawnione informacje z jego skrzynki pocztowej, z prowadzonej z nim korespondencji.

Poprzednio w TVP Info szef KPRM oceniał, że „składnia i język, jakim były dokonane wpisy, jak i metadane z publikowanych plików (z jego skrzynki pocztowej – red.) wskazywały na to, że te materiały mogły przygotowywać i opracowywać osoby rosyjskojęzyczne”.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Wolf
niedziela, 13 czerwca 2021, 14:48

Za trzymanie służbowych dokumentów na prywatnej poczcie w normalnej firmie dostałby zwolnienie dyscyplinarne. A on jeszcze stęka ze celem ataku jest.....to może niech powie co trzyma w szafie w domu, zamiast w szafie pancernej w kancelarii tajnej.

bye
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:20

tak miało być ... to część 'resetu' w stosunkach z USA.

observer
niedziela, 13 czerwca 2021, 14:19

Prawie każdy człowiek w średnim wieku ma kilka kont e-mail. Są prywatne i biznesowe. Biznesowe są z natury obiektem zaciekawienia ale i te zaspamione, przepełnione nieistotnymi z pozoru informacjami konta prywatne mogą zawierać ważne lub kompromitujące informacje. Tak czy siak nie pachnie to dobrze. Wyciek może złamać karierę p Michała, a nawet spowodować kryzys polityczny. Tutaj Polskie (i sojusznicze) cyber-służby powinny zadziałać na tyle sprawnie aby zwykły obywatel miał świadomość, że nie można bezkarnie hasać po kontach ministra poważnego państwa.

Tweets CyberDefence24