Europejskie start-upy mają podbić świat. (Nie)realny plan Macrona?

16 czerwca 2021, 09:42
World_in_business
Fot. Lakshmi 045/wikimedia/CC 4.0

„Naszym celem jest dziesięć europejskich gigantów technologicznych do 2030 roku” – przedstawił ambitne plany prezydent Francji Emmanuel Macron. Zgodnie z jego wizją koncerny z tego regionu świata mają stać się konkurencyjne wobec amerykańskich gigantów, dzięki m.in. mechanizmom finansowym wspierającym start-upy.

Emmanuel Macron we wtorek na swoim oficjalnym koncie na Twitterze przedstawił ambitny cel, jakim jest zbudowanie dziesięciu europejskich gigantów technologicznych do 2030 roku. Firmy o wartości 100 mld euro mają stać się jednym z głównych narzędzi do konkurowania z amerykańskimi koncernami wiodącymi w branży.

Plan przedstawiony przez Emmanuela Macrona wpisuje się w założenia ogólnoeuropejskiej inicjatywy, w ramach której Francja stara się zwiększyć finansowanie start-upom – wskazuje agencja Reutera. Szczególne wsparcie mają otrzymać koncerny na późniejszych etapach rozwoju, aby dzięki zastrzykowi środków mogły „wbić się” do grona globalnych graczy w branży technologicznej. To z kolei przełożyłoby się na możliwość pozyskania jeszcze lepszej kadry pracowników oraz inwestorów z większym kapitałem.

W wizji Emmanuela Macrona Francja ma stać się krajem start-upów, co silnie propaguje od 2017 roku, kiedy to objął stanowisko prezydenta kraju. Zgodnie z przedstawionymi planami państwo to powinno stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych podmiotów. W realizacji tego celu mają pomóc m.in. reformy rynku pracy.

Na swoim Twitterze francuski prezydent podkreślił, że właśnie od 2017 roku krajowe start-upy odnotowały „bezprecedensowe przyspieszenie”. „To od nas zależy, czy będziemy dalej iść tą drogą szybciej i mocniej, łącząc siły!” – czytamy we wpisie opatrzonym wymownym hasztagiem „#ScaleUpEurope”.

Jednak francuskie wysiłki na rzecz stworzenia tzw. „jednorożców” (firmy o wartości minimum 1 mld dolarów) nadal pozostają w tyle za amerykańskimi konkurentami. Jak przypomina agencja Reutera, nie jest to pierwszy ambitna wizja, jaką przedstawił francuski prezydent. W ubiegłym roku Emmanuel Macron ogłosił plan, zgodnie z którym do 2025 roku państwo to będzie posiadało 25 firm o tak wysokim kapitale.

image

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
DDR
środa, 16 czerwca 2021, 12:30

Komizm polityków w Europie sięga już takich poziomów że człowiek się zastanawia czy ma się śmiać czy płakać jak to wszystko widzi i słyszy

Tweets CyberDefence24