Reklama

Polityka i prawo

Aplikacja „STOP COVID” włączona do strategii walki z koronawirusem

Fot. sergo75-75/Pixabay
Fot. sergo75-75/Pixabay

Zapis dotyczący aplikacji „STOP COVID” pojawił się w najnowszej wersji „Strategii walki z pandemią COVID-19”, co ma podkreślić znaczenie technologicznych rozwiązań w walce z koronawirusem w Polsce. Brak uwzględnienia apki w tak ważnych dokumentach był przedmiotem silnej krytyki ze strony opozycji.

Do tej pory w strategii dotyczącej walki z COVID-19, opracowanej przez resort zdrowia, brakowało jakiegokolwiek odniesienia do aplikacji promowanych przez rząd, w tym „STOP COVID”. To niedopatrzenie stało się przedmiotem silnej krytyki ze strony opozycji.

„Dlaczego ich nie ma w tym dokumencie?!” – pytał podczas posiedzenia Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej (KO). „Widocznie sam rząd nie jest przekonany do swojego rozwiązania” – skwitował sprawę przedstawiciel opozycji. Argumentując swoje stanowisko wskazał na przykład niemieckiej strategii, w której od razu podkreślono, że aplikacje stanowią jedno z głównych narzędzi do walki z COVID-19. W Polsce tego brakowało.

W najnowszej wersji „Strategii walki z pandemią COVID-19” Ministerstwo Zdrowia postanowiło poprawić to niedopatrzenie i uwzględniło zapis dotyczący aplikacji „STOP COVID” w treści dokumentu. Czytamy w nim, że przy spodziewanej zwiększającej się liczbie zakażeń kluczowe będzie szybkie i społecznie odpowiedzialne izolowanie osób zakażonych i tych, z którymi mieli oni bliski kontakt. Dlatego też istnieje konieczność szybkiego śledzenia kontaktów, co ma być możliwe dzięki aplikacji „STOP COVID”.

W związku z koniecznością szybkiego śledzenia kontaktów, niezwykle ważne jest rozpowszechnienie korzystania z aplikacji STOP COVID (ProteGo Safe).

Strategia walki z pandemią COVID-19

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia zaleca całkowite otwarcie i udostępnienie kodu źródłowego aplikacji i przekazanie go do analizy instytucjom zajmującym się ochroną danych wrażliwych.

Uwzględnienie „STOP COVID” w strategii jest rozsądne i zdaniem opozycji konieczne. Niemniej jednak wydaje się, że kwestia jej przydatności w tak ważnym dokumencie została potraktowana jedynie pobieżnie. Brakuje bardziej wyczerpujących i konkretnych odwołań do jej możliwości oraz tego, w jaki sposób może realnie przyczynić się do uskutecznienia walki z pandemią. Dosłownie trzy zdania poświęcone aplikacji w strategii nie podkreślą jej ważnej roli w trwającym kryzysie zdrowotnym.

W tym miejscu warto przypomnieć, że „STOP COVID” to nowa nazwa dla opracowanej wcześniej aplikacji ProteGO Safe, która powstała z myślą o szybszym i skuteczniejszym ograniczeniu procesu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jej funkcjonowanie opierało się na API stworzonym przez Apple i Google. 

Reklama

Komentarze

    Reklama