Reklama

Polityka i prawo

Eksperci ONZ wzywają do uregulowania użycia oprogramowania szpiegowskiego

Fot. konferenzadhs / Pixabay
Fot. konferenzadhs / Pixabay

Eksperci  ONZ wezwali do uregulowania użycia oprogramowania szpiegowskiego przez rządy, a także zaprzestania dystrybucji tego rodzaju systemów oraz innych narzędzi inwigilacji, dopóki odpowiednie regulacje prawne nie stworzą gwarancji dla przestrzegania praw człowieka i praw obywatelskich – podała w czwartek agencja Associated Press.

Apel ekspertów ma związek z ostatnim skandalem dotyczącym wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Według organizacji ujawnienie listy ponad 50 tys. numerów telefonów, należących m.in. do dziennikarzy, naukowców, aktywistów działających na rzecz praw człowieka, a także polityków opozycyjnych i dyplomatów, wobec których stosowany mógł być Pegasus, świadczy o tym że „wysoce inwazyjne narzędzia wykorzystywane są do monitorowania, zastraszania i uciszania obrońców praw człowieka, dziennikarzy i oponentów politycznych”.

Eksperci ONZ wezwali wszystkie kraje do przyjęcia moratorium na sprzedaż i transfer narzędzi inwigilacji i systemów szpiegowskich do momentu sformułowania międzynarodowych regulacji stwarzających ramy dla ich wykorzystania zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka – podało AP.

Zdaniem współpracujących z ONZ prawników tłumaczenia firmy NSO Group stojącej za Pegasusem pokazują „niebywałą zuchwałość i brak szacunku dla praw człowieka”. Firma po ujawnieniu najnowszych informacji o skali bezprawnego wykorzystania Pegasusa zadeklarowała, iż sprawdza każdego potencjalnego nabywcę swojego systemu pod kątem przestrzegania praw człowieka i poszanowania wolności obywatelskich. Warto przy tym wspomnieć, iż z Pegasusa korzystają takie niedemokratyczne reżimy, jak m.in. Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Międzynarodowe prawo musi regulować kwestie inwigilacji

Eksperci ONZ wskazali, że międzynarodowe prawo regulujące kwestie humanitarne musi ujmować problematykę związaną z inwigilacją i stworzyć ramy prawne dla ochrony przed nielegalną inwigilacją ze strony rządów, naruszeniami prywatności i innymi zagrożeniami dla wolności podstawowych, takich jak wolność wypowiedzi i wolność zgromadzeń.

W ubiegłym miesiącu śledztwo dziennikarskie prowadzone przez 17 organizacji medialnych z całego świata i Amnesty International ujawniło, że Pegasus były wkorzystywany do inwigilacji dziennikarzy również w Europie, m.in. na Węgrzech i we Francji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama