Rosja Putina niczym Włochy za Mussoliniego - niebywała narracja prokremlowskich mediów

13 stycznia 2020, 10:57
2629711091_cc0dfc386c_c
fot. Marion Doss / Flickr / CC BY-SA 2.0

„Prokremlowskie media zaczęły ostatnio wyrażać współczucie dla faszyzmu” – zauważył badający rosyjską dezinformację unijny projekt EU vs Disinfo. Założona przez rząd telewizja informacyjna RT oraz kilka mniejszych portali informacyjnych wygłasza hasła popierające głównych światowych zbrodniarzy  jednocześnie określając faszystą każdego kto krytykuje Kreml.  Czy mamy do czynienia z kolejnym przejawem badania wytrzymałości obywateli na zmianę kart historii?

„Mussolini był genialnym człowiekiem, dającym światu trzecią ścieżkę, po której Rosja częściowo idzie (…) Rozwijał przemysł, budował drogi i wspierał zaawansowaną technologię w inżynierii mechanicznej i lotnictwie. Włochy w ostatnich latach sojuszu z Hitlerem nie miały nic wspólnego z Włochami lat 30.: był to odważny estetyczny projekt wskrzeszenia Imperium przeszłości” – głosiło jedno z prokremlowskich medium w styczniu. Jak wykrył portal EU vs Disinfo poparcie dla faszyzmu w prokremlowskich mediach nie jest zjawiskiem nowym – zauważono również działalność portalu News Front działającego na anektowanym Krymie, który wychwalał działalność Hitlera oraz nazizm, podobnie jak portal Russia Insider, który nie tylko próbuje "wybielić" nazizm, ale jego treści są silnie nacechowane antysemicko. 

Jak podkreśla unijny projekt, już w 2013 roku pojawił się film o Mussolinim, w których wychwalano faszystowskiego przywódcę, jednak wtedy nie wzbudził on zainteresowania (prezentowano go podczas Euromajdanu). Jednak produkcja ponownie została zauważona po promocji filmu, przez mało znanego redaktora „RT” za pośrednictwem Twittera, którego poparcie dla produkcji zostało wsparte przez gwiazdę państwowej telewizji „Rossija”, Włodzimierza Sołowiewa. Narracja popierająca Mussoliniego została silnie skrytykowana i odepchnięta przez opozycję i działające opozycyjne kanały medialne (głównie vlogerzy).

EU vs Disinfo podkreśla, że na ten moment oprócz „RT” i innych drobnych mediów temat nie został poruszony przez inne główne media w Rosji. Wskazuje jednak, że retoryka „RT” pomimo, że określa „faszyzmem” każdy ruch krytykujący działania Moskwy, jedynym, którego faszystą nie określa jest Adolf Hitler – „Adolf Hitler nigdy nie nazywał siebie faszystą. Był narodowym socjalistą, a jego partia nazywała się Narodową Socjalistyczną Partią Robotniczą Niemiec, a żadna rzymska fascynacja nie była obecna ani w retoryce, ani w estetyce”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
maqx
środa, 15 stycznia 2020, 08:45

Zdajecie sobie sprawę, że to jest szykowanie gruntu do wojny?

pieklo
środa, 15 stycznia 2020, 02:35

Hitler Stalin Mussolini.. w nienajlepszym czasie zgrało sie 3 psycholi. Putin to chyba najwiekszy kretyn XXI w... takie zasoby.. tyle ropy przelanej, mlt to wegla do Polski... i dalej bieda, korupcja... Tylko banda pałace i S400 aby ich bronić.. a od ich kalachow juz sami rosjanie giną w afryce

MAZU
wtorek, 14 stycznia 2020, 16:52

Przed każdą większą wojną dyktatorzy prali mózgi obywateli, by ci ochoczo szli walczyć. Tak jest dzisiaj w Rosji. Wnioski: Rosja (czytaj Putin) szykuje się do wojny, wybrał już cel napaści - Polska. Należy zatem rozważyć jego ustawową odpowiedzialność (snajper) gdy wyda rozkaz ataku. M

fifi
czwartek, 16 stycznia 2020, 15:15

Nie oddamy ani jednej Biedronki !

zeus89
środa, 15 stycznia 2020, 11:40

No niestety wszystko na to wskazuje. Jeśli nie zdarzy się jakiś cud i nagła zmiany w Rosji to nie ma wątpliwości, że ostatnie działania Rosji są skierowane mocno przeciwko Polsce,a to sugeruje, że budują podwaliny pod wojnę.

środa, 15 stycznia 2020, 10:13

Też mi się wydaje że potrzeba tajnej jednostki do likwidacji najwyższych dostojników państwowych taka nasza bomba atomowa, a apropo bomby po cichu powinni pogadać z Iranem, atom, technologie rakietowe

sża
środa, 15 stycznia 2020, 00:01

Ciekawe o co chodzi Putinowi z tym atakiem na Polskę, czyżby chciał zdobyć nasze najnowsze technologie zbijania palet drewnianych?

Bucefal
wtorek, 14 stycznia 2020, 16:29

Trochę w tym racji bo Adolf był nazistą a nie faszystą. Nazim to dalekie rozwinięcie idei faszyzmu. Generalnie można powiedzieć, że w faszyzmie wszystko w Państwie i przez Państwo a w nazizmie mniej więcej to samo ale trzeba jeszcze mieć odpowiednie pochodzenie etniczne.

andys
wtorek, 14 stycznia 2020, 15:14

Doskonały materiał! Jakoś tak kojarzy mi się z rozmową Zagłoby z wysłannikiem szwedzkiego króla w oblężonym Zamościu. Chodzi o odpowiedź Zagłoby na pytanie wysłannika dotyczące strat spowodowanych ostrzałem twierdzy...

Tweets CyberDefence24