Eskalacja kryzysu w Wenezueli. Rosja wysłała cyberżołnierzy

2 kwietnia 2019, 11:09
JoCAJ18QlHnuosxG4WyC5Z7BIc3kvWsb
Fot. kremlin.ru

Według Waszyngtonu Rosja wysłała do Wenezueli specjalistyczny zespół cyberwojsk, których celem jest udzielenie wsparcia prezydentowi Nicolásowi Maduro. Z każdym dniem konflikt między mocarstwami się zaostrza.

Dwa samoloty rosyjskich sił powietrznych wylądowały w pobliżu stolicy Caracas, z około 100 żołnierzami na pokładzie. Jak informuje agencja Reutera, przedstawiciele amerykańskiego rządu podkreślają, że wśród nich znajdują się eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, którzy celowo zostali wysłani przez Kreml, aby wesprzeć operacje prowadzone na miejscu.

Wenezuela pozostaje pogrążona w kryzysie politycznym. Nicolás Maduro, który został następcą rewolucyjnego przywódcy Hugo Chaveza po jego śmierci w 2013 roku, wygrał zeszłoroczne wybory prezydenckie w obliczu skandalu związanego z oskarżeniami o liczne nieprawidłowości oraz tłumienie krytyków i opozycji.

W obliczu napięć Juan Guaidó, 35-letni przywódca opozycyjnego Zgromadzenia Narodowego, użył klauzuli zapisanej w konstytucji, aby ogłosić się tymczasowym prezydentem do czasu przeprowadzenia nowych rzetelnych wyborów.

Stany Zjednoczone wraz z innymi państwami Ameryki Południowej oraz Europy stanęły po stronie Juana Guaidó, mając nadzieję, że ich silny nacisk polityczny okaże się wystarczający do obalenia skorumpowanego i niewydolnego reżimu Maduro, który został oskarżony o szereg naruszeń praw człowieka.

Z kolei Rosja i Chiny silnie wspierają następcę Hugo Chaveza. Zarówno Moskwa, jak i Pekin są głównymi inwestorami w gospodarce Wenezueli, a zwłaszcza w sektorze energetycznym (pola naftowe). Jest to również państwo, które zalicza się do głównego importera rosyjskiej broni. W szerszym kontekście Rosja zwiększa współpracę wojskową z Wenezuelą pomimo rosnącej presji gospodarczej i dyplomatycznej ze strony Waszyngtonu.

Odnosząc się do postawy Kuby, Biały Dom oskarżył rząd w Hawanie o wsparcie rządu Maduro. Jak informuje Washington Post, strona amerykańska podaje, że w wenezuelskich służbach wojskowych oraz wywiadu pracuje około 25 tysięcy kubańczyków.  

Departament Stanu USA nazwał rosyjski transport oddziałów „lekkomyślną eskalacją” napiętej sytuacji w Wenezueli. Waszyngton nadal obserwuje dostawy płynące z Moskwy, ale już teraz można powiedzieć, że w sobotę na miejsce przybyli żołnierze „rosyjskich sił specjalnych”, w tym „personel cyberbezpieczeństwa”.

Według agencji Reutera zespół ds. cyberbezpieczeństwa może przejąć działania, których celem jest ochrona rządowej infrastruktury oraz zwalczanie opozycji. Wenezuela posiada obecnie problemy z dostawami prądu, które, jak twierdzi Nicolás Maduro, są rezultatem amerykańskich cyberataków.

Rosyjskie MSZ podkreśla, że wysłanie „rosyjskich specjalistów” do Wenezueli było uregulowane przez umowę o współpracy wojskowo-technicznej zwartą między rządami. Mike Pompeo, amerykański Sekretarz Stanu, ostrzegł w poniedziałek rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, że ​​Waszyngton „nie będzie stał bezczynnie, ponieważ to Rosja zaostrza napięcia w Wenezueli”. Z kolei jeden z doradców Białego Domu John Bolton napisał na Twitterze – „Stany Zjednoczone nie będą tolerować wrogich zagranicznych sił wojskowych wtrącających się w sprawy półkuli zachodniej”.

Moskwa oskarża USA o wtrącanie się do spraw wewnętrznych Wenezueli, aby za pomocą różnych środków doprowadzić do zamachu stanu i obalenia Nicolása Maduro. Maria Zacharowa, rzecznik rosyjskiego MSZ, stwierdziła, że amerykańska presja nie zmieni stanowiska Kremla wobec sytuacji w Wenezueli.

Odnosząc się do rosnącego napięcia rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang zaznaczył, że „wszystkie państwa na półkuli zachodniej, w tym kraje Ameryki Łacińskiej, są suwerenne, a więc mają prawo do określania własnej polityki zagranicznej i sposobu angażowania się we wzajemną współpracę z wybranymi przez siebie partnerami”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
ktos
środa, 3 kwietnia 2019, 10:03

Xd - roznica jest pewna... mala ale jest. O ile amerykanow zapraszaja rzady z poparciem spoleczenstw. Rosjan zapraszaja rzady bez poparcia spoleczenstwa. Zakladam ze dostrzegasz roznice.

ktoś 2
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:09

Ale mógłbyś podać przykład gdzie to ich zaprosili :)

Niunio
środa, 3 kwietnia 2019, 02:19

Większość mieszkańców Ameryki Południowej I Środkowej postrzega USA tak jak My postrzegamy Rosję. Dlatego w Wenezueli mimo mld wydanych na tajne operacje CIA nadal rządzi Maduro I ma się całkiem dobrze.

prawieanonim
piątek, 19 kwietnia 2019, 11:26

To pewnie dlatego masowo migrują do tej znienawidzonej Ameryki. Ciekawe kto migruje do Rosji. Zadziwiająco łatwo obalić te twoje "argumenty"

prawieanonim
piątek, 12 kwietnia 2019, 19:10

Skoro Maduro wciąż tam rządzi to oznacza że FSB wydaje tam na tajnie operacje więcej niż CIA.

Xd
wtorek, 2 kwietnia 2019, 22:31

Wrogich zagranicznych sił wojskowych.... w takim razie co robi usa na morzu czarnym bałtyckim czy śródziemnym i w wielu miejscach półkuli wschodniej uprzedzę odpowiedzi że bronią przed rosją bo tam rosja broni przed usa bo nie ma żadnej rezolucji onz mówiącej że wszyscy są poddanymi ameryki

prawieanonim
środa, 3 kwietnia 2019, 11:27

Widzę że wysłał ich też do polskiego internetu - nie tylko do Wenezueli.

Daca
wtorek, 2 kwietnia 2019, 21:44

Albo Trump weźmie się w garść i pogoni ruskich z chinolami z Wenezueli zanim będzie za późno albo USA będzie miało na długie lata pod nosem wrogie terytorium, swoisty przyczółek Rosji i Chin.

Jack40
wtorek, 2 kwietnia 2019, 19:03

Mam nadzieje ze upadnie dyktatura Manduro ,co to za pseudo wybory gdzie ktoś rządzi krajem przez 30 czy 40 lat a nawet potem jego syn przejmuje stery ( niby wybrany przez lud ) tak było między innymi w Korei ,Wenezueli ,Syrii ,Iraku ,Libii ,Kazachstanie .Gdzie goście rządzili przez dekady a ich np synowie byli ministrami od czegoś tam a córki też wysoko postawione np minister szkolnictwa np w Kazachstanie i pozornie wybrani przez lud ale CUD he he

Tweets CyberDefence24