e-Dowody osobiste już od 4 marca

26 lutego 2019, 11:19
1280x540 (8)
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 roku, będą miały warstwę elektroniczną. Obywatele, których dowód nadal jest ważny, nie muszą go wymieniać.

– E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa – dodaje.

Co nowego?

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą „e” jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. – E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych – dodaje.

Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.

Dla kogo?

E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Obywatele, którzy złożą wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 roku, otrzymają dokument bez warstwy elektronicznej.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie jest koniecznością wnioskowanie o nowy dokument, jeśli jest on nadal ważny. Podobnie jak dowody obecnie funkcjonujące, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.

Jeżeli dowód traci ważność na początku marca lub później, a wniosek o nowy dokument zostanie złożony, nie będzie konieczności uaktywniania jego warstwy elektronicznej przy odbiorze – można to zrobić później, w dowolnym momencie.

Co trzeba wiedzieć?

WAŻNE: jeżeli obywatel złoży wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 roku, otrzyma dowód osobisty bez warstwy elektronicznej.

Chcąc złożyć wniosek o dowód osobisty online, należy to zrobić możliwie jak najszybciej. 

Od najbliższej środy 27 lutego 2019 roku, ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość składania wniosków o dowód osobisty online. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji ponowne uruchomienie usługi nastąpi w poniedziałek 4 marca 2019 roku. 

W przypadku chęci szybkiego załatwienia sprawy jeszcze przed 4 marca, należy zapoznać się ze wskazówkami przedstawionymi przez resort i działać zgodnie z nimi: 

Składając wniosek należy pamiętać, aby go prawidłowo uzupełnić. Przede wszystkim sprawdzić, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

WAŻNE: Jeśli zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd jest zobowiązany do wezwania danej osoby w celu uzupełnienia wniosku (dostarczenia nowego zdjęcia). W takim przypadku wysłana zostanie również wiadomość na skrzynkę na ePUAP. Nie należy zwlekać, a możliwie szybko i prawidłowo uzupełnić wniosek. Wszystkie czynności trzeba wykonać najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30. 

Jeśli obywatel chce wiedzieć, czy urząd wezwał go do uzupełnienia wniosku, a nie sprawdza regularnie swojej skrzynki na ePUAP, możesz zostać wysłane powiadomienie także na prywatną skrzynkę e-mail. Wymaga to zmian w ustawieniach skrzynki na ePUAP. To nic trudnego.

Oto jak to zrobić:

  • Należy zalogować się na swoje konto na ePUAP.
  • Następnie wejść w „Moja skrzynka” (prawy górny róg ekranu). 
  • W pasku po lewej stronie należy wybrać „Operacje”.
  • Dalej wybrać „Ustawienia”. 
  • Na środku okienka, które się wyświetliło, widnieje opcja „Powiadomienia mailowe”. Wśród możliwych opcji otrzymywania powiadomień - w tym miejscu należy zaznaczyć „zawsze”oraz zapisać zmiany.

Jeśli dana osoba otrzyma wiadomość z urzędu, zostanie o tym niezwłocznie powiadomiona.

Składając wniosek online, należy wpisać swój numer telefonu – w razie konieczności urzędnik będzie mógł zadzwonić i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

W przypadku niepewności, czy zdjęcie spełnia wymagania lub występują jakiekolwiek inne wątpliwości, należy udać się do urzędu i tam – po wyjaśnieniu wątpliwości z urzędnikiem – złożyć wniosek.

WAŻNE: W piątek 1 marca od godz. 12.00, w związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będziesz możliwości załatwienia również pozostałych spraw dotyczących dowodu osobistego, w tym odbioru gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

W związku z tym nie należy odkładać formalności na ostatnią chwilę.

Ministerstwo Cyfryzacji przeprasza za wszelkie możliwe niedogodności.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24