E-dowód - kolejne miasta po testach

6 lutego 2019, 10:21
1280x540 (7)
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Kolejna tura miast jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

W ostatnich testach udział wzięli urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski, m.in. Białegostoku, Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, Lublina, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, Rzeszowa czy Zielonej Góry.

Urzędnicy mieli możliwość sprawdzenia i przetestowania w praktyce procedur związanych z nowym dowodem oraz jego obsługą, począwszy od składania wniosku o jego wydanie i samo wydawanie, po inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

- Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany - wyjaśnia Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. - Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu - podsumowuje Marek Zagórski.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu.

Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
TowariszczJacho
sobota, 9 lutego 2019, 01:31

Dowód ważny powiedzmy 10 lat i bezpieczenstwo dla danych osobowych oraz transakcji rowniez platnosci, ciekawe jak to jest że PSD2 w zakresie uwierzytelniania transakcji platniczych jak również innych uslug nie jest formalnie przujete gdyz termin przesuniety na wrzesien 2019 a dowod juz dziala i bedzie uwierzytelnial transakcje ale też e-IDAS i świadczenia przez kolejnych 10 lub więcej lat a poziom bezpieczeństwa będzie ulegał zmianom zatem i warstwą chwilową powinna się dostosować bo aktualne wymogi, to poziom 128 bit do 2023r a co dalej nie wiadomo ... ale wiadomo że jest sukces ... przyszłość niech się sama sobą zajmie, wszak miało być z polskim chipem bo po to powołano konsorcjum Pol-Pus ale konsorcjum rozwiązano a o "polskim" rozwiązaniu...to ani mru mru ...tylko że to nie sa zarty ... choc wyglada na kabaret

Tweets CyberDefence24