Facebook zapłaci pół miliarda USD za naruszenia prywatności

11 lutego 2020, 10:01
FACEBOOKA_DOLLARS2
Fot. Pexels.com/Domena publiczna

Facebook zapłaci 550 mln USD w ramach ugody zwartej w ramach pozwu zbiorowego o naruszenia prywatności mieszkańców Illinois - podała agencja Associated Press. Koncern naruszył lokalne prawo ochrony prywatności gromadząc dane biometryczne mieszkańców bez ich zgody.

Pozew przeciwko firmie Marka Zuckerberga złożyli Adam Pezen, Carlo Licata i Nimesh Patel. W ciągu ostatnich dziesięciu lat każda z tych osób była oznaczana na zdjęciach w serwisie Facebooka, często w wyniku sugestii automatycznej funkcji oznaczania działającej w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy - pisze AP.

Pozywając Facebooka Pezen, Licata i Patel argumentowali, iż koncern naruszył zasady obowiązującego w stanie Illinois prawa poprzez automatyczne wykorzystanie algorytmów rozpoznawania twarzy i gromadzenie ich danych biometrycznych bez wyrażenia przez nich wiedzy ani zgody. Z dokumentów sprawy wynika, iż zebrane w ten sposób wizerunki powodów znajdowały się w bazach danych Facebooka od czerwca 2011 roku.

Zmiany w sposobie działania technologii rozpoznawania twarzy koncern wprowadził dopiero w ubiegłym roku, wyłączając narzędzie sugestii automatycznych oznaczeń osób widocznych na zdjęciach i zastępując je wyposażoną w różne inne funkcje technologią rozpoznawania twarzy, która jest domyślnie wyłączona.

Według specjalistów z dziedziny prawa, ugoda zawarta w ramach pozwu mieszkańców Illinois może przełożyć się na kolejne kłopoty prawne dla firmy z tego samego tytułu, a liczba osób tam mieszkających, domagających się odszkodowania, może wzrosnąć. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
dim
sobota, 15 lutego 2020, 06:34

Wobec Polaków też jest to stosowane. Mnie Facebook już lata temu zablokował logowanie się jego kontem gdziekolwiek, poza samym F/B lub poza stronami, gdzie dokonujemy zakupów, takich czysto handlowych (F/B pobiera zapewne od nich prowizję). A gdy próbowałem założyć inne konto, F/B odmówił, bez uprzedniego dostarczenia im wyraźnych zdjęć twarzy. Zapewniali (po polsku), że zdjęcia te nie będą nigdzie zamieszczone, są tylko dla nich. Nie reagują na jakąkolwiek korespondencję w sprawie blokady. Dobra kara dobrze by im zrobiła i w Polsce.